Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 14. 7. 2012 0:05

Rušný pátek třináctého ve Sněmovně

Poslanci schvalují církevní restituce, zvyšování DPH a rozpočtové určení daní. Ministr financí bude bezpečnostnímu výboru vysvětlovat své telefonáty s policejním prezidentem.

18:49
ČSSD
U pultíku byl pražský politik Petr Hulinský. Namítal, že nesmí být restitucemi prolomena hranice roku 1948. "Relativizovalo by to řadu zásadních dokumentů," vysvětlil."Odmítám se vracet před josefínské reformy," ukončil monotónní výstup politik a navrhl přerušení projednávání bodu do 6. července příštího roku. Jeho návrh Sněmovna dle očekávání zamítla.
18:31
Do debaty se vrací historický exkurz. Tečou slova o francouzské revoluci, pobělohorské rekatolizaci, upálení Jana Husa... Řeční Paroubkův souputník, sportovec Jiří Šlégr. Navrhuje stáhnutí návrhu a hledání nového řešení. Pokud stáhnut nebude, budu hlasovat proti, uzavřel vystoupení Šlégr.
18:17
ČSSD
Poslanec Stanislav Huml navrhuje přerušit projednávání bodu o církevních restitucích do 17. listopadu. Argumentuje tělesnými potřebami. A krátce na to názor mění (po slovech Víta Bárty) a navrhuje přerušení do 18. listopadu. Někdo z poslanců se v šumu raduje, že to má zrovna narozeniny. Humlův návrh ale i tak neprošel.
18:12
KSČM
A už to jede... Místo církevních restitucí se řeší politické půtky. Marta Semelová kritizuje Husáka. "O urážce demokracie mluví člověk, který tady je za politickou stranu, jež spolu s ostatními krátí vystoupení v této Sněmovně," zvyšuje hlas Semelová. "Urazil jste obrovskou skupinu lidí, komunistů z minula. Mnozí z nich jsou vaši rodiče a byli jste jimi i vy," dodala Semelová.
18:09
KSČM
Pavel Kováčik označil Husákovo vystoupení za urážku a zdůraznil, že komunisté se dostali do parlamentu hlasy voličů. "Demokracie je tady vážně, ale doopravdy vážně ohrožena. Huby nám zavírat nebudete," řekl Kováčik s tím, že ve svém stole má ještě několik roušek na ústa. Nejspíše z dob prasečí chřipky.
18:07
TOP 09
Poslance Jana Husáka zvedl Grebeníčkův projev ze židle. Označil jej za normalizační a řekl, že Grebeníček manipuluje s fakty.
18:06
ODS
Stanjura do jednání vstoupil s tím, že žádá přestávku v délce 15 minut. Ani toto neprošlo.
18:05
KSČM
Grebeníčkův souputník Vladimír Koníček navrhl přerušit jednání Sněmovny do 28. října. Tedy do Dne vzniku samostatného československého státu. Tento návrh poslanci nepodpořili. Zamítli i Grebeníčkovo přání na oddálení projednávání církevních restitucí.
18:01
KSČM
Grebeníček citoval vůdce chilské pravicové vojenské junty Pinocheta. Zaorálek jej upozornil, že jeho vystoupení se chýlí k deseti minutám. Grebeníček ale chtěl řečnit dál, a proto využil možnosti mít dvě vystoupení a požádal o spojení svých příspěvků. Bylo mu vyhověno. Navrhl přerušit jednání o restitucích do 17. listopadu, na který připadá Den boje za svobodu a demokracii.
17:55
Rozhodnutí výboru pro bezpečnost na Nečasově postoji nic nemění. Výboru nevyhoví a Kalouska z vlády neodvolá. "Spor policejního prezidenta a ministra financí je stále v rovině tvrzení proti tvrzení. Považuji ho za závažný a stále platí, že by ho měl vyšetřit k tomu určený orgán, Generální inspekce bezpečnostních sborů," doplnil Nečas.
17:52
Úřad vlády rozeslal médiím reakci premiéra Petra Nečase na rozhodnutí ČSSD vyvolat hlasování o nedůvěře vlády. "Pevně věřím, že vláda získá dostatečnou podporu ve sněmovně. Už jen proto, že populistická levice nemá žádné rozumné recepty na řešení současné složité ekonomické situace, která se dotýká všech evropských zemí. Politická nestabilita je to poslední, co si tato země může dovolit," tvrdí Nečas.
17:51
KSČM
Miroslav Grebeníček začal svoji řeč historickým exkurzem. Hovoří o událostech Bílé hory, první světové válce i založení komunistické strany... Na podkladě historických událostí hovoří o historii katolické církve. Grebeníček parafrázuje Masaryka.
17:46
Začíná rozprava k církevním restitucím. Zahajuje ji poslanec Miroslav Grebeníček, jehož vystoupení bylo v minulosti přerušeno. Poslanci bod již projednávali, schůzi ale ve středu přerušili - o obsáhlém řečnění před přerušením schůze čtěte zde.
17:43
Návrh šéfa klubu ODS byl přijat, a poslanci proto budou při řečnění omezeni pravidlem deseti minut a dvakrát a dost.
17:40
Po přestávce, kterou si vyžádaly VV, pokračuje 41. schůze Sněmovny. Do rozpravy jsou přihlášeni první poslanci. Zbyněk Stanjura navrhuje omezení řečnické doby na maximálně 10 minut a také to, aby jeden poslanec mohl v diskusi vystoupit maximálně dvakrát.
17:34
Nejvyšší státní zastupitelství komentovalo informaci ministra vnitra Kubiceho, že politik podá podnět, zda v kauze CASA nedochází k nezákonostem. "My se tím rozhodně zabývat budeme. Musíme však posoudit, jestli jsou tam nějaké poznatky využitelné pro výkon dohledu," cituje ČTK náměstka nejvyššího státního zástupce Igora Stříže.
17:12
Po pauze čeká poslance třetí čtení zákona, který umožňuje navrácení majetku církvím a jejich finanční odškodnění. Debata k tomuto bodu bude bouřlivá a dlouhá. Ostatně tak tomu bylo už při minulých čteních. VV už avizovaly, že návrh jen tak nepodpoří, a začaly si klást podmínky, které souvisejí s kauzou CASA. Proti je samozřejmě i opozice.
17:00
Krátce poté poslanci schválili také změnu Ústavy. Ta rozšiřuje pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. Pokud změna projde Senátem a podepíše ji prezident, NKÚ bude moci nově prověřovat hospodaření některých firem s účastí státu, krajů a obcí - více o změně v pravomocích NKÚ čtěte zde.
16:55
Zrekapitulujme si, že finálním čtením prošla novela k rozpočtovému určení daní. Ta bere velkým městům 1,1 miliardy korun ročně, naopak polepšit by si měly menší obce - více o dopadu novely čtěte zde.
16:53
Jednání je přerušeno, 41. schůze bude pokračovat v 17:39.