Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusnokova vláda obsadila resorty. Zazněla slova chvály, díků a uznání

  9:25aktualizováno  16:29
Vláda premiéra Jiří Rusnoka obsadila všechna ministerstva. Pět ministrů převzalo funkce už ve středu. Ve čtvrtek jako první přivedl Rusnok do úřadu nového ministra školství. Posledním byl ministr pro místní rozvoj František Lukl. Během jednotlivých předávek resortů zněla především pochvalná slova.

Premiér Jiří Rusnok jednal v Kramářově vile o dalších možných kandidátech an ministry nové vlády. (2. července 2013) | foto:  František Vlček, MAFRA

Nový ministr školství Dalibor Štys při uvedení do úřadu řekl, že hodlá pokračovat v práci svého předchůdce Petra Fialy. "Vidím ministerstvo školství jako ministerstvo vzdělávání," řekl novinářům. Na ministerstvu to zná, pracoval tam totiž na postu vedoucího odboru.

Důležitý je podle něj stabilní úřad a čerpání prostředků z Evropské unie. Personální změny nechystá. Upozornil, že návrh vysokoškolské reformy asi nepředloží, protože pro ni zřejmě nebude dostatečná podpora.

Petr Fiala se po odchodu z ministerského postu hodlá vrátit na Masarykovu univerzitu. "Budu se věnovat studentům. Těším se na to," řekl při rozloučení. Zároveň poděkoval všem spolupracovníkům z ministerstva.

Balvín chce navýšit rozpočet, brát by chtěl ze sociálních dávek

Nový premiér pak z resortu školství zamířil uvést bývalého ředitele České televize Jiřího Balvína na ministerstvo kultury. Tam poděkoval za přátelský rozhovor s odcházející ministryní Alenou Hanákovou.

"Jsem přesvědčena, že ministerstvo kultury je v dobré kondici," řekla při předání úřadu Hanáková novinářům a poděkovala spolupracovníkům za přátelské vztahy. Svému nástupci popřála hodně úspěchů a hodně elánu do další práce a apelovala na něj v dokončení památkového zákona.

Balvín si jako prioritu vytyčil dokončení autorského zákona, na kterém se podle něj už pracuje přes dva roky, a věnovat pozornost chce i fondu kinematografie a zlepšení systému pobídek pro filmaře.

Na dotaz novinářů odpověděl, že už uvažoval i o personálních změnách. Neupřesnil však, o jakých.

Balvín by i rád navýšil rozpočet kultury z letošních zhruba devíti miliard korun. "Kdyby se podařilo deset, případně jedenáct, bylo by to krásné, ale jsem realista a vím, jak je to obtížné. Můj názor na příliš štědré sociální dávky je znám. Myslím, že by se tam mohly peníze přelít právě na kulturu," poznamenal Balvín.

To překvapilo nového šéfa resortu práce a sociálních věcí Františka Koníčka. "Počkejte, kolega Balvín říkal? Jaké štědré dávky?" zareagoval a dodal, že vyplácení dávek ukládají zákony. "To je pořád spor, který se vede a povede se další generace, kde je princip solidarity zlomový a kde je férový a spravedlivý a kde není. To je soutěž politických stran, je to otázka pro ně, nikoliv pro mě," uzavřel Koníček.

Ministr práce chce zaměřit na minimální mzdu i sKarty

Po desáté hodině převzal od Ludmily Müllerové resort práce a sociálních věcí i František Koníček. Chce v čele ministerstva dohlédnout na ukončení kontroverzního projektu sKaret, jednat s tripartitou a zvýšit minimální mzdu či jako jeho kolegové zefektivnit čerpání peněz z EU. Zaměřit se chce i na aktivaci úřadů práce.

Ministerstvo práce čekají personální změny. Nový ministr je oznámí v pátek. Vymění prý lidi,co "zklamali a nezvládli počítačové systémy".

"Resort není v ideální fázi vývoje. Ministr má jasné a těžké úkoly, přichází jako krizový manažer a proto jsem si ho vybral. Systémy má nastavit tak, aby fungovaly správně a efektivně," naznačil úkoly nového ministra premiér Rusnok při předávání resortu.

Připomněl, že resort práce a sociálních věcí představuje největší kapitolu  státního rozpočtu. A má specifickou klientelu, proto si podle Rusnoka nemůže dovolit zaváhat. Pochválil odcházející ministryni za aktivní politiku zaměstnanosti. "Nebude-li v Česku zaměstnanost, nebudou v Česku příjmy," poznamenal.

"S ministerským postem je to jako s lidským životem, také nevíte, kdy skončí," poznamenala na úvod své řeči odcházející ministryně a poděkovala svým spolupracovníkům. Novinářům neprozradila, co bude po odchodu z úřadu dělat.

Benešová se zaměří na dotažení občanského zákoníku

Čtvrtou zastávkou nového premiéra při předávání ministerstev bylo sídlo resort spravedlnosti. Marie Benešová ho převzala po Pavlu Blažkovi. Ten je ale nemocný, proto resort převzala od prvního náměstka Daniela Voláka.

"Prioritou bude do konce dotáhnout občanský zákoník. Odpoledne přijde vrchní státní zástupce, aby jsme dotáhli zákon o státním zastupitelství," sdělila své plány nové ministryně.

