Prezident Miloš Zeman jmenoval novým premiérem Jiřího Rusnoka. (25. června 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Překvapení. Opozice už nemluví tak kategoricky o pádu Rusnokovy vlády

  • 428
Pozice vlády premiéra Jiřího Rusnoka, jehož vybral prezident Miloš Zeman bez dohody se stranami ve Sněmovně, není tak beznadějná, jak to pro Rusnoka ještě minulý týden vypadalo. Opoziční politici z ČSSD, KSČM a VV se koncentrují na hlasování o rozpuštění Sněmovny. Co udělají, když pro to neseženou 120 hlasů, nechávají otevřené. Lavíruje i strana LIDEM.

"Stále platí naše usnesení, že nepodporujeme žádnou vládu bez voleb, ale situace se neustále vyvíjí. Určitě se tím ještě budou zabývat stranické orgány," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc. To, na co se nyní strana koncentruje, je podle něj jednání Sněmovny, které se uskuteční 16. či 17. července a na němž se bude hlasovat o rozpuštění Sněmovny a předčasných volbách. Podle postoje ODS, TOP 09 i strany LIDEM nemůže ale opozice počítat s tím, že sežene potřebných 120 hlasů.

"Jsem realista, uvědomuji si to," řekl Tejc. Tím ale podle něj vznikne úplně jiná situace a ČSSD to bude muset znovu řešit. A klíčové podle Tejce bude hlavně to, aby celý poslanecký klub postupoval jednotně.

Šéf strany Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že když neprojde rozpuštění Sněmovny a Rusnokova vláda nezíská důvěru, stála by ČSSD o svůj pokus o sestavení vlády (více zde). Jenže tím Sobotka, který je nyní na dovolené, trochu předběhl dění ve své vlastní straně.

Lídr druhého stranického křídla Michal Hašek, jenž má k prezidentovi Zemanovi blíže, v pondělí tak kategorický směrem k dalšímu postupu strany vůči Rusnokově vládě nebyl. "Na výsledek hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny bude ČSSD reagovat podle situace a rozhodne o dalším postupu," sdělil iDNES.cz Hašek.

Jeroným Tejc a Marie Benešová během sjezdu sociální demokracie v Ostravě.

Snaha získat 120 hlasů má podle něj z hlediska státu přednost před řešením otázky členství několika lidí v ČSSD. "Osobně bych kolegům, kteří byli osloveni premiérem Rusnokem jako odborníci, doporučil na dobu jejich vládního angažmá přerušit členství v ČSSD, aby bylo zřejmé, že fungují jako odborníci, nikoliv zástupci ČSSD," uvedl Hašek. Do Rusnokovy vlády po Marii Benešové zamířil i Jan Kohout, další z lidí, kteří patřili do Haškova stranického křídla. A ten už si také sám členství v sociální demokracii pozastavil (více zde).

Podle programu a složení vlády se rozhodnou komunisté i VV

Komunisté podle místopředsedy Jiřího Dolejše podpoří rozpuštění Sněmovny, ale zatím není jasné, jak se postaví k vládě, když předčasné volby ve Sněmovně neprojdou. "Vnímáme, že když nedostane důvěru vláda, že by to mohlo mít dopad i pro schvalování rozpočtu na příští rok," uvedl Dolejš. Komunisté se podle něj ještě poradí, jak budou postupovat, podle složení a programu vlády.

"Věci veřejné si nechají představit vládu Jiřího Rusnoka a teprve poté se rozhodnou, zda ji podpoří, či nepodpoří," uvedly už minulý týden Věci veřejné. A v pondělí to znovu potvrdila šéfka poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová.

