Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusové se upíjejí k smrti

  12:44aktualizováno  12:44
Hned po ránu si Rus v kavárně na moskevském Vnukovském letišti kupoval dvě velké sklenice piva a miniaturní lahvičku koňaku k okamžité spotřebě, píše britský list Financial Times. Jeho akce je naprosto typická v zemi, která se může pochlubit jedním z nejobsažnějších slovníků výrazů spjatých s konzumací alkoholu na světě. Podle oficiálních statistik zemřelo v Rusku za prvních sedm měsíců letošního roku na alkohol či související příčiny 20 tisíc lidí a očekává se, že číslo stoupne do konce roku na více než 34 tisíce.

Alkohol rozleptává ruskou ekonomiku
Alkoholismus plus skrytý faktor - tedy různé choroby způsobené alkoholem, například srdeční a mozkové infarkty - a jeho nezanedbatelný podíl na automobilových nehodách a násilných trestných činech si vyžaduje vysoké náklady na lékařskou péči a nepříznivě ovlivňuje ruskou produktivitu.

Jak ukazují nejnovější údaje ministerstva zdravotnictví, ruská ekonomika se urychleně rozvíjí, zároveň však lavinovitě narůstají problémy související s právě alkoholem, které hrozí, že příznivý trend oslabí.

"V minulosti byla nestřídmá konzumace alkoholu výsledkem naší kultury a našich tradic, teď je však důsledkem nevalné ekonomické situace, chudoby a stresu,"  konstatuje šéf ruského Sdružení pro veřejné zdraví Andrej Děmin. Zvláště pak od vyhrocení finanční krize v srpnu 1998.

V konzumaci alkoholu je Rusko první na světě
Od poloviny 80. let spotřeba alkoholu v Rusku opět trvale stoupá. Pokud lze důvěřovat statistickým údajům, dosahuje nyní ročního průměru více než 13 litrů čistého alkoholu na jednoho obyvatele. Je tak jednou z nejvyšších na světě a ostře kontrastuje s horním limitem osmi litrů, po jehož překročení je už podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vážně ohroženo zdraví.

Jednou z příčin je, že Rusové dávají přednost tvrdému alkoholu, zejména vodce. Není to jen z historických důvodů, ale také proto, že je levnější než novější alternativy jako pivo a víno.

Nelze vyloučit, že statistická čísla jsou příliš nízká a zdravotní rizika podhodnocená, protože snaha o omezení spotřeby alkoholu - například nedávné zvýšení cla na jeho dovoz - podnítila všeobecně rozšířenou nezákonnou výrobu pančovaného alkoholu. Grigorij Zajgrajev z ruského ministerstva vnitra nedávno varoval, že mnohé z těchto břeček obsahují přípravek na čištění oken.

Zatímco i některé jiné země zaznamenávají vysokou spotřebu alkoholu, zakořeněný ruský způsob konzumace alkoholických nápojů s sebou nese další rizika. Nedávná studie Evropského střediska pro zdraví společnosti v období přechodu se sídlem v Londýně varuje, že obzvláště výraznou příčinou úmrtí jsou bujaré pitky o víkendech.

Rusové pijí ze stresu
Odborník na zdraví společnosti Mark Cečkovskij se ztotožňuje se všeobecně rozšířeným názorem, že závažnou příčinou nadměrné konzumace alkoholu v Rusku je stres zapříčiněný prohlubující se společenskou nerovností a vážnými ekonomickými problémy uplynulého desetiletí. "Lidé, kteří byli zvyklí mít povolání a respekt, se ocitají na dně společnosti a nejsou s to uživit se," konstatuje.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

Najdete na iDNES.cz