Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rusko vyslalo kvůli ropě a plynu do Arktidy další dva ledoborce

  • 82
Ruský ledoborec Kapitan Darnicyn opustil přístav Murmansk a vydal se na expedici do Severního ledového oceánu, která má potvrdit ruské nároky na rozšíření hranic svého arktického kontinentálního šelfu. Ze severonorského přístavu Kirkenes má plavidlo provázet další ruský ledoborec Dikson.

Rozšíření hranic kontinentálního šelfu Rusku umožní přisvojit si arktické oblasti bohaté na zdroje ropy a zemního plynu.

Moskva vyslala do Arktidy už několik vědeckých výprav, aby potvrdily tezi, že Lomonosovův hřbet, táhnoucí se pod hladinou Severního ledového oceánu od kontinentu směrem k pólu, je prodloužením ruského kontinentálního šelfu a že tedy Rusové mají právo na jeho ekonomické využívání.

Nynější vědecká mise obou ruských ledoborců má trvat asi dva měsíce, uvedla agentura RIA Novosti. Posádka Kapitana Darnicyna má za úkol mapování mořského dna, jejich kolegové z Diksonu budou sbírat seismická data a provádět geologický a geofyzikální výzkum.

Infografiku zvětšíte kliknutím

Boj o severní pól

Rusko poprvé uspořádalo obdobnou výpravu v roce 2010. V uplynulých letech ale vždy používalo vědeckou loď Akademik Fjodorov, kterou doprovázely atomové ledoborce. Nyní je to poprvé, kdy Moskva vyslala k podobné operaci ledoborce dieselové.

Pod ledovým příkrovem, který kvůli globálnímu oteplování rychle mizí, dřímá čtvrtina světových zásob ropy a plynu. Kromě Rusů si ale na ně činí nároky I Spojené státy, Kanada a Norsko. Konkrétně se v regionu dle expertů nachází asi 13 procent dosud neobjevených světových zásob ropy a 30 procent zásob zemního plynu.

Mezinárodní ekologické organizace sice vyzývají k moratoriu na hospodářskou činnost v Arktidě, podobně jako je tomu v Antarktidě, ale jejich výzvy nemají šanci na úspěch, upozorňují odborníci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video