Věci veřejné podle ní podpoří předčasné volby, ale pak budou postupovat tak, aby nevznikla vláda Bohuslava Sobotky, jemuž by podle véčkařů za zády "vykukoval" dosavadní ministr financí z TOP 09 Miroslav Kalousek. Pokud u opozičních stran zvítězí názor, že by Rusnokova vláda mohla dostat šanci, formálně by to mohly skrýt za vyjádření, že by se do Strakovy akademie neměla vrátit pravicová koalice. Nikdo totiž nemá jistotu, co přesně by Zeman udělal, když vláda důvěru nezíská. Zda by dal šanci znovu Rusnokovi, jinému nestraníkovi, kterého by si vybral, Bohuslavu Sobotkovi, nebo Miroslavě Němcové.

Jistou naději dává Rusnokovi lavírování Karolíny Peake a její strany LIDEM. Minulý týden Peake nejprve Zemanovi v Lánech vyprávěla, že strana žádnou podporu koaliční vládě nepodepsala, o den později už ale bylo 101 podpisů pro Miroslavu Němcovou jako příští premiérku. Až do poslední chvíle musela koalice podle informací iDNES.cz lámat k podpisu právě Peake. A když byl jmenován premiérem Rusnok? "Nemohu vyloučit v tuto chvíli za náš poslanecký klub podporu odbornické vládě Jiřího Rusnoka vzhledem k tomu, že jsme o tom zatím na poslaneckém klubu nejednali," řekla Peake.

Vyjádření Peake ale tak trochu připomínají aprílové počasí. "Osobně jsem zatím nezaznamenala na vznikající vládě nic, co by mou podporu lákalo," uvedla v pondělí vicepremiérka končící vlády. "Za poslance LIDEM platí podpora pokusu Miroslavy Němcové na sestavení vlády," sdělila iDNES.cz Peake. Její zatím poslední vyjádření tak nahrávají vládní koalici. Bez hlasů alespoň části dosud vládních poslanců nemůže Rusnokova vláda projít. A Peake tak může licitovat, kdo její formaci LIDEM nabídne výhodnější podmínky.

Vzniká politicky profilovaná vláda natruc ČSSD, říká ODS

Občanští demokraté se v pondělí utvrdili v tom, co už několik dní říkají, že nepovažují za řešení rozpuštění Sněmovny a předčasné volby.

"Vzniká vláda jasně vyprofilovaná," komentoval složení vznikajícího Rusnokova kabinetu úřadující šéf ODS Martin Kuba. Podle jeho kolegyně, šéfky Sněmovny a kandidátky pravice na premiérku Miroslavy Němcové je to vláda, která vzniká tak trochu natruc sociální demokracii. Evidentní je to v tom, že Rusnok si už do kabinetu vybral několik bývalých či současných členů ČSSD - Marii Benešovou, Jana Kohouta, Martina Pecinu a Františka Koníčka.

Motivace ODS proti rozpuštění Sněmovny je zřejmá. Předčasné volby pro stranu nyní, po pádu Petra Nečase a preferencí, nejsou výhodné.

Karel Schwarzenberg, Miroslava Němcová a Martin Kuba při tiskové konferenci

Setrvalý postoj proti Rusnokově vládě si ponechává také TOP 09. A první místopředseda strany a končící ministr financí Miroslav Kalousek už několik dní novinářům opakuje, proč podle něj ani nemá smysl, aby TOP 09 spolu s opozicí podpořila předčasné volby.

"Co by sakra vyřešily předčasné volby? Kde je záruka, že se po nich gosudar (označení ruského vladaře od středověku do roku 1917 - pozn. redakce) opět nezamyslí a nepostaví si úplně jinou vládu, než pro jakou tam bude většina? Třeba mu to tak přijde vhodnější," řekl v sobotu v rozhovoru pro LN Kalousek. Prakticky stejná slova zopakoval v pondělí iDNES.cz. Základní frontová linie nyní podle něj nevede mezi stranami ve Sněmovně, ale mezi těmi, kdo chtějí zabránit autoritativnímu, putinovskému režimu, a těmi, kdo se ho pokoušejí vytvářet.

25. června 2013 - Miloš Zeman jmenuje Jiřího Rusnoka předsedou vlády:

25. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue