Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Růst počtu nakažených HIV se zpomalil. Nových případů je v Česku méně

  11:47aktualizováno  16:01
Po delším období letos v Česku klesl počet lidí nově nakažených virem HIV. Zatímco v roce 2010 lékaři odhalili 180 nových případů HIV pozitivních, letos je to ke konci října 127 případů. V Česku tak celkem žije 1 649 HIV pozitivních, 336 lidí má AIDS. Nakažených u nás doposud zemřelo 176 lidí.
Na nebezpečí HIV/AIDS upozorňuje i kampaň.

Na nebezpečí HIV/AIDS upozorňuje i kampaň. | foto: shutterstock.com

Letos odborníci zachytili HIV infekci u 127 Čechů a cizinců, kteří zde dlouhodobě žijí. Jen v říjnu přibylo 13 nakažených. Ve srovnání s čísly ze stejného období roku 2010 je to za letošek o 20 případů méně.

"V Evropském kontextu patříme v otázce HIV a AIDS stále mezi země řazené mezi nejnižší kategorie. Jinak je to ale v případě HIV přeneseného sexuálním stykem mezi muži, zde už se čísly řadíme do kategorie vyšší," uvedl Marek Malý z oddělení biostatistiky a informatiky. Sedm lidí s AIDS letos zemřelo.

Na poklesu počtu případů infekce HIV se podle odborníků letos podílí zejména snižování výskytu viru u žen a u heterosexuálních mužů. Podíl homosexuálního či bisexuálního přenosu viru HIV letos vzrostl na 75 procent.

Art for Life

Problematikou HIV pozitivních a nemoci AIDS se zabývá občanské sdružení Art for Life, které rozjelo od září osvětovou kampaň Dej si bacha! Kampaň má přimět lidi zabývat si touto problematikou a uvědomit si rizika.

Letošní ročník Art for Life ve středu skončí závěrečným večerem v klubu Lávka.V prvních minutách Světového dne boje proti AIDS (1. prosince) hosté večera vypustí z terasy u Karlova mostu 176 červených balonků jako připomínku 176 obětí AIDS v Česku.

Sdružení plánuje v prosinci první besedy o viru HIV na školách. Součástí besed bude představení divadla Letí Po Fredrikovi.

Ze 127 nových případů HIV infekce bylo 31 rezidentů, tedy dlouhodobě zde žijících cizinců. Osm jich pocházelo z Ukrajiny, šest ze Slovenska. Mezi nově infikovanými lidmi je 115 mužů a 12 žen.

Podle odborníků pokračuje trend z minulých let a počet žen nakažených virem HIV se nadále snižuje. Průměrný věk nakažených mužů je 35 let, průměrný věk žen pak 34 let. Téměř polovina nových případů je z Prahy.

Hlavním zdrojem přenosu infekce je stále pohlavní styk, který může za nákazu v 90 procentech. "Tři čtvrtiny nových případů pochází od mužů majících sex s mužem. K heterosexuálnímu přenosu infekce došlo u 9 mužů a 10 žen, z toho u jedné ženy a 4 mužů byla doložena vysoká promiskuita," uvedl vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS Vratislav Němeček.

Přibývá nemocných se syfilis

Podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu stále nerůstá i počet lidí nakažených syfilis. V roce 2010 touto infekcí onemocnělo 1 022 lidí.

"Od roku 1990 po otevření hranic a uvolnění sociální situace došlo k nárůstu případů, který je od roku 2007 dokonce raketový. Devadesát procent lidí se syfilis nakazí při pohlavním styku, přenos krví je zde téměř nemožný," okomentovala statistiky Hana Zákoucká ze Státního zdravotního ústavu.

Podle Zákoucké trend vypovídá o tom, že sexuální chování Čechů ani ochota riskovat onemocnění se nezměnilo. "Zaznamenáváme také strmý nárůst syfilis u uživatelů drog. Nepochybně jde o případy spojené se sexem, především pak tím komerčním," dodala.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz