Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusové se stáhnou z Čečenska

  15:24aktualizováno  15:24
- Velitelství ruských vojsk v Čečensku se rozhodlo stáhnout některé jednotky ze severního Kavkazu. "Dnes bylo rozhodnuto zahájit přípravy na stažení značné části rozmístěných jednotek z Čečenska," prohlásil v pátek první zástupce náčelníka generálního štábu ruské armády Valerij Manilov. Neupřesnil však, kolik mužů území opustí.

V Čečensku je nyní nejméně 93 tisíc ruských vojáků, což je podstatně více, než mezinárodně stanovené limity povolují Rusku v této oblasti rozmístit.

Tuhé boje se nicméně očekávají v hornatých oblastech Čečenska, kam se obránci hlavního města stáhli.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Sergejev hlásí: v Grozném hotovo

Ruský ministr obrany Igor Sergejev označil boje o Groznyj za skončené. Ve vojenské operaci v Čečensku nastal podle něj "zásadní obrat". "Skončilo čištění Grozného od ozbrojených skupin, nyní vojenská operace vstupuje do fáze, jejímž těžištěm jsou boje o horské oblasti kolem Argunu," prohlásil ministr.

Čečenští ozbrojenci ve skupinách opouštějí Groznyj a stahují se do hor na jih od čečenského hlavního města. Podle dnešních informací z povstaleckých zdrojů město v posledních dnech opustilo na 3000 ozbrojenců.

Tyto informace se zatím z nezávislých zdrojů nepodařilo potvrdit. Velení ruských sil je vytrvale označuje za falešné. Smyčka kolem Grozného je údajně tak těsná, že větší počet čečenských povstalců nemá šanci proklouznout. Naopak prý podle ruského velení přibývá Čečenců, kteří dobrovolně skládají zbraně. Jen za posledních 24 hodin jich údajně bylo přes 400.
  
Úspěšné stahování ozbrojenců z Grozného maří plány ruského velení, podle nichž měli být povstalci zlikvidování dříve, než dosáhnou horských oblastí.

Část ruských vojáků je však vůči neprodyšnosti smyčky kolem Grozného skeptická. "Jsou v obklíčení, přesto navštíví nemocnici (mimo Groznyj), vrátí se a opět jdou proti nám bojovat," postěžoval si agentuře AP plukovník Anatolij Nechiporenko, který velí blokádě Grozného.

"V horách se přeskupíme," řekl Chizir Chačukajev, jeden z čečenských polních velitelů. "Pro Rusy to bylo daleko lepší, když jsme byli v Grozném. Nyní se stěhujeme do hor, budou muset čelit větším problémům, dodal.

Podle ruských agentur boje v Grozném pokračují. Zdá se, že ruští vojáci postupují rychleji, než kdykoli za posledních pět týdnů, kdy o jedinou ulici často bojovali celý den.

"Zablokovali jsme skupinu asi 20 Čečenců v jedné budově. Pokračovali jsme v tak intenzívní palbě, že nikdo z nich nemohl vystrčit ani nos," pochvaloval si major Vladimir Sobolev. Poté, co Čečenci zjistili, že jsou obklíčeni, složili zbraně, uzavřel Sobolev.
   
Už v úterý poradce ruského úřadujícího prezidenta Vladimira Putina Sergej Jastržembskij popřel zprávu, podle které čečenští ozbrojenci Groznyj opustili . "Pokud by (ozbrojenci) Groznyj opustili, určitě bychom vám to řekli," prohlásil. Reagoval tak na prohlášení mluvčího čečenských povstalců Movladi Udugova, který do satelitního telefonu zpravodaji Reuters řekl: "Stažení se uskutečnilo na rozkaz. Všichni opustili město."

Dále Udugov řekl, že polní velitel Šamil Basajev označil stažení za akci odpovídající obranným plánům země. "Přesun byl úspěšný. Všechny vojenské jednotky se stahují po stanovených cestách se všemi zbraněmi a municí," řekl Udugov.

Neupřesnil však, kolik bojovníků se z Grozného, který už více než měsíc odolává ruským útokům, stáhlo.

Podle očitých svědků zhruba 500 čečenských bojovníků Groznyj v pondělí za bílého dne opustilo, aby dokázali, že ruské sevření čečenského hlavního města není tak těsné, jak Moskva tvrdí. O tom, jak ozbrojenci Groznyj opustili, je dosud pouze málo informací. Právě při tomto manévru byl Basajev zraněn na noze. Sám to dnes potvrdil. O jaké zranění jde, však odmítl upřesnit s tím, že to není nic vážného.

Podle zpravodajka francouzského listu Libération, která je v Alchan-Kale byl Basajev s těžkým zraněním operován v místní nemocnici.

Asi 500členná skupina čečenských ozbrojenců se údajně přesunula k vesnici Alchan-Kala západně od Grozného. Podle očitých svědků ruské dělostřelectvo již vesnici zaměřilo, ostřelovaní však zatím nezačalo. Z oblasti je slyšet palbu z automatických zbraní.

Podle webové stránky čečenských povstalců www.kavkaz.org přišli v bojích o život významní polní generálové Chunkarpaša Israpilov a Aslambek Ismajlov. Tuto informace nebylo zatím možné z nezávislých zdrojů ověřit.

Leči Dudajev, starosta Grozného a synovec prvního čečenského prezidenta Džochara Dudajeva, padl již v neděli.

Informace o stažení části čečenských povstalců přišla poté, co velitel ruských federálních sil v Čečensku generál Viktor Kazancev oznámil, že Groznyj v brzké době padne.

"V bojích o Groznyj nastal průlom. Jeho dobytí je otázkou nejbližších dní," prohlásil.

Rychlý úspěch vojenské operace v čečenském hlavním městě ruské velení slibovalo již několikrát. O baštu čečenských ozbrojenců však Rusové svádějí boje již od 25. prosince a jejich postup zdaleka není tak mohutný, jak zprvu v optimistických zprávách oznamovali.

Ruský voják po vstupu do čečenské metropole Groznyj

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Katalánský parlament zvolil nového předsedu, je jím separatista Torrent

Poslanci katalánského parlamentu jako svého předsedu zvolili separatistického...

Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, dnes poslanci jako...

Najdete na iDNES.cz