Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusnokův test

  22:27aktualizováno  22:27
Ministr financí Jiří Rusnok je u mnoha důležitých vládních rozhodnutí. Ale na rozdíl od některých svých kolegů usiluje, aby do svého křesla usedl i po volbách. Jeho kariéra je závratná. Vzpomeňme si na nástup tohoto muže. Začínal jako klon ministra Špidly, kterému dobře sloužil na ministerstvu práce a sociálních věcí. Čekalo se, že jako ministr financí bude pouze plnit zadané úkoly. Těsně před volbami však před námi namísto šedivé postavy úředníka, který se náhle stal ministrem, aby stejně rychle zapadl, stojí úplně jiná postava. Jiří Rusnok rozehrál roli šedé eminence.

Zatímco se jeho vláda snažila odložit prodej elektrárenské společnost ČEZ a místo privatizace zvolila reorganizaci, ministr financí věděl své. Dopředu tušil, že se Fond národního majetku pokusí tyto změny v ČEZ zablokovat, aby jej bylo možné začít hned po volbách opět nabízet investorům. Obě varianty mají něco do sebe. Rozdíl je především v tom, že privatizaci chce také ODS a Jiří Rusnok jí svým mlčením pomohl.

Na tom, že tahá za vlastní provaz, nic nezměnil ani jeho taktický ústup před tlakem premiéra Zemana. Teprve na jeho naléhání se neúspěšně pokusil odvolat předsedkyni FNM, která neposlechla vládní pokyny. Nakonec se to, možná k Rusnokově velké úlevě, nepodařilo. S těmito hrátkami samozřejmě souvisejí Rusnokovy výroky, že si nedovede po volbách představit jinou vládu než velkou koalici sociální demokracie s Klausovou ODS.

U člověka, který startoval z pozice horší, než měl Jan Kasl, můžeme takovou samostatnou politiku vnímat jako osobní úspěch. Jenomže Jiří Rusnok nezačal samostatně konat navzdory tomu, ale naopak právě proto, že jeho pozice v rámci ČSSD je skoro stejně slabá jako v čase, kdy začínal.

Stát se ministerm Špidlových financí nebyl žádný med. Kupříkladu státní rozpočet už dnes, na konci května, téměř dosáhl deficitu vypočítaného na celý rok. V levicových vládách hrají první housle ministři, kteří rozdávají. Jejich kolegové, kteří musejí dobře počítat, aby se stát neocitl úplně bez peněz, bývají po splnění své vedlejší role buď povýšeni, nebo definitivně končí.

Jiří Rusnok viditelně nechce, aby jeho krátká politická kariéra skončila tak rychle. Drobné služby, které prokázal ODS, mu mohou pomoci zpět do ministerského křesla. S pozicí, jakou má ve vlastní straně by se do něj jen tak nedostal. "Kolaborace" s ODS má proto jediný důvod: Rusnok nemá co ztratit, ale může hodně získat.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: ANO hovoří před hlasováním o důvěře vládě

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek a kandidát do čela Sněmovny Radek...

Sledujte přímý přenos z Poslanecké sněmovny, kde poslanecké kluby hovoří před jednáním dolní komory, která dnes bude...

Dřevotřísková drť v Cerekvi hoří už přes týden. Firma z městyse odejde

S požárem obrovské haldy dřevotřískové drti v Nové Cerekvi bojují hasiči už...

Společnost Silva CZ, v jejímž areálu už přes týden hoří dřevotřísková drť, z Nové Cerekve odejde. Obyvatelům to s...

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

Najdete na iDNES.cz