Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko zkouší cestu na Mars nanečisto. Dobrovolníci stráví rok a půl v izolaci

  22:32aktualizováno  22:32
Rusové pokračují ve snahách vyslat v budoucnu lidi na cestu k Marsu. Mají už vybráno několik dobrovolníků, kteří se na 520 dnů nechají zavřít do zvláštních prostor, kde si vyzkoušejí podmínky podobné těm, v nichž by mohla probíhat cesta k Marsu. Kolik členů bude ruská část mezinárodního týmu mít, zatím není známé.

Tým dobrovolníků se nechá na téměř dva roky zavřít do prostor, které mají simulovat let na Mars. Ilustrační foto

"Ruská posádka byla vybrána, zbývá určit zahraniční účastníky," řekl mluvčí IBMP Pavel Morgunov. Neupřesnil ale, kolik členů bude mít ruský tým. Více informací bude podle něj k dispozici po neděli, kdy v Rusku skončí pravoslavné vánoční svátky.

Test, při němž se skupina dobrovolníků nechá uzavřít na 520 dní do zvláštních prostor, aby tak simulovala podmínky letu k "rudé planetě", by měl začít na jaře. První část pokusu skončila v roce 2009. Čtyři Rusové, Francouz a Němec tehdy podstoupili 105 dní trvající "let" v moskevské laboratoři.

Vědce zajímá, jakým způsobem se lidé na dlouhodobých cestách vesmírem vyrovnají se stresem, jak budou jednotlivci vycházet s kolektivem a jak se izolace projeví na kvalitě spánku a imunitě.

Mars

Mars obíhá Slunce ve vzdálenosti 206 až 247 milionů kilometrů, jeden oběh trvá necelé dva pozemské roky. Gravitace je zhruba 0,4 g. Teploty se pohybují zhruba od -100 °C do -5 °C. Atmosféru tvoří z 96 % oxid uhličitý, dále hlavně dusík a argon.

Odborníci předpokládají, že více než 50 milionů kilometrů dlouhý let člověka na Mars, by se mohl uskutečnit okolo roku 2030. Trvat bude asi 250 dní. Zhruba měsíc pak bude vesmírné plavidlo kroužit kolem planety, zatímco část posádky přistane s modulem na povrchu. Dalších 240 dní si vyžádá návrat na Zemi.

Obdobný experiment se v Rusku uskutečnil na přelomu let 1999 a 2000. Tehdy ovšem skončil skandálem, když si jeho kanadská účastnice stěžovala, že ji ruský šéf týmu obtěžoval a že další dva ruští účastníci se spolu servali do krve. Ruští představitelé ovšem tehdy incidenty zlehčovali a připsali je na vrub kulturních rozdílností a stresu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Najdete na iDNES.cz