Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruský diplomat chce prorazit na Twitteru, s šéfem NATO zatím prohrává

  12:49aktualizováno  12:49
Ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin, známý hlavně rozdáváním nevybíravých poznámek na všechny strany, se rozhodl následovat vysoké představitele Severoatlantické aliance a začal "tweetovat". Své pověsti dostál a za dva týdny nasbíral 3500 čtenářů.

Nacionalista Dmitrij Rogozin se stal zástupcem Ruska u NATO | foto: Alexander SeverkinProfimedia.cz

Bývalý nacionalistický politik, nyní už dva roky velvyslanec Ruska při NATO, se do "tweetování", tedy veřejného rozesílání krátkých textových zpráv, pustil před dvěma týdny.

"Ruský medvěd vyleze z brlohu a Američanům a jejich spojencům nakope zadky," hlásá jeden z prvních Rogozinových tweetů z 10. února a poté jich následovaly další stovky.

Za dva týdny Rogozin nasbíral téměř tři a půl tisíce čtenářů, tedy těch, co se přihlásili k odebírání jeho zpráv. Na sociální síti Twitter jsou i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen i vrchní velitel aliančních sil admirál James Stavridis.

Ti tweetují o poznání méně intenzivně a více diplomaticky. Rasmussen má téměř sedm tisíc čtenářů, tedy dvakrát tolik co Rogozin, ovšem na Twitteru je už od loňska.

I když většinou Rogozin členské země NATO slovně napadá ("Vládnoucí elity nazývají své vášně a fóbie "národními zájmy"", 12. února 2010), občas se usmíří, jako například při zahájení protipovstalecké operace v Afghánistánu minulý týden.

"Americké a spojenecké jednotky zahájily operaci proti Talibanu - popřejme jim mnoho štěstí," napsal Rogozin 14. února.

Veřejně Rogozinovy "tweety" politici nekomentují, ale experti i nejmenovaní diplomaté v NATO pod podmínkou anonymity přiznávají, že jim jeho výroky nejsou po chuti, i když vědí, že tyto "rétorické bomby" má ruský velvyslanec v podstatě v popisu práce.

"Několikrát bylo možné velvyslance Rogozina spatřit na semináři, jak tweetuje rovnou od stolu. Otázky bezpečnosti ale nejsou pro pobavení," citovaly New York Times diplomata, který si nepřál být jmenován, protože s Rogozinem pracuje.

Rogozin je jedním z mála ruských politiků, kteří se na Twitteru objevili. Na západě patří Twitter spolu s dalšími sociálním sítěmi jako Facebook k těm nejvíce rozšířeným.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Slováci dostali vojenský letoun pozdě. Výrobce slevil přes 22 milionů

První z dvou nových letounů C-27J Spartan pro slovenské letectvo

Za zpoždění při dodávce prvního ze dvou nových transportních letounů C-27J Spartan pro armádu vyjednalo Slovensko u...

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Najdete na iDNES.cz