Benešová chce se svým týmem dotažením norem spojených s novým občanským zákoníkem dosáhnout, aby nová kodifikace občanského práva mohla začít platit od příštího roku.

Doplnila, že žádné velké personální změny nechystá. "Vedu si dva nové lidi, šéfku kabinetu a svého osobního tajemníka. Jsem ráda, že jsem tu nalezla tváře, kterými jsem spolupracovala i v minulosti," dodala Benešová.

Šéfkou kabinetu ministryně Benešové bude Hana Smetanová, bývalá vedoucí protokolu nynějšího prezidenta Zemana na úřadu vlády.

Ministr zdravotnictví chce pokračovat v práci svého předchůdce

Dopoledne se uvedení ještě měl dočkat nový ministr zdravotnictví Martin Holcát. Kvůli zpoždění však přebral svůj nový úřad až po poledni. Premiér poděkoval odcházejícímu ministru Leoši Hegerovi, který ve funkci působil tři roky, za odvedenou práci.

Heger se ve své řeči dotkl politické situace v zemi a ústavnosti nové vlády. Poděkoval za podporu vedení TOP 09 a popřál hodně štěstí novému premiérovi i svému nástupci.

"Chtěli bychom kontinuálně pokračovat v tom, co bylo rozpracováno," řekl nový ministr zdravotnictví a doplnil, že například chce zvýšit platby za státní pojištěnce (o programu nového ministra více čtěte zde).

Na životním prostředí se personální změny nechystají

Další v pořadí bylo předání ministerstva životního prostředí Tomáši Podivínskému. "Ministerstvo je odevzdáváno v konsolidovaném stavu," řekl Rusnok o resortu z jehož čela odešel Tomáš Chalupa.

Resort naváže na práci odcházejícího ministra a bude prosazovat jeho návrhy. Nový ministr, který dosud působil na postu náměstka, poděkoval Chalupovi za spolupráci i za rady. "Žádné velké personální změny neplánuji," dodal Podivínský.

Ve své funkci se zaměří na zlepšení ovzduší na severu Moravy, chce hledat konsensus pro návrh zákona o Národním parku Šumava mezi všemi politickými stranami. Mezi svými dalšími prioritami nový ministr zmínil i program Nová zelená úsporám či čerpání evropských peněz a přípravu dalšího dotačního období v letech 2014 až 2020.

"O mně je známo, že jsem člověk konzervativní, ve svých názorech konzistentní," poznamenal Podivínský. Před novináři připomněl také svou práci ve Státním fondu životního prostředí.

Nový ministr zemědělství se zaměří na potraviny, lesy i povodí

Miroslav Toman vystřídal v čele resortu zemědělství Petra Bendla. Odcházející ministr se nezúčastnil setkání s novináři, ale premiér Rusnok řekl, že svému nástupci předal dokumenty a krátce úřad představil.

"Vracím se tam, kde jsme působil," řekl nový ministr novinářům. Mezi jeho priority patří dokončení státního rozpočtu, chce se rovněž věnovat kontrolám potravin, lesům a povodím.

Dodal, že se zaměří i na personální obsazení ministerstva. "Někteří lidé jsou tu navíc a myslím, že to budeme muset zredukovat," poznamenal s tím, že nebude hledět na politickou příslušnost.

Ministr Žák chce dopravu normalizovat a civilizovat

Zdeněk Žák převzal ministerstvo dopravy od Zbyňka Stanjury. Ten ho na odchodu vyzval, aby nepřijímal žádná zásadní, dlouhodobá rozhodnutí před hlasováním o důvěře vládě.

Žák uvedl, že nechystá žádné velké převraty. Resort chce "normalizovat a civilizovat v rámci evropských dimenzí". Vyzval také všechny, kdo se v dopravě pohybují, aby se chovali "více prospěšně".

Například stavební firmy by podle něj měly dát přednost hledání úspor před bratrovražedným bojem.

Ministr Lukl se detailně seznámí s návrhem rozpočtu

František Lukl nejprve poděkoval svému předchůdci na ministerstvu pro místní rozvoj Kamilu Jankovskému. Řekl, že si vyměnili kontakty což je podle Lukla důkazem, že předání proběhlo v přátelské atmosféře. Na ministerstvu chce zavést systém "otevřených dveří a komunikace."

Jednou z prvních věcí, kterou chce Lukl udělat, je detailní seznámení s rozpočtem, který je podle něj  14 miliard korun. .

Pět ministrů se ujalo úřadu hned po jmenování vlády

Jako poslední se ujme resortu místního rozvoje František Lukl. Úřednický kabinet má celkem 14 ministrů. Tedy o dva méně, než měla předchozí vláda premiéra Petra Nečase (ODS). Pět ministrů uvedl Rusnok do vlády už ve středu (o uvedení ministrů více čtete zde).

Příští týden Rusnok zahájí jednání s politickými stranami, které bude přesvědčovat, aby jeho kabinetu vyjádřily důvěru. Samotné hlasování o důvěře se ve Sněmovně uskuteční zřejmě 8. srpna.

Formálně úřednickou vládu Jiřího Rusnoka jmenoval prezident Zeman ve středu. Účast v ní přijali i někteří sociální demokraté, kteří mají blízko k Zemanovi a pozastavili členství v ČSSD. Vláda nastupuje bez zajištěné podpory parlamentních stran (o jmenování vlády více čtěte zde).

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...Najdete na iDNES.cz