Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruský tisk: Chodorkovskij je pěšákem souboje Putina s Medveděvem

  12:45aktualizováno  18:53
Moskevský soud zamítl žádost obhájců bývalého magnáta Michaila Chodorkovského, aby v případě nových obvinění vyměnil žalobce. Odmítl také vyměnit předsedu soudu, o kterém obhájci prohlásili, že je podjatý. Ruský tisk komentuje nový proces jako mocenský souboj premiéra Putina s prezidentem Medveděvem.

Michail Chodorkovskij u moskevského soudu (3. března 2009) | foto: Reuters

Nový proces, ve kterém kdysi nejbohatšímu Rusovi hrozí až 22letý žalář, začal v úterý v Moskvě. Prokurátoři viní podnikatele z toho, že se podílel na zpronevěře 900 miliard rublů a pomohl "vyprat" dalších 500 miliard. - čtěte Chodorkovskij se vrátil před soud, hrozí mu dalších dvacet let na Sibiři

Podle analytiků je proces s bývalým šéfem zaniklé ropné společnosti Jukos zejména mocenským soubojem premiéra Vladimira Putina a prezidenta Dmitrije Medveděva. Medveděv do svého úřadu nastupoval s ambicí nastolit v Rusku právní stát. Usvědčení bývalého oligarchy by tak pro něj znamenalo symbolickou porážku.

"Bude-li nový proces zastaven, bude to znamení, že je to prezident Medveděv, kdo vládne Rusku. Ovšem to je v tuto chvíli spíše utopie," uvedl mimo jednací síň ruský aktivista Roman Dobrokhotov.

Stane se Medveděv rukojmím kremelských jestřábů?

Ruský tisk komentuje zahájení nového procesu s Chodorkovským většinou opatrně. Ani v ruských médiích však nechybí úvahy, že skutečným terčem Kremlu není někdejší ropný magnát, ale prezident Medveděv.

"Proč moc potřebuje ještě jeden proces s prokletým oligarchou?" ptá se list Moskovskij komsomolec. Podle něj není jasné, proč se stát chce masochisticky znovu vrtat v ještě nezhojené ráně.

"Bez ohledu na míru skutečné viny či neviny Chodorkovského způsobil první proces v jeho případu obrovskou škodu naší zemi. Po uvěznění Chodorkovského mezinárodní reputace státu expresní rychlostí vyprchala a kremelští jestřábi se stali nejvlivnějším klanem v ruské politice," píše list.

Michail Chodorkovskij a jeho společník Platon Lebeděv u moskevského soudu (3. března 2009)

Chodorkovského nepřátelé v každém případe podle tisku dosáhli svého. "Jestli Chodorkovského soudí podruhé, znamená to, že to kdosi velice potřebuje. Nová utrpení exoligarchy jsou výsledkem promyšlených kroků jednoho z nejvlivnějších ruských politických klanů, který neztratil moc ani po střídání prezidentů," píše odvážně Moskovskij komsomolec.

List se rovněž obává, že nový proces s Chodorkovským může zdiskreditovat Medveděvovy dobré úmysly a přeměnit ho v rukojmího jestřábů. "Chodorkovskij vůbec není hlavní terč, ale jen pěšák v hrách uvnitř ruské vládnoucí elity," domnívá se list.

Soud zamítl všechny žádosti obhajoby

Soud včera odmítl žádost obhajoby, aby s novým procesem nastoupili také noví žalobci. Ti původní jsou podle advokátů na odsouzení obžalovaných osobně zainteresováni. Jeden ze současných prokurátorů obdržel během procesu od ruského prezidenta Vladimira Putina vysoké státní vyznamenání.

Tribunál stejně tak odmítl vyhovět obhájcům, kteří žádali, aby obvinění Chodorkovskij a jeho společník Platon Lebeděv nemuseli sedět za "nehumánní" stěnou z neprůstřelného skla.

Dnes Chodorkovského a Lebeděvovi obhájci zpochybnili nezávislost také u soudce v celém procesu. Obžaloba se proti žádosti obhajoby o výměnu soudce Viktora Danilkina ihned postavila.

"Požádali jsme o odvolání předsedajícího soudce. Nebude ani objektivní, ani nezávislý," uvedla Chodorkovského advokátka Natalija Těrechovová. Případ byl podle ní přidělen konkrétnímu soudci, kterého si přála obžaloba, a o osudu procesu je tak předem rozhodnuto.

Soudce nicméně odstoupit odmítl s tím, že se žádost neopírala o zákonné důvody, a nemá tak, proč by se případu vzdával. Sám Chodorkovskij se zatím u soudu, kde se stále probírají procedurální otázky, nevyjádřil.

Politický vězeň

Obžalovaní se během úterního přelíčení zdáli být v dobrém rozpoložení, za sklem spolu často vtipkovali. Chodorkovskij se do ruské metropole podíval poprvé od roku 2005. Od roku 2003 si na Sibiři odpykává osmiletý trest za daňové podvody.

Tým obhájců považuje úterní odmítnutí požadavků ze strany soudu za velmi znepokojivé. Obhájci Chodorkovského dlouhodobě tvrdí, že nová obvinění jsou absurdní a že jejich klient je politickým vězněm.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz