Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruský dluh koupí podezřelá firma

  23:15aktualizováno  23:15
P r a h a - Stát chce vymoci mnohamiliardový dluh, který u něj má Rusko, s pomocí firmy podezřelé ze spojení s podsvětím. Ministři financí Pavel Mertlík a zahraničí Jan Kavan po několika měsících nalezli společnou řeč a rozhodli se prodat ruský dluh společnosti Falkon Capital. Před ní však varuje ministerstvo vnitra: existuje podezření z napojení na zahraniční tajné služby a mafii. Pražskou firmu Falkon Capital si vybrali sami Rusové. Delegace ministra Mertlíka právě dnes jedná v Moskvě o konečné verzi dohody. Dluh dosahuje 3,7 miliardy dolarů (téměř 140 miliard korun).

Pokud by se podařilo získat alespoň jeho část, znamenalo by to neplánovaný příjem do státního rozpočtu.

Informaci o tom, že vymáháním pohledávky bude pověřena firma Falkon Capital, státní úřady zatím drží v tajnosti a oficiálně ji nedostali ani členové vlády.

MF DNES ji však potvrdili dva pracovníci ministerstva financí, kteří mají o průběhu jednání detailní zprávy. O dluh měly zájem i jiné firmy, jejich smůla však byla v tom, že Falkon byl jediný, kdo měl "dobrozdání" od Rusů.

Tato firma je totiž napojena na lidi z ruské státní správy a kromě toho i na ruskou monopolní energetickou společnost.

Ministerstvo vnitra však připravilo na zadání vlády bezpečnostní posudky o případných rizicích jednotlivých uchazečů. "Falkon Capital je hodnocena jako problémová firma. Zpráva upozorňuje, že je potřeba minimalizovat riziko, že firma odkoupí pohledávku, následně zkrachuje a stát nedostane ani korunu," uvedl zdroj z ministerstva vnitra.

Tajná zpráva varuje vládu
Ministři chtějí pověřit pochybnou firmu a riskují miliardy  Ministerstva financí a zahraničí hodlají svěřit ruskou pohledávku tří miliard dolarů firmě Falkon Capital. České tajné služby upozorňují, že tato společnost své závazky možná nesplní. Jeden z jejích šéfů je podle nich špion a má styky s mafií.

Na jedné straně příslib, že stát dostane během několika dní na dvacet miliard korun. Na straně druhé riziko, že nedostane ani korunu, a navíc bude spolupracovat s vrcholně pochybnou firmou.

Mezi těmito dvěma mantinely se nyní pohybují ministři české vlády, kteří v těchto dnech finišují s přípravami deblokace ruského dluhu.

Náměstek ministra financí Ladislav Zelinka před svým odjezdem do Moskvy potvrdil, že je víceméně rozhodnuto, i když jméno firmy nechtěl vyslovit: "Připravili jsme to a v Moskvě to projednáme. Když se to tam i tady odklepne, pak se to podepíše a začne se realizovat. Teprve pak bude možné o tom veřejně informovat. Zatím se všechno utajuje proto, aby někdo takříkajíc nenasypal písek mezi kola. Vlastně je to požadavek ruské strany, oni mají ohromnou obavu, že z toho sejde."

Společnost Falkon Capital, kterou hodlají ministerstva financí a zahraničí pověřit odkoupením pohledávky tří miliard dolarů, slibuje, že v průběhu patnácti dnů po podpisu smlouvy zaplatí do českého rozpočtu 508 milionů dolarů (přes 19 miliard korun). Dalších 180 milionů dolarů chce splatit do roku 2004.

Stát by tak získal 22 procent z celkové sumy ruského dluhu. Zbytek by zůstal na ruské straně: ať už ruským úřadům, Falkonu či energetické společnosti RAO JES, s níž Falkon nyní spolupracuje. (Falkon hodlá české vládě splatit pohledávku z dodávek energií RAO JES do třetích zemí.) "To mohu potvrdit, Falkon je na RAO JES nějakým způsobem navázaný," řekl Mertlíkův náměstek Zelinka.

Naproti tomu ministerstvo vnitra v důvěrné zprávě pro vládu varuje, že podle zjištění speciálních složek hrozí nebezpečí, že Falkon Capital svým závazkům nedostojí.

"Je to neprůhledná společnost. Jeden z jejích představitelů pracuje pro cizí zpravodajské služby, a navíc má úzké styky s organizovaným zločinem," přiblížil Grossovu zprávu jeden z jeho podřízených.

Ruský deník Kommersant před několika týdny napsal, že propojení Falkon Capital a ruského energetického gigantu, potažmo ruské politiky, je velmi těsné.

"Ruská akciová společnost Jednotný energetický systém (RAO JES) se snaží pomocí české firmy Falkon Capital vydělat na ruském zahraničním dluhu. Jednání už od loňského léta vede předseda RAO JES Anatolij Čubajs, který osobně navštívil Prahu," napsal deník Kommersant.

Čubajs, nazývaný otec ruské privatizace, je bývalým poradcem prezidenta Jelcina a někdejším ruským ministrem financí.

Napojení zástupců Falkon Capital na ruské státní úředníky potvrdil i bývalý zakladatel firmy Važa Kiknavelidze.

"Podle toho, co mi sami říkali, tak ty jejich kontakty byly dobré," řekl Kiknavelidze, který už dnes ve firmě nefiguruje.

Akciovou společnost Falkon Capital založil Kiknavelidze před šesti lety v Praze společně s dalším Gruzíncem a jedním Arménem.

Spolu s nimi ve firmě působili ještě dva Češi.

Falkon Capital se v minulosti ucházel o deblokaci státního dluhu v Libyi. Tehdejší ministr financí Ivan Pilip tuto zakázku na poslední chvíli zarazil.

"Už na to dokonce měli smlouvu, ale mně se to moc nelíbilo a nakonec jsme to zastavili," potvrdil Pilip.

Jeden ze zakladatelů firmy byl totiž v seznamech speciálního Útvaru pro boj s organizovaným zločinem jako osoba napojená na ruskou mafii.

"To prvotní složení firmy už ale dávno neplatí," prohlásil prezident Falkon Capitalu Jozef Čimbora.

Právě proto, aby se podobná situace neopakovala v případě ruského dluhu, vláda jako pojistku zadala vyšetřování Bezpečnostní informační službě a speciálním policejním složkám.

Jejich zprávy však doposud kabinet neprojednal.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz