Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruský mediální magnát je obviněn

  13:47aktualizováno  13:47
Ruská generální prokuratura obvinila tiskového magnáta Vladimira Gusinského, který je v zahraničí, z trestného činu. Oznámila, že na něj byl vydán zatykač a že po něm bylo vyhlášeno federální pátrání. Tyto kroky podnikla poté, co se podnikatel nedostavil v pondělí k výslechu, na nějž byl pozván.

Generální prokuratura oznámila, že důvodem trestního stíhání podnikatele je "podvod velkého rozsahu".

Vyšetřovatel považuje skutečnost, že se Gusinskij nedostavil k výslechu, za úmyslný čin a proto se rozhodl na něj vydat zatykač. V prohlášení pro tisk prokuratura uvedla, že advokáti Gusinského odmítli sdělit, kde se nyní nachází.

Gusinskij se výslechu nezúčastnil z obav o svoji bezpečnost
Advokát Gusinského Genri Reznik, který přišel ráno k výslechu místo svého klienta, uvedl, že majitel společnosti Media-MOST se výzvě prokuratury nepodrobil kvůli obavám o svou bezpečnost. Sdělil, že Gusinskij se nyní nachází v Evropě a nemíní se na výzvu prokuratury do Ruska vrátit.

Reznik sdělil, že vyšetřovatelům předal prohlášení svého klienta, který vysvětluje, že se k výslechu nedostavil kvůli obavám o vlastní život. "Můj klient se nechce stát obětí zvůle a způsobit tak svým blízkým další trápení," vysvětlil advokát. "Není žádný důvod docházet k vyšetřovateli," řekl.

Podle Reznika je cílem generální prokuratury Gusinského uvěznit, nebo v lepším případě z něj učinit rukojmího.

Reznik si stěžoval, že při setkání s vyšetřovatelem generální prokuratury mu nebylo dovoleno nahlédnout do spisu a seznámit se s usnesením prokuratury. "Jde o hrubé porušení ústavy a trestního zákoníku," řekl advokát. Dodal, že advokáti Gusinského budou prokuraturu za tuto protizákonnou činnost žalovat.

Gusinskij byl už jednou uvězněn
Gusinskij již byl letos v červnu zatčen a držen tři dny v Butyrské věznici v Moskvě.

Byl propuštěn, když se dohodl se státní společností Gazprom, že jí prodá akcie Media-MOSTu. Gazprom jej však později obvinil, že se dopustil podvodu a podal na něj trestní oznámení. Krátce po propuštění z vězení magnát odjel do zahraničí a dosud se tam zdržuje.

Nové rozhodnutí prokuratury zřejmě navazuje na spory Gusinského s Gazpromem.

Reznik podle agentury Interfax předložil v pondělí vyšetřovatelům dokumenty, podle nichž se Media-MOST a Gazprom dohodly, že Gusinského společnost umoří dluh ve výši 211,6 milionu dolarů tak, že předá plynárenské společnosti část svých akcií. Tuto dohodu ovšem musí v příštích dnech schválit soud.

Stíhání Gusinského má politické důvody, tvrdí Reznik
Reznik řekl, že nové obvinění šéfa Media-Mostu považuje za stejně absurdní, jako dřívější. "Důvody pro trestní stíhání neexistují ani neexistovaly. Generální prokuratura to dříve přiznala a znovu svou chybu opakuje," uvedl. Konstatoval, že trvá na zastavení trestního stíhání Gusinského.

Podle advokátů Gusinského jde o nátlak Kremlu kvůli nezávislé informační politice Gusinského sdělovacích prostředků.

Ruský prokurátor vydal 13. listopadu na šéfa mediální společnosti Media-MOST Vladimira Gusinského mezinárodní zatykač. Gusinskij byl 12. prosince zatčen ve Španělsku. (ČTK archivní foto z roku 1998, 12.prosince 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz