Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko vyšle ještě jednu posádku na Mir

  3:31aktualizováno  3:31
- Ruská kosmická agentura oznámila ve středu, že chce 30. března poslat na prázdnou orbitální stanici Mir další posádku kosmonautů. Rozhodnutí však ještě záleží na souhlasu vlády. Stanice Mir je prázdná a částečně uzavřená od srpna a pokud by se nenašly peníze na její zachování v kosmu, je odsouzena k zániku a k pádu do Tichého oceánu. Mluvčí kosmické agentury Alexandr Gorbunov řekl, že podle plánu vedení agentury by měla být činnost Miru financována z "mimorozpočtových" zdrojů.

Další podrobnosti o těchto zdrojích však neuvedl. Posádka má být vyslána do vesmíru 30. března na 45 dní.

31. ledna vyletí k Miru nákladní loď Progress, která doplní na stanici atmosféru a palivo. Pokud se Progressu podaří spojit se s Mirem úspěšně, bude ke stanici poslána na konci března loď Sojuz s lidskou posádkou. V případě, že se spojení Progressu s Mirem nepodaří, pošle Rusko Sojuz do kosmu na začátku února. Posádka Sojuzu bude pak mít za úkol manuálně spojit Progress se stanicí.

Zástupce státní společnosti RKK Eněrgija Sergej Gromov v pondělí řekl agentuře Reuters, že americká firma Gold & Appel přislíbila poskytnout na pokračování kosmického programu kolem dvaceti miliónů dolarů.

Vlastník firmy Gold & Appel, Americký milionář Walt Anderson, chce zachránit ruskou orbitální stanici a transformovat ji v zábavní podnik. Mir by se měl stát základnou pro vesmírné turisty, dopravované na něj ruskými raketami. Andreson prohlásil pro deník San Jose Mercury News, že první návštěvník Miru by měl zaplatit za let okolo čtyřiceti milionů dolarů, ale cena by pravděpodobně postupem času poklesla na 20 - 25 milionů dolarů. Zatím vložil do projektu sedm milionů dolarů a plánuje utratit dalších čtrnáct k pronajmutí čtrnáct let staré stanice a její změnu ve výdělečný podnik.

Spojené státy na Rusko naléhají, aby Mir zlikvidovalo a takto ušetřené zdroje využilo na realizaci projektu nové Mezinárodní kosmické stanice (ISS), jejíž stavba zaostává za harmonogramem.

Mluvčí Chruničevova kosmického střediska Alexej Žilcov potvrdil, že vypuštění ruského servisního modulu pro Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) bude znovu odloženo. S jeho vynesením na oběžnou dráhu se podle něj nyní počítá 15. května.

Odklad byl nutný, protože inženýři odhalili trhliny v nosné raketě Proton, jež má ruský modul Zvězda vynést do vesmíru. Raketu vyrábí právě Chruničevovo středisko.

Sergej Gromov, mluvčí společnosti Eněrgija, která má na starosti stavbu modulu, v úterý podle agentury AP řekl, že další termín startu nebude dříve než koncem srpna. Modul měl být původně vypuštěn již v dubnu 1999, ale start musel být odložen na listopad. Poté byl termín znovu přesunut na letošní únor.

Pokud by se Rusové skutečně rozhodli Mir dále provozovat, znamenalo by to pro ISS vážné problémy. Omezená kapacita ruských raket nestačí na zásobování obou dvou stanic. NASA je proto rozhodnuta vyslat do vesmíru svůj vlastn provizorní servisní modul, pokud nebude Rusko schopno spojit Zvezdu s ISS do konce tohoto roku.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Najdete na iDNES.cz