Ruský matematik Grigorij Perelman

Ruský matematik Grigorij Perelman | foto: Reuters

Ruský vědec odmítl prestižní cenu a milion dolarů

  • 57
Ruský matematik Grigorij Perelman dostal prestižní Fieldsovu medaili za řešení jednoho z nejobtížnějších problémů dějin matematiky, takzvané Poincarého domněnky. Vědec, který je známý svým podivínstvím, však takzvanou "Nobelovu cenu za matematiku" spojenou s milionem dolarů vzápětí odmítl.

O udělení ceny rozhodli v Madridu účastníci Mezinárodního matematického kongresu, který se na různých místech světa koná každé čtyři roky, uvedla zpravodajská televize CNN.

Laureáty se stali další tři vědci - druhý Rus, Francouz a Australan. Ocenění jim přišel předat španělský král Juan Carlos I..

"Je mi líto, že Perelman odmítl přijmout medaili," řekl předseda Mezinárodního svazu matematiků John Ball, který se osobně vydal do Petrohradu přesvědčit samotářského vědce k převzetí ceny. Čtyřicetiletý génius, který žije léta v ústraní, je pro většinu kolegů záhadným mužem.

Podle domněnek některých matematiků si vědec nechce cenu převzít, protože je uražený, že nebyl loni v prosinci znovuzvolen členem petrohradského Steklovova matematického institutu.

Cena mě nezajímá, vzkázal vědec
Jeho přítel Anatolij Veršik však uvedl, že Perelmanovi jde jen o uznání správnosti jeho práce, všechny ostatní formy ocenění považuje za "povrchní". "Je velmi uzavřený, nechce o tom mluvit," doplnil předseda petrohradské matematické společnosti.

Perelman také odmítá svou práci řádně publikovat, což je podmínka pro získání milionu dolarů. Peníze mu budou nabídnuty podle pravidel až za dva roky, pokud jeho teorii prověří čas.

Poincaré byl velký matematik 19. a 20. století a přispěl k pochopení trojrozměrného světa. Poincarého domněnka tvrdí, že jednoduše souvislá uzavřená trojrozměrná varieta je trojrozměrnou sférou.

Před třemi lety způsobil senzaci Martin Dunwoody se Southamptonské univerzity v Británii, když zveřejnil svůj důkaz Poincarého hypotézy, ale vědci ho za několik měsíců vyvrátili. Perelmanově práci však věří. Řešením Poincarého hypotézy se zabýval pět let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue