Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Russkaja Čechija: třetinu Rusů komisaři vynechali

  15:56aktualizováno  15:56
Každý třetí Rus žijící v Česku se podle pražského týdeníku Russkaja Čechija, který dělal průzkum mezi šesti stovkami svých čtenářů, nezúčastnil letošního sčítání lidu, domů a bytů. Na dotazníky podle časopisu odpovědělo 412 lidí, což činí necelých šedesát procent. Zbytek krajanů prý sčítací komisaři zapomněli spočítat. V České republice nyní podle různých odhadů žije 50 až 200 tisíc rusky hovořících cizinců. Statistici ale tvrdí, že si dosud žádný cizinec na postup komisařů nestěžoval.

Český statistický úřad nabídl cizincům žijícím v České republice vysvětlivky ke sčítacím tiskopisům v 10 jazykových mutacích - polštině, angličtině, arabštině, čínštině, francouzštině, němčině, romštině, ruštině, ukrajinštině a vietnamštině.

Ačkoli podle ČSÚ měli všichni komisaři tiskopisy k dispozici, časopis Russkaja Čechija sčítací komisaře obviňuje, že pokyny pro vyplňování v cizím jazyce u sebe často neměli.

Russkaja Čechija informuje, že se dotázaným několikrát stalo, že čekali marně na domluvený příchod komisaře. Ve dvou případech prý dostal z několika rodinných příslušníků sčítací list pouze jeden z nich.

Novinář: Komisaři neuměli s cizinci jednat
Šéfredaktor týdeníku Vladimir Pomortsev si myslí, že problém způsobilo to, že sčítací komisaři nebyli připraveni na styk s cizinci. Proto, aby nemuseli překonávat jazykovou bariéru, některé byty jednoduše vynechali, dodává.

Dalším důvodem, proč se část rusky mluvících cizinců nezúčastnila sčítání, je prý nízká úroveň informační kampaně mezi cizinci, která se podle něj odehrávala převážně v češtině.

Statistici tvrdí, že cizince informovali
Mluvčí Českého statistického úřadu Vladimíra Pavlíčková popírá, že cizinci o sčítání nevěděli. "ČSÚ informoval o sčítání nejen formou inzerce v menšinových periodicích, ale i prostřednictvím tiskových zpráv", řekla mluvčí iDNES. "Pokud jde o rusky mluvící menšinu, spolupracoval ČSÚ nejen s periodikem Russkaja Čechija, ale zároveň i s časopisem Karlovarskie novosti a také s rozhlasem."

Autor:


ZPRÁVY - ukázka: Dvousettunový jeřáb spadl z náspu, vyprošťování bude trvat několik dní

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz