Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusové se sčítají

  15:15aktualizováno  15:15
Armáda sčítacích komisařů se v Rusku snaží zjistit stav obyvatel. Poprvé v historii postsovětského státu hodlají úřady získat údaje důležité například pro plánování ekonomiky. Sčítací komisaři vystartovali ve středu v 9 hodin dopoledne místního času na Kamčatce. V době, kdy se mnoho moskvanů vzdálených 10 časových pásem, ukládalo k spánku. Sčítání, které skončí 16. října, ale není bez problémů.

Komisaři budou chtít znát například pohlaví, věk, materiální zabezpečení, počet dětí, občanství, etnický původ, vzdělání, znalost jazyků, bytové podmínky, zdroje obživy či pracovní zařazení.

"V odlehlých polárních částech Ruska, na Sibiři a v horských oblastech, kde žije 300 tisíc lidí, je už sečteno," řekla mluvčí státní sčítací komise. "Sčítací pracovníci putovali podle plánu i na ostrovy daleko na severu, na koních po Kavkazu a psím spřežením tundrou," dodala.

"Začátkem ledna bychom měli mít první informace o stavu populace. Zbytek zpracujeme během roku 2003," doplnila mluvčí.

Nezapomnělo se ani na kosmonauty
Sčítání se dostalo i do kosmu. Neunikli mu ani dva ruští kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici. Dotazníky jim přivezla nákladní kosmická loď Progress M1-9 koncem září. Zpátky na zem je dopraví americký Atlantis. Listiny prý budou po zpracování vystaveny v muzeu Státního statistického výboru.

Mezi prvními byl Putin
Mezi prvními ruskými občany, kteří se dali spočítat, byl prezident Vladimir Putin. Všechny televizní kanály přinesly záběry prezidenta a jeho manželky Ljudmily, jak sedí v kuchyni se sčítací komisařkou. Putin mimo jiné sdělil, že je ruské národnosti, že hovoří rusky a že pracuje ve funkci prezidenta Ruské federace.

Nesečteme se, dokud nesplníte naše požadavky
Ze statistické akce se mnozí Rusové snaží vytěžit maximum a vyhrožují bojkotem, pokud jim vláda nevyhoví.

Automobilisté ze Sibiře a Dálného východu jsou odhodláni bojkotovat sčítání, jestliže vláda nesníží clo na dovoz zahraničních ojetin a nezruší zákaz používání aut s volantem na pravé straně. Vládní opatření, jež zakazuje tento způsob řízení, považují za diskriminaci. Většina lidí si tam totiž vozidla dovezla z Japonska.

V Astrachani se zase 150 věřících odmítá dát spočítat z náboženských důvodů. Věřící míní, že shromažďování údajů je v rozporu s kánony pravoslaví.

V Permu tři stovky lidí nechtějí být spočítány, pokud nebude zrušena výstavba výškových domů, které jim kazí výhled na řeku Kamu.

Většina protestů je ovšem zoufalým pokusem ruských občanů upozornit úřady na neblahou situaci, ve které jsou nuceni žít. Obyvatelé ruské Voroněže se proti sčítání vzbouřili. Nenechají se prý počítat, pokud se v jejich bytech nezačne topit a pokud se právě zdražené nájemné a poplatky za elektřinu, vodu a odvoz odpadků nesníží na původní úroveň.

"Naše děti mají hlad. V bytě máme zimu a stát si nás vůbec nevšímá. K čemu je nám nějaké sčítání," říká utrápená žena z Voroněže. Totéž tvrdí demonstranti v uljanovských vesnicích. Sotva si ale pomohou.

"Zní to sice cynicky, ale tím, že se lidé odmítají účastnit sčítání, si jen škodí," říká vedoucí oddělení sčítání a demografické statistiky Irina Zbarská. Odmítnutím se podle ní obyvatelé regionů ochudí o dotace z centra. "Čím méně lidí bude spočítáno, tím méně peněz region dostane," dodává.

V Moskvě 15 procent obyvatel oznámilo, že sčítacím komisařům dveře neotevře. Na rozdíl od vesnic jsou důvody hlavně bezpečnostní. Moskvané se bojí zlodějů.

Problémem jsou psi a zbohatlíci
Nejhorším problém při sčítání lidí jsou ale zřejmě psi. Sčítací komisaři se bojí, že je pokoušou, což se prý v minulosti mnohokrát stávalo. Problém se řešil i na nejvyšší úrovni. Předseda Státního statistického výboru Vladimir Sokolin proto vyzval zejména vesnická vedení, aby přiměla obyvatele uvázat psy k boudám.

Problémem jsou i tzv. noví Rusové, bydlící v nedobytných pevnostech ohrazených několikametrovými ploty a hlídaných kamerami a ochrankou. S boháči je prý práce v tomto směru daleko náročnější než s bezdomovci. Ti se dávají ochotně sečíst a dokonce jsou rádi, že o ně má někdo zájem.

Podsvětí nezaspalo
Na sčítání lidu se v Rusku chystá nejen vláda, ale i podsvětí. Na moskevském tržišti Mitino se už před zahájením akce prodávali kompaktní disky s databází záznamů o majitelích aut a nemovistostí, podnikatelích a podobně. Údaje sčítacích komisí pak budou skutečnou "lahůdkou", jež prý výrazně pomůže krádežím, loupežím a vydírání.

Naposled se sčítalo před 13 lety
Sčítání lidu se v Rusku naposledy konalo před třinácti lety. Tehdy bylo v zemi napočítáno 147,4 milionu obyvatel. Od té doby nejen poklesl počet lidí, ale výrazně se změnily poměry a vznikly nové vrstvy obyvatel.

Kromě tradičních alkoholiků, kteří nikdy nebyli moc ochotní spolupracovat se sčítacími komisaři, se teď budou muset spočítat i bezdomovci, které sovětská společnost neznala.

Sčítání lidu přijde ruský stát zhruba na 180 milionů dolarů. Náklady jsou zhruba 30násobně nižší než například v USA. Zatímco ve Spojených státech se počítá s výdaji kolem 35 dolarů na osobu, v Rusku je to kolem jednoho dolaru.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Jižní Korea uvalila další sankce na severokorejské subjekty

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Jižní Korea uvalila sankce na dvacet dalších severokorejských subjektů a 12 jedinců. Informovala o tom agentura Jonhap....

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...Najdete na iDNES.cz