Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusové začali sbírat podpisy proti tanku

  10:00aktualizováno  10:00
S m í c h o v - Události kolem projektu výtvarníka Davida Černého umístit torzo růžového tanku na náměstí Kinských nasvědčují tomu, že rozruch by neměl jentak skončit. Radní smíchovské radnice sice již zamítli své původní kladné stanovisko, ale Rusové proti tanku stále více protestují. Redakce pražského týdeníku Russkaja Čechija dokonce zahájila sběr podpisů na podporu petice s výzvou zrušit plánovanou akci.

V petici redakce vyzývá "nedopustit realizaci tohoto hanebného projektu urážejícího paměť stovek ruských vojínů, kteří obětovali svůj život za vysvobození Československa od fašismu".

Již během prvního dne podepsalo petici kolem sta lidí.

"Doufám, že stovky podpisů rozhořčených lidí budou dostatečným důkazem pro to, aby se zastavilo zneuctění paměti padlých ruských vojínů. Podobné chyby historie neodpouští," komentoval začátek petice šéfredaktor týdeníku Vladimir Pomortsev.

Radní završili spor o tank
Radní Prahy 5 zrušili své původní ano a odmítli tak návrat růžového tanku na náměstí. Jejich rozhodnutí přišlo den poté, co s umístěním monumentu nesouhlasil premiér Miloš Zeman. Svým prohlášením se premiér připojil k protestu ruské ambasády. "Buď se radní rozklepali před velkým bratrem, anebo se před ním rozklepal Zeman a nařídil jim, co mají dělat," zhodnotil změnu jejich názoru Černý.

KAUZA RŮŽOVÝ TANK

Růžový tank se vrací

On-line rozhovor:
Nedělám hezké věci, tvrdí David Černý

Rusové protestují proti umístění tanku

Projekt tanku je zahalen tajemstvím

Návrat tanku mají v rukou radní města

Radnice však své rozhodnutí zdůvodňuje jinak. "Nebylo to ani pod tlakem premiéra, ani po protestu velvyslanectví. Radní chtějí pouze přispět k uklidnění vlny vášní, která se zvedla," komentoval rozhodnutí mluvčí radnice Vít Drbal.

Zda se výtvarník pokusí svůj nápad prosadit na magistrátu hlavního města, kterému náměstí patří, nechtěl říci. "K otázkám o budoucnosti díla se nechci vyjadřovat. Musím si to nechat projít hlavou," poznamenal Černý.

Konečný souhlas s umístěním monumentu, který má vypadat jako by se tank zahrabával do země, musí totiž dát radní z magistrátu. "Jenomže ti by se zřejmě znovu dotázali na názor smíchovské radnice. Je dost pravděpodobné, že by byl opět negativní," míní mluvčí smíchovského úřadu Drbal.

Přiznal, že ohlasy nepřicházely jenom od politiků. Na radnici drnčely telefony, o budoucím díle, které mělo na prostranství stát maximálně půl roku, diskutovali i čtenáři radniční internetové stránky. "Většinou říkali: 'Má to vůbec cenu takhle někoho dráždit, vždyť už je to minulost'," citoval Drbal.

Protestní nóta Ruska a prohlášení premiéra
Nejdříve ruské velvyslanectví vydalo protestní nótu a projekt označilo za neuctivý k památce ruských vojáků. Poté považovalo za nutné se k záměru výtvarníka vyjádřit i samotné vedení vlády.

Výroky k návratu růžového tanku:

21.3. Premiér Miloš Zeman: "Je to jen arogantní nepromyšlený projev mentality generace sprejerů, které chybí jakákoliv empatie k historickým souvislostem i konkrétním obětem 2. světové války."

16. 3. David Černý: "Je neuvěřitelné, že po deseti letech od konce komunismu zavolá někdo z ruské ambasády a radnice se začne řídit jejich příkazy. To nás čeká doživotní vazalství?"

16. 3. Mluvčí ruského velvyslanectví Gennadij Askaldovič: "Považujeme to za rouhání nad pamětí našich padlých vojáků."

