Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruskou armádu trápí tlustí generálové a vyhublí branci

  15:21aktualizováno  15:21
Ruskou armádu netrápí jen otylost velké části důstojnického sboru, ale i "muší váha" řadových vojínů. Vinou podvýživy nemůže skoro 50 tisíc mužů s povolávacími rozkazy obléci uniformu a další tisíce nováčků si vojsko bude muset rychle "vykrmit", aby dosáhli váhy požadované od obránce vlasti, napsal list Trud.

Ruští vojáci. Armádu trápí tloušťka i podvýživa, alkoholismus, šikana i sebevraždy. Ilustrační foto. | foto: Denis SinyakovReuters

Prověrka fyzické zdatnosti, kterou loni na jaře nařídil ministr obrany, přinesla nepříjemné zjištění: normy nesplnila pětina důstojníků a generálů, skoro třetina z nich má vážné problémy s nadváhou.

Pokud by měl ministr Anatolij Serďukov v úmyslu splnit hrozby vyslovené při zahájení prověrek, musel by podle tisku kvůli špatné fyzičce vyhodit čtvrtinu nižších důstojníků a tři čtvrtiny plukovníků a generálů.

Výška: 187 cm, váha: 55 kg

Nyní je však palčivější opačný problém. K doplnění více než milionové armády je zapotřebí 271 tisíc mladých mužů. Podzimní odvod začal tento měsíc. Už na jaře muselo odklad kvůli podvýživě dostat 45 tisíc branců. Dalších 20 tisíc nováčků po tři měsíce dostávalo dvojité porce, aby se rychle spravili.

Lékaři předvídají, že s podzimním odvodem to nebude o nic lepší. "Hladových povolanců bude ve skutečnosti ještě víc, ale kvůli plánu ministerstva obrany pošlou do jednotek i nemocné a brance s podváhou," míní Valentina Melnikovová ze Svazu výborů matek vojáků.

Ministerstvo obrany připouští, že zdravotní problémy spjaté s chronickou podvýživou trápí 170 tisíc potenciálních branců.

Podle plukovníka Viktora Krasnikova, který na jaře velel hlavní lékařské komisi, někteří branci při výšce 187 centimetrů vážili jen 55 kilogramů, ačkoli podle tabulek měla váha ukázat nejméně 64 kilogramů.

Vezměte si ho, doma nemá co jíst

Třebaže služba vlasti není mezi mladými muži příliš populární kvůli obavám ze šikany a tvrdého drilu, někteří rodiče prý odvodové komise prosí, aby je zbavili potomka, protože ho doma nemají čím živit.

"Hodně kluků se až v armádě poprvé v životě dosyta najedlo. Někteří předtím maso ani neviděli," tvrdí Valerij Kumekin, který slouží jako zástupce velitele jedné jednotky v okolí Moskvy.

Armáda má s "výkrmem" zkušenosti už od poloviny 90. let. Jen loni ministerstvo obrany na extra porce pro příliš hubené vojáky utratilo 75 milionů rublů (skoro 44 milionů Kč) a letos počítá s 80 miliony.

Ideální vojín má podle ruských měřítek měřit 180 centimetrů a vážit 63 až 74 kilogramů. Takových jedinců je však prý tak málo, že dotyční šťastlivci si "vojnu" odslouží v prezidentské gardě či v čestné stráži moskevské posádky.

Další brance, jejichž váha, když už ne výška, odpovídá úředním tabulkám, si rozeberou speciální jednotky, výsadkáři a námořní pěchota.

"Parametry většiny branců však mají daleko k ideálu, a tak většinou doplňují pěchotu," uvedl nejmenovaný důstojník, který má na ministerstvu na starosti bojovou přípravu jednotek.

Hlavně chleba a brambory

Trud podotýká, že v americké armádě se počítá s 11,21 dolaru na denní porci vojáka (téměř 200 korun), zatímco v ruské armádě jen s 80 rubly (necelých 47 korun).

Podle vojenských náčelníků jsou však příděly v obou armádách energeticky rovnocenné a další rozdíly prý pramení z rozdílných stravovacích návyků.

A to se prý poměry v ruské armádě od loňského roku zlepšily. Předchozí jídelníček počítal s vajíčky jen v neděli, teď denně, a denní porce masa se zvětšila z 200 na 250 gramů. Největší položky však nadále představuje chléb (750 gramů denně) a brambory (600 gramů). K ruské armádě také neodmyslitelně patří nejrůznější kaše.

Za sovětských dob mohli odvodu uniknout branci menší 150 centimetrů či dlouháni přesahující dvou metrů, protože státní norma na šití uniforem se pohybovala pouze v tomto rozmezí. Nyní si ovšem ani podměreční branci či čahouni nemohou být jisti, protože rozhodnutí o jejich osudu je v rukou odvodové komise.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz