Vláda Jiřího Rusnoka posílá do Sněmovny vlastní verzi nového zákona o státního službě. Konkurovat bude návrhu ČSSD, který chce koalice přepracovat.

Vláda Jiřího Rusnoka posílá do Sněmovny vlastní verzi nového zákona o státního službě. Konkurovat bude návrhu ČSSD, který chce koalice přepracovat. | foto: Michal Šula, MAFRA

Superúředníka jmenuje prezident, ministři bez lustrací, navrhuje vláda

  • 61
Klíčového "superúředníka", generálního ředitele státní služby, i jeho zástupce by podle návrhu vlády Jiřího Rusnoka jmenoval prezident republiky na návrh vlády. A mezi vyjmenovanými osobami, jichž by se týkala povinnost lustrace, by podle návrhu kabinetu v demisi nebyli ministři.

"Je to jedna z klíčových podmínek Evropské komise pro plynulé čerpání z evropských fondů," řekl premiér v demisi Jiří Rusnok. Evropská komise podle něj chce, aby v zemi existovala profesionální státní správa, která by nebyla ovlivňována střídáním politických reprezentací.

"Jestliže chceme po těch lidech výkon, musí být protiváha, která zvýší atraktivitu takového zaměstnání pro každého, kdo se pro něj rozhodne," řekl Rusnok k tomu, že zákon o státní službě bude něco stát. To, že ve Sněmovně leží poslanecká verze od ČSSD, podle Rusnoka urychlilo práci vlády.

Koho by se podle Rusnokovy vlády týkaly lustrace

Spolu se služebním zákonem navrhuje kabinet úpravu řady souvisejících zákonů, včetně lustračního. Lustrace by se podle návrhu vlády týkaly jen "služebních míst představených". Mezi nimi jsou v návrhu Rusnokova kabinetu vyjmenováni generální ředitel státní služby a jeho zástupce, vedoucí služebního úřadu, vedoucí zastupitelského úřadu, státní tajemník, ředitel sekce, ředitel odboru, personální ředitel a vedoucí oddělení.

"Ministr je z toho vyňat. To není žádná změna," řekl ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Poslanecká verze je podle Rusnoka motivována "konjunkturálními důvody". Premiér tím naráží na to, že prezident Miloš Zeman podmínil jmenování šéfa hnutí ANO Andreje Babiše tím, že služební zákon projde ve Sněmovně prvním čtením.

Kvůli tomu strany nové koalice iniciovaly mimořádnou schůzi Sněmovny, která se sejde 21. ledna, aby mohla být nová vláda Bohuslava Sobotky jmenována do konce ledna, jak to odhadl prezident Miloš Zeman.

Zákon, který posílá do Sněmovny vláda, je podle ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka "komplexnější" a vhodnější pro to, aby se na něj případně narouboval pozměňovací návrh, na němž se shodne koalice.

ČSSD chce, aby "superúředníka" jmenovala vláda

Konkurenční návrh ČSSD počítá s tím, že státní úředníky bude mít "pod palcem" nový generální ředitel státní služby, který bude stejně jako jeho zástupce jmenován na šest let, a mohl by být odvolán jen s předchozím souhlasem prezidenta republiky.

Kandidáta na tohoto "superúředníka" by podle návrhu ČSSD měla jmenovat vláda. To by podle ministra Koníčka Evropská komise těžko akceptovala.

Kromě toho by podle poslaneckého návrhu na ministerstvech působili státní tajemníci. Ty by odvolával generální ředitel státní služby v dohodě se členem vlády. Právě státní tajemníci by měli garantovat, že na ministerstvech nedojde k personálnímu zemětřesení jen proto, že nějak dopadly volby a nový ministr chce přivést své stranické kolegy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video