Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ruský zákon diskriminuje ženy. Nesmí se živit tesařinou ani řídit metro

  16:14
OSN se před několika týdny opřela do Ruska kvůli kontroverznímu zákonu, který ženám zakazuje vykonávání některých povolání. Poslední verzi sporné legislativy v roce 2000 posvětil Vladimir Putin. Ženám zakazuje například řízení velkých autobusů či tramvají, vykonávání povolání hasičky i tesařské práce.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Problematika rovných pracovních podmínek pro ženy je jedním z hlavních témat lidskoprávních organizací. V posledních letech se situace začíná pomalu ale jistě zlepšovat. Ne však ve všech koutech světa. Zejména v afrických státech mají ženy za úkol hlavně péči o domácnost a budování kariéry je jim až na výjimky odpíráno.

Mezinárodní soud

Rusko nebude muset plnit rozsudky Evropského soudu pro lidská práva a dalších mezinárodních soudů, pokud ústavní soud shledá, že odporují ruské ústavě. Umožní to novela zákona o ústavním soudu, kterou na sklonku loňského roku podepsal prezident Vladimir Putin.

Podle opozičního poslance Dmitrije Gudkova zákon umožní libovůli při uznávání verdiktů mezinárodních soudů, a tak omezí práva ruských občanů, kteří patří k nejčastějším stěžovatelům ve Štrasburku (více zde).

Štrasburský soud loni Moskvě nařídil zaplatit 1,9 miliardy eur (v přepočtu přibližně 51 miliard korun) akcionářům někdejší největší ropné společnosti Jukos, kterou stát po uvěznění ropného magnáta a oponenta Kremlu Michaila Chodorkovského úmyslně přivedl k bankrotu (více o případu zde).

Moskva také odmítá verdikt arbitrážního soudu v nizozemském Haagu, který loni v červenci nařídil Moskvě vyplatit akcionářům za vyvlastnění ropné společnosti Jukos 50 miliard dolarů (více čtěte zde)

Pro příklad nerovných podmínek při zaměstnávání žen však nemusíme pátrat jen u kulturně odlišných kontinentů. Kritika se v tomto ohledu snáší také na Rusko. Tamní zákonodárci v roce 2000 schválili novelu zákona, která ženám znemožňuje pracovat v 38 odvětvích čítajících více než 450 pracovních pozic, píše server Rádio Svobodná Evropa.

Důvod je podle ruských politiků prostý. Některá zaměstnání jsou pro ženy příliš nebezpečná. K zakázaným zaměstnáním patří například povolání hasičky, tesařky či řidičky velkých autobusů. Kontroverzní zákon mnozí přirovnávají k podobným legislativním nařízením z dob Sovětského svazu, kdy ženy měly za cíl dodržovat „tradiční roli ženy, která vychovává děti pro vyšší dobro společnosti“.

V říjnu loňského roku Světová banka označila Rusko za zemi s největším počtem na pohlaví založených restrikcí v oblasti zaměstnání. OSN pak v březnu letošního roku apelovala na Rusko, aby zkrátilo seznam povolání zapovězených ženám (zprávu v angličtině najdete zde). Diskriminaci žen v Rusku kritizuje také organizace Human Rights Watch.

Sen o práci kapitánky

V obsáhlé zprávě OSN se objevilo také jméno 30leté Rusky Světlany Medveděvové. Zástupci OSN ji označili za oběť genderové diskriminace. Snem statné matky svou dětí byla práce kapitánky na jedné z lodí, které každý den proplouvá po Volze přes její domovské město Samara. V roce 2005 složila všechny potřebné zkoušky.

Pro povolání kapitánky je však podle lokálních pravidel nutná také praxe lodní mechaničky. Ta však figuruje na seznamu pro ženy zakázaných povolání. Paradoxní je, že Medveděvová už coby lodní mechanička před časem téměř pracovala. Až na poslední chvíli ji však kvůli legislativě odmítli.

Medveděvová se však nechtěla vzdát. Se stížnostmi se obrátila na Kreml, ministerstvo práce i ministerstvo zdravotnictví. Úředníci ji však vždy odkázali na platné zákony. Obrátila se proto na soud. Ten však její stížnost zamítl. Trval na tom, že práce na lodi je pro ni příliš nebezpečná. Údajná nebezpečnost tohoto povolání přitom podle ruské legislativy spočívá v nadměrném hluku.

„Nemyslím si, že bychom měli mít povolání, která nesmí vykonávat ženy,“ míní Medveděvová. Po neúspěšném soupeření s ministerstvy a soudem se rozhodla kontaktovat ruskou neziskovou organizaci Memorial. S její pomocí se později o případu dozvěděli pracovníci OSN, podle kterých nic nenasvědčuje tomu, že by Medveděvová nemohla vykonávat své vysněné zaměstnání.

Legislativa, která ženám zakazuje vykonávat určitá povolání, sahá podle Jeleny Gerasimové z moskevského Centra pro lidská práva až do dob Sovětského svazu. „Restrikce se měnily postupem let. Některá povolání ze seznamu zmizela, jiná přibyla. Obecný přístup k celé problematice se však nemění,“ vysvětluje.

Připomíná také paradox, jakým se Sovětský svaz snažil světu prezentovat svůj boj za rovnoprávnost žen a mužů. Dobrým příkladem je příběh kosmonautky Valentiny Těreškovové, která se roce 1963 stala vůbec první ženou ve vesmírů. Jen pro srovnání - Američané vyslali svou první ženu do vesmíru až o dvacet let později.

Lady Metro a tradiční hodnoty

Zřejmě nejznámější zákaz přišel v 80. letech, kdy novela zákona ženám zapověděla řízení vlaků, tramvají a metra. Až do té doby přitom ženy všechny tyto dopravní prostředky běžně řídily. Postupem let tak řízení městské hromadné dopravy převzali muži.Tedy s čestnou výjimkou. Na jedné z linek moskevského metra až donedávna jezdila Natalja Kornijenková, kterou ruské sdělovací prostředky v roce 2007 překřtili na “Lady Metro”, připomíná MK.ru.

Putinovi popi vyhlásili svatou válku, žehnají bombám padajícím na Sýrii

Podle Gerasimové však ruské ženy mají do budoucna naději na rovnoprávnost. Úřady by totiž měly do půl roku zareagovat na výtky ze strany OSN, která vyzývá ke změně zákonů. Medvěděvová je však skeptická. „Pokud by se jednalo o velký problém, někdo už by se ozval přede mnou, protože zákon je v platnosti už 16 let. Já mám problém, ostatní ho však podle všeho nemají,“ myslí si.

Otázkou tak zůstává, jak se Rusko ke kritice ze zahraničí postaví. Vhledem k současné vyhrocené rétorice na poli mezinárodní politiky však lze očekávat, že kontroverzní zákon zůstane v platnosti. Podle kritiků režimu jde ruku v ruce s tím, jak Putin ve spolupráci s představiteli ortodoxní církve v posledních letech volá k návratu k tradičním ruským hodnotám.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno 

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Narušitelé jsou všude. Čínská rozvědka přitvrzuje, chlubí se i českým zářezem

23. dubna 2024

Premium Čínské tajné služby v posledních letech posilují svůj vliv a nebojí se ani prezentace na sociálních...

Sami máme málo. Evropa váhá nad systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu

23. dubna 2024  19:53

Mnohé evropské státy včetně Francie nejsou ochotné zříci se ve prospěch Ukrajiny svých...

Ursula von der Leyenová přijede v rámci předvolební kampaně do Prahy

23. dubna 2024  19:38

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přicestuje v úterý 30. dubna do Prahy. V rámci...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...