Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda projednala služební zákon a otevřela dveře Sobotkovi s Babišem

  17:01aktualizováno  17:01
Ministři vlády Jiří Rusnoka udělali krok k tomu, aby mohla být rychleji jmenována vláda Bohuslava Sobotky s Andrejem Babišem jako ministrem financí. Na výjezdním zasedání v Židlochovicích projednali novelu služebního zákona, kterou předložili poslanci ČSSD. Poslanci by se jím mohli začít zabývat na mimořádné schůzi Sněmovny od 21. ledna.

"Vláda chce vyhovět poslancům a koalici," sdělil k tomu iDNES.cz v průběhu jednání vlády pod podmínkou anonymity jeden ze členů Rusnokova kabinetu. "Víme, že je tu politická vůle projednávání tohoto zákona maximálně zrychlit," potvrdil to později na tiskové konferenci premiér Jiří Rusnok.

Svůj vlastní návrh služebního zákona chce do Sněmovny poslat i Rusnokova vláda ještě před tím, než ji nahradí vláda nová. "K návrhu ČSSD vláda přijala negativní stanovisko, neboť nereflektuje nový občanský zákoník, správní řád a další právní předpisy. Nechceme ale brzdit okamžité projednání návrhu ve Sněmovně v prvním čtení. Příští týden projednáme vlastní návrh," sdělil iDNES.cz zdroj z Rusnokovy vlády. To potvrdil i premiér, podle nějž je návrh novely od ČSSD v podstatě nezpůsobilý, protože obsahuje řadu legislativních nedostatků.

Služební zákon sice vznikl již v roce 2002, ale nenabyl účinnosti. Šéf ANO Andrej Babiš navržený Sobotkou na post ministra financí vede na Slovensku soudní spor s Ústavem paměti národa o to, že nespolupracoval s StB. Když byl služební zákon v roce 2002 přijat, předpokládalo se, že nahradí lustrační zákon. To se však nestalo a lustrační zákon dál platí.

Zeman dal podmínku koalici, další postup oznámí v pátek

Prezident Miloš Zeman podmínil jmenování Babiše do vlády tím, aby zákon před tím prošel prvním čtením ve Sněmovně. "Jako gesto dobré vůle vůči panu Babišovi v případě, když v prosinci tento zákon projde prvním čtením, to budu považovat za dostatečnou garanci, abych jmenoval pana Babiše ministrem financí," řekl Zeman. "Ať dokáže, co umí. Dejme mu šanci," dodal Zeman na adresu šéf hnutí ANO (více zde).

K tomu, jak bude dál postupovat, se prezident poprvé od chvíle, kdy dostal návrhy na ministry, vyjádří v pátek po poledni, tři hodiny před tím, než znovu přijme kandidáta na premiéra Sobotku (více o tom čtěte zde).

První místopředseda lidovců a kandidát na ministra zemědělství Marian Jurečka v ČT řekl, že při dalším projednávání služebního zákona, až projde prvním čtením a bude splněna Zemanova podmínka, budou lidovci požadovaz aby se do zákona dostalo ustanovení, které by zakazovalo vykonávat funkci ministra tomu, kdo aktivně spolupracoval s StB. "Není důležité umět do vlády vstoupit, ale umět, když je potřeba, také odejít," řekl také Jurečka. (více zde)

Důvodů k tomu, aby již příští rok služební zákon nabyl účinnosti, je ale víc, než jen ten, aby koalice vyšla vstříc Zemanově podmínce pro jmenování Andreje Babiše do vlády. Jde i o čerpání peněz z Evropské unie. "To, že ten zákon nemáme, je kritizováno nejen ze strany občanů, ale i ze strany Evropské komise, která přijetím tohoto zákona podmínila další možnost čerpání prostředků z Evropské unie," prohlásil Sobotka už při vyjednávání o koaliční smlouvě.

Rekonstrukce státu má k návrhu ČSSD výhrady

Uskupení Rekonstrukce státu má k návrhu novely služebního zákona od ČSSD výhrady. "Máme obavu, že k odpolitizování a profesionalizaci české státní správy v praxi nedojde," uvedla Lenka Petráková, výkonná ředitelka sdružení Oživení, které se podílí na projektu Rekonstrukce státu.

Návrh, který určitě ještě dozná změn, počítá s tím, že státní úředníky bude mít "pod palcem" nový generální ředitel státní služby, který bude stejně jako jeho zástupce jmenován na šest let, a mohl by být odvolán jen s předchozím souhlasem prezidenta republiky. Kandidáta na tohoto "superúředníka" by podle návrhu ČSSD měla jmenovat vláda.

Kromě toho by na ministerstvech působili státní tajemníci. Ty by odvolával generální ředitel státní služby v dohodě se členem vlády. Právě státní tajemníci by měli garantovat, že na ministerstvech nedojde k personálnímu zemětřesení jen proto, že nějak dopadly volby a nový ministr chce přivést své stranické kolegy.

Na mimořádné schůzi Sněmovny, která se nejspíš uskuteční z popudu poslanců ČSSD, ANO a KDU-ČSL, se budou projednávat i zákony, které požadují protikorupční organizace, které se sdružily v projektu Rekonstrukce státu.

Vedle služebního zákona je to posílení pravomocí NKÚ. Dále zákon o registru smluv, podle nějž smlouvy s veřejnou správou nabudou účinnosti až ve chvíli, kdy budou zveřejněny. I změna jednacího řádu Sněmovny, která poslancům zakáže přílepky k zákonům, které nesouvisejí s původním tématem.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Opravdu skvělá rychlovka, pokud se snažíte držet linii.

Najdete na iDNES.cz