Limuzína ZIL-111, kterou na Rudém náměstí projížděl Jurij Gagarin po svém úspěšném návratu z kosmu. | foto: Profimedia.cz

Rusové řeší, kam se ztratila Castrova a Chruščovova limuzína ZIL

  • 5
Rusko i nadále žije skandálem kolem korupce na ministerstvu obrany, který vedl k odvolání Anatolije Serďukova. Tajná služba FSB nyní vyšetřuje podezření, že nenechaví úředníci prodali pod rukou několik unikátních limuzín z muzea automobilové techniky v Rjazani.

Dva týdny po odvolání Serďukova ruská média zaplnily zprávy, že vyšetřovatelé se zajímají o unikátní kolekci starých ruských limuzín.

Až do roku 2010 byla kolekce aut v Muzeu vojenské automobilové techniky v Rjazani jihovýchodně od Moskvy. Před dvěma lety bylo muzeum na příkaz Serďukova zrušeno a raritní vozy byly přemístěny do ministerských garáží v Moskvě. Agenti FSB se však domnívají, že některé limuzíny do hlavního města nikdy nedorazily a skončily v rukách bohatých sběratelů.

Vůz pro Putina

Kreml už dva roky slibuje návrat ruských papalášských limuzín

Muzeum v Rjazani se mohlo chlubit 150 exponáty. Patří mezi ně například vůz ZIL-111, z kterého Jurij Gagarin kynul davům na Rudém náměstí nebo limuzína ZIL-117, kterou jezdil kubánský vůdce Fidel Castro během své návštěvy Sovětského svazu.

A nechyběl ani vůz ZIS-110 někdejšího vůdce Sovětského svazu Nikity Chruščova nebo prototyp džípu GAZ-67. Legendární vozidlo si během bojů Rudé armády proti wehrmachtu díky své spolehlivosti vysloužilo přezdívku Čapajev po stejnojmenném bolševickém vojevůdci z ruské občanské války.

Odborníci tvrdí, že například luxusních vozů ZIL-111 bylo vyrobeno jen osm kusů, přičemž cena jednoho z nich se v současnosti pohybuje kolem 800 tisíc eur (asi 20 milionů korun). Hodnota celé sbírky se prý pohybovala v desítkách milionů euro, některé kousky však měly nevyčíslitelnou cenu.

Pomsta tchána?

Bývalý ředitel muzea Rudolf Vanděr tvrdí, že o automobily se osobně zajímal sám exministr Serďukov, který si nechal všechny exponáty detailně nafotit a posléze nařídil převoz exponátů do hlavního města. "Přijely odtahové vozy a odvezly 63 nejcennějších exponátů. Dokumenty k automobilům ale zůstaly u nás. O dalším osudu těch aut nic nevím," říká podle ruského zpravodajského webu dni.ru Vanděr.

Úředníci ministerstva obrany se brání, že všechny exponáty jsou bezpečně uložené v ministerských garážích číslo 147. "Jsou to muzeální modely a proto jsou speciálně uskladněny a nikam nevyjíždějí," uvedl šéf garáží Alexandr Grabko.

Boj o vliv

List Vedomosti minulý týden napsal, že Serďukova aféra a další skandály z poslední doby nahrávají myšlence, že Putin po svém opětovném nástupu do prezidentské funkce spustil dávno očekávanou "čistku elit". Ruský list se však ve svém komentáři domnívá, že medializované aféry jsou spíš projevem soupeření o sféry vlivu mezi úřady působícími v silové sféře.

zdroj. ČTK

Prezident Vladimir Putin odvolal Anatolije Serďukova 6. listopadu kvůli rozsáhlému korupčnímu skandálu. Vysoce postavení úředníci ministerstva podle vyšetřovatelů prodávali pod cenou lukrativní nemovitosti a pozemky, které pro rezort spravovala společnost Oboronservis.

Odbor správy ministerského majetku měla na starosti Serďukova chráněnka Jevgenija Vasiljevová. Vyšetřovatelé koncem října provedli v jejím bytě prohlídku, při které našli mimo jiné šperky v hodnotě několika milionů dolarů. Ruské média poukazují i na fakt, že byt Vasiljevové sousedil s bytem bývalého ministra.

Britský list The Daily Telegraph spekuluje, že ministrovi zlomila vaz právě jeho milostná aférka a skandál kolem zašantročených limuzín je pečlivě připravenou intrikou, která má Serďukova zdiskreditovat. Jeho tchánem je totiž Viktor Zubkov, nejvyšší šéf plynového gigantu Gazprom. Podle britského listu se mu vůbec nelíbilo, jak se Serďukov vůči jeho dceři chová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video