Ruský špion verboval českého vědce

  2:41aktualizováno  2:41
Ruský vojenský atašé se pokusil zverbovat českého jaderného vědce. Odehrálo se to utajeně, ale šlo o jednu z největších loňských špionážních afér v Česku. Jako ukázku ruského získávání českých agentů uvádí tento případ čerstvě zveřejněná Výroční zpráva BIS za rok 2006.
Když Alexandr Sketin neuspěl, napadl policisty a hrozil vyvražděním jejich rodin. Ilustrační foto.

Když Alexandr Sketin neuspěl, napadl policisty a hrozil vyvražděním jejich rodin. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Píše se v ní o "setkání ruského špiona s šéfem významné české instituce působící v oblasti jaderné, chemické a biologické ochrany". MF DNES se podařilo zjistit podrobnosti.

Ruský diplomat Alexandr Sketin navštívil v dubnu 2006 ředitele Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Stanislava Brádku a pozval ho na večeři. Vyptával se na délku jeho praxe i zkušenosti v oboru.

"Překvapilo mne to. Rusové musí vědět, že jsem před jedenadvaceti lety působil v ukrajinském Černobylu, když jim tam bouchl jaderný reaktor," vzpomíná na setkání s diplomatem ředitel Brádka, který se dříve zabýval zdravotními potížemi lidí v uranovém průmyslu.

Sketin záhy zjistil, že z Brádky nic zajímavého nedostane a že neuspěje se získáním vědce ke spolupráci. Začal si tedy nalévat – setkání vyvrcholilo výkřiky, že Češi vstupem do NATO zradili Rusko.

Diplomat byl stále agresivnější, Brádka pro jistotu přivolal policii. Té ale Sketin odmítl předložit legitimaci s tím, že je náměstkem ruského ministra obrany. Když ani to nezabralo, policisty napadl a vyhrožoval jim vyvražděním rodin.

BIS konstatuje, že z 60 ruských diplomatů v Česku působí v rozvědce až polovina.

Na zpackanou "verbovku" ruského špiona vzpomíná dnes ředitel Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Stanislav Brádka s úsměvem.

"Stále mi to připadá, jako by se ta rvačka s policisty strhla včera. Natolik šokující to pro mne byl zážitek. Zvláště ty zlostné Sketinovy výkřiky o naší zradě Ruska. O napadení a zranění přivolaných policistů už ani nemluvě. To už ze vzteku, že se ode mne nic nedozví, Sketin ztratil profesionální glanc. Dnes už bych takové pozvání na večeři odmítl. Mohlo mne napadnout, že je za tím něco víc, že by se asi rád dozvěděl něco o našem výzkumu," přiznává Brádka.

Jeho ústav patří k pracovištím, kam se běžný smrtelník nedostane. Se Sketinem se Brádka seznámil při pracovním jednání na ruském velvyslanectví.

Brádkova nadřízená Dana Drábová hodnotí "výzvědný skandál" již s úsměvem: "Stanislav Brádka je špičkový odborník, ale tenkrát měl víc štěstí než rozumu."

Alexandr Sketin opustil Česko krátce po svém skandálu. Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2006 upozorňuje, že ruská rozvědka se v Česku zajímá nejvíce o ekonomiku, protože Moskva usiluje o výhodnější postavení v česko-ruských hospodářských vztazích, ale také o získání kontroly nad českými firmami, jež vstupují na ruské trhy.

Mnozí ruští rozvědčíci působí podle BIS jako diplomaté – což byl i případ Alexandra Sketina – nebo technický personál velvyslanectví. Zpravodajské důstojníky lze podle BIS najít i mezi ruskojazyčnými novináři akreditovanými v Česku a působí zřejmě i v různých firmách.

Neméně silná je i ta část výroční zprávy BIS, která se věnuje sílícímu tlaku organizovaného zločinu na státní správu, aby podsvětí vydělalo na veřejných zakázkách či dotacích. Organizovaný zločin tím zároveň legalizuje své příjmy.

BIS se například soustředila na poměry kolem potravinářské společnosti Setuza, strategicky významné pro stát. Ta byla totiž prostřednictvím společnosti Český olej spjata se skupinou okolo uprchlého podnikatele Tomáše Pitra a zavražděného kmotra českého podsvětí Františka Mrázka.

Skupina se podle BIS snažila ovlivňovat rozhodnutí státní správy ve svůj prospěch. A využívala k tomu všech svých kontaktů.

Tito lidé pronikali "prostřednictvím neloajálních pracovníků včetně vysokých státních úředníků do nejrůznějších oblastí," varuje zpráva BIS.

Informace o situaci kolem Setuzy předala BIS vládě, takže se prý podařilo zabránit několika pokusům Pitrovy a Mrázkovy skupiny získat pohledávky Setuzy za podmínek nevýhodných pro stát.

Jak vláda s alarmující zprávou BIS naloží, není zatím jasné. Premiér Mirek Topolánek se včera celý den novinářům vyhýbal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Babiš šel položit kytici už v noci, nad ránem letěl za synem do Švýcarska

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018)

Premiér Andrej Babiš odletěl v sobotu za svým synem Andrejem mladším do Švýcarska. Učinil tak poté, co položil kytici...

Květiny od Babiše a Okamury vyhodili kvůli demokracii. Neslušné, říkají politici

Politici a další osobnosti si připomínají události spojené se 17. listopadem...

Oslavy 17. listopadu už od ranních hodin provází vyhrocená atmosféra. Kytice od čelních státních představitelů už...

Faráře neprávem popravili kvůli kauze Babice, církev chce jeho blahořečení

Rokytnický farář Jan Bula

Kněz Jan Bula je jednou z obětí vykonstruovaných procesů v takzvaném babickém případu. V roce 1952 ho popravili kvůli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz