Do Ruska už ne. Novinář David Satter je v zemi Vladimira Putina nežádoucí osobou.

Do Ruska už ne. Novinář David Satter je v zemi Vladimira Putina nežádoucí osobou. | foto: Profimedia.cz

Rusové vyhostili prvního amerického novináře od konce studené války

  • 115
Tvrdě se navážel do prezidenta Putina a vlády mocných oligarchů, nyní se už do Ruska nesmí vrátit. Americký novinář David Satter, který se v září usadil v Moskvě, tvrdí, že ho ruské úřady oficiálně vyhostily. Je to první podobný případ od konce studené války.

Satter v prosinci odjel do Kyjeva psát o protivládních demonstracích a při té příležitosti si hodlal na místní ambasádě prodloužit ruské vízum. Diplomat na velvyslanectví mu však místo slíbeného dokladu pouze přečetl úřední prohlášení:  "Příslušné orgány rozhodly, že vaše přítomnost na území Ruské federace není žádoucí. Máte zákaz vstupu do Ruska."

Šestašedesátiletý Satter je známý jako ostrý kritik ruských poměrů a prezidenta Vladimira Putina. Mimo jiné psal o atentátech z roku 1999, při nichž zemřelo přes 300 lidí. Podle něj se na nich podílela tajná služba FSB, aby dala záminku k válce v Čečensku a pomohla nárůstu Putinovy popularity před prezidentskými volbami.

To může být podle dlouholetého zpravodaje prestižního listu Wall Street Journal důvod, proč už v Rusku není vítaný. "Používají metody tajných služeb," upozornil, že mu úřady neprodloužily vízum bez jediného vysvětlení. "Uvedení takových praktik vůči novináři jsem nezažil už snad čtyři dekády, co píšu o Rusku. Je to znamení, že mě z nějakých šílených důvodů považují za bezpečnostní hrozbu."

"Všechny mé věci jsou v Moskvě, kde mám byt. Ale bez povolení ke vstupu do země si je nemohu vyzvednout. Rád bych se vrátil do Moskvy, abych pracoval, ale bez víza to nejde," dodal novinář, který v Rusku pracoval jako poradce Rádia Svobodná Evropa.

Prošlé vízum, tvrdí Rusové

Americký velvyslanec v Rusku Michael McFaul podal oficiální protest a požaduje po ruské straně vysvětlení. S tím v úterý přispěchala tisková agentura ITAR-TASS. "David Satter byl vyhoštěn ze země na základě rozhodnutí soudu z 29. listopadu, protože měl prošlé vízum," řekla agentuře mluvčí jednoho z moskevských soudů.

Satter byl potrestán vyhoštěním a pětiletým zákazem vstupu do země. Podle Rusů měl dlouhodobější vízum žádat "neprodleně" po příjezdu 21. listopadu, ale učinil tak až 26. listopadu, čili pět dnů pobýval v zemi "nezákonně".

Deník Guardian označil případ za první vyhoštění amerického novináře z Ruska od konce studené války. Během ní byl podobný postup běžný na obou stranách železné opony, dnes je to však poněkud překvapivý krok.

Těsně před olympiádou, kdy se ruský režim snaží vylepšit svůj obraz v zahraničí, nikdo takový tah nečekal. Podle světových médií přispěje případ k dalšímu zhoršení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem.

Sutter tvrdí, že stejný osud může postihnout každého zahraničního novináře pracujícího v Rusku. "V každém případě to zasáhne i všechny ostatní, protože to ukázalo, že kritické zpravodajství může mít pro novináře vážné následky," uvedl z nežádoucí novinář z Londýna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video