14. 3. Místostarosta Prahy 5 Petr Horák, který hlasoval při jednání rady proti umístění: "Tímto gestem se s minulostí nevyrovnáme."

14. 3. Radní Jaroslava Kroupová, která návrh obvodní radě předložila: "Chápu to jako výstavní exponát. Stejně jako jednu dobu před staroměstskou radnicí stál trabant na nohách. Prostě vtipná připomínka."

Premiér Miloš Zeman vydal prohlášení, ve kterém vyjádřil jednoznačný nesouhlas s projektem Černého. Premiér soudí, že celý plánovaný počin výtvarníka postrádá jakékoli výtvarné hodnoty. David Černý v této souvislosti řekl, že je to krásná ukázka stavu naší společnosti.

"Celé prohlášení je takový krásný papírek, který ukazuje stav naší společnosti. Otroctví Rusku pokračuje," řekl iDNES David Černý v souvislosti s prohlášením premiéra Zemana. "Zjevně se nemáme se Zemanem rádi a jsem na to hrdý," řekl dále Černý.

"Nikdy jsem si nemyslel, že ještě budu někdy politicky provokovat," dodal Černý.

Ruské velvyslanectví totiž podalo minulý týden protestní nótu proti umístění tanku. "Považujeme to za rouhání nad pamětí našich padlých vojáků," řekl v mluvčí velvyslanectví Gennadij Askaldovič.

    P R O H L Á Š E N Í :
 Předseda vlády České republiky Miloš Zeman jednoznačně odmítá současný ”výtvarný záměr” Davida Černého použít torza tanku k trvalé prezentaci před budovou Krajského soudu v Praze. Záměr, který sám o sobě postrádá jakékoliv výtvarné hodnoty a bude nevkusným způsobem narušovat prostor náměstí Kinských, již nelze hodnotit jako v roce 1990 coby politický happening, vyvolávající diskuzi o širších souvislostech května 1945 a srpna 1968 v Praze.
  Tentokrát jde pouze o ”podruhé opakovaný vtip, který přestává být vtipem”, a který je jen arogantním nepromyšleným projevem mentality ”generace sprejerů”, které chybí jakákoliv empatie k historickým souvislostem i konkrétním obětem 2. světové války, protože není schopna je podložit jejich elementární znalostí.
 I to je jeden z důvodů k odmítnutí tohoto záměru.


Za správnost: Jindřich MAREK, tiskový odbor Úřadu vlády ČR, 21. března 2001

Václav Havel předává Davidu Černému letošní Cenu Jindřicha Chalupeckého.

Od léta bude v Holešovicích v provozu pětipatrová kulturní továrna Meetfactory. Budoucí galerie zatím připomíná spíše umělecký squat. (30. 1. 2001)

Výtvarník (to slovo nesnáší) David Černý při on-line rozhovoru na iDNES. (14. 3. 2001)

David Černý se během on-line rozhovoru se čtenáři iDNES neustále točil na své židli, dělal ironické poznámky na "uměleckou hodnotu" svých výtvorů a každou chvíli se něčemu smál do svého mobilního telefonu. (14. března 2001)

David Černý s mobilním telefonem, který jej provázel on-line rozhovorem na iDNES. (14. 3. 2001)

Projekt výtvarníka Davida Černého s názvem "geneticky šlechtěný tank", který měl vzniknout na náměstí Kinských. (18. března 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Výmluva na topení byla trapná, ale pravdivá, řekl pirátský těžař kryptoměn

Tomáš Vymazal (Piráti)

Člen Pirátské strany Tomáš Vymazal, který loni v poslaneckém bytě tři týdny těžil kryptoměny, věnuje výnos kuchařkám...

Události ČT budou nově moderovat Witowská s Řezníčkem

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (vpravo) a Jiří Drahoš se setkali 25. ledna...

Hlavní zpravodajskou relaci České televize Události budou nově moderovat Světlana Witowská, která doposud moderovala...

Škody po přívalových deštích, cena pro gripeny a tvrdší tresty trýznitelům

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Mimo jiné vás zavedeme do míst, která nejvíce poškodil čtvrteční přívalový déšť....

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ÚDRŽBY - ELEKTRIKÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 19 999 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz