Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Katastrofa, nebo triumf? Rusové neví, co se 100. výročím bolševického puče

  18:00
Bolševický puč v Petrohradě roce 1917 byl nejdůležitější událostí v moderních dějinách Ruska a možná i celého světa. V Rusku se však oficiální připomínka jeho stoletého výročí nechystá a průzkumy ukazují, že země je ve vztahu k sto let starým událostem rozpolcená.
Komunistické oslavy výročí bolševické revoluce v ruském Stavropolu (7....

Komunistické oslavy výročí bolševické revoluce v ruském Stavropolu (7. listopadu 2010) | foto: Reuters

„Sovětský svaz nebyl pokračováním ruského impéria, ale rakovinným nádorem na těle historického Ruska,“ domnívá se Oleg Ščerbačjov, předseda Sboru ruské šlechty. „Nemůžete vybudovat stát na zhoubném nádoru. Musí být odstraněn. To je jediný způsob, jak se z toho dostat,“ podělil se koncem října s reportérem The Financial Times o svůj názor na dědictví komunismu.

Podobný pohled má i pravoslavný aktivista Jurij Šamko, který se na moskevském Puškinově náměstí každou sobotu modlí za obnovu ženského kláštera strženého za Stalinovy vlády. 

„Neustaneme, dokud klášter nebude opět stát na svém původním místě. Byl to klenot moskevské architektury a město po staletí chránil, dokud ho ti zločinci nezničili,“ slibuje sedmdesátiletý věřící a se slzami v očích připomíná, že NKVD jeptišky postřílela v lesích u Moskvy.

Šamko doufá, že po sto letech se v Rusku objeví nový car. „Rus si chce nechat vládnout, podvolení má v povaze. S carem se opět zrodí ruská moc. Národ ale nejdřív musí provést pokání za to, co barbarská sovětská moc napáchala,“ dodává. 

Někteří pravoslavní aktivisté jsou dokonce přesvědčeni, že národní pokání je třeba podpořit činy. V Rusku v posledních letech vyrostlo několik soch Mikuláše II. a tvůrci „heretického“ filmu Matilda o pletkách posledního cara s baletkou Matildou Kšesinskou čelí výhrůžkám.

Podívejte se na trailer skandálního filmu Matilda:

Revoluce bude, věří mladý komsomolec

V Rusku zároveň žijí miliony lidí, kteří Sovětský svaz považují za ztracený ráj. Jedním z nich je Vladimir Obuchovský, předseda moskevského Komsomolu, tedy mládežnické organizace komunistické strany. „Možná ne hned, ale revoluce bude. Sedíme na sudu s prachem. Až se do ulic vydá pět milionů lidí, za ty v Kremlu nikdo bojovat nebude,“ věští třiadvacetiletý komunista, který se 7. listopadu chystá na Rudém náměstí oslavit výročí převratu.

Jakoukoliv kritiku SSSR odmítá, o systému gulagů, politických procesech a milionech mrtvých se bavit nechce. „Možná existovaly nějaké problémy, ale sovětský stát byl z 99,9 procenta správný a pouze 0,1 procenta bylo špatně,“ říká hrdý člen strany, která sice opečovává svoji revoluční tradici, jinak ale poslušně podporuje současný režim.

Rusové vzkřísili hlasy cara a Lenina, zánik impéria mapují den po dni

Výše uvedené citace představují protipóly názorového spektra, přesto dobře ilustrují skutečnost, že Rusové stále neví, jak se k sto let starým událostem stavět. Dubnový průzkum nezávislého centra Levada ukázal, že 48 procent Rusů vnímá říjnovou revoluci jako pozitivní událost, 31 procenta jako negativní a zbytek neví.

Zajímavá jsou i další čísla: od pádu komunismu ubylo lidí, kteří revoluci považují za důsledek dělnického boje a přibylo těch, kteří za ní vidí slabost tehdejší vlády. Pětina Rusů dnes v bolševickém puči vidí spiknutí nepřátelských sil.  Pětina respondentů označila za nejhorší postavu revoluce Stalina, což ale paradoxně vypovídá spíš o jeho rostoucí oblibě, protože v roce 1990 to bylo téměř padesát procent.

Ukázalo se také, že za posledních dvacet let výrazně přibylo lidí domnívajících se, že Rusko se po revoluci vyvíjelo v rámci svých tradic a národních hodnot. Zatímco v roce 1998 si to myslelo 28 procent Rusů, dnes celá polovina. Procento lidí zastávajících názor, že Rusko se revolucí vydalo na cestu, která mu nebyla vlastní, spadlo z 46 na 27.  

Evoluce, nikoliv revoluce

Velmi opatrně se k výročí staví Kreml. Ruský režim sice oslavuje úspěchy Sovětského svazu a hrdinství Rudé armády v boji s Hitlerem, lidová povstání a revoluce však považuje za ohrožení stability a posvátné státní moci. Ve hře je i vliv pravoslavné církve, které by se státem dirigované vzpomínání na bolševické ničitele chrámů nejspíš nelíbilo.

„Když se podíváme na tuto sto let starou lekci, vidíme, že výsledky těchto událostí byly velmi rozporuplné. Velmi negativní i velmi pozitivní,“ prohlásil minulý týden prezident Vladimir Putin. „Musíme si položit otázku, jestli pokrok nebyl možný skrze evoluci, nikoliv revoluci. Bylo nutné rozložit stát a bez milosti zničit životy milionů lidí? Nemohlo se postupovat krok za krokem?“ tázal se Putin, který Rusku vládne už sedmnáct let a očekává se, že do měsíce oznámí kandidaturu na další období.

Výstava soch bolševických vůdců v Petrohradě (24. října 2017)
Petrohrad se chystá na stoleté výročí bolševické revoluce. (24. října 2017)
Výstava soch bolševických vůdců v Petrohradě (24. října 2017)

Výsledkem je, že v Rusku se letos oficiální připomínka bolševické revoluce nechystá. Kreml ustanovil komisi historiků a kleriků, která má dospět k „poučení z historie“ a zdůraznit potřebu národní jednoty. Sergej Naryškin, který stojí v čele Služby vnější rozvědky i Historické společnosti, podle agentury AFP na jednom z jejích zasedání prohlásil, že revoluce přináší krev, smrt, destrukce a katastrofy a Rusové proto dobře znají skutečnou hodnotu stability.

Dějiny jsou choroba a nemocní jsme všichni

Historik Andrej Zubov se dokonce domnívá, že přístup současného režimu k výročí revoluce odhaluje pohled státní moci na ruské dějiny. Vladimir Putin je podle ní součástí historické kontinuity, dalším z řady knížat, carů a generálních tajemníků, na jejichž počátku stál sjednotitel Kyjevské Rusi, kníže Vladimír I. A těmto vládcům byla moc dána „od Boha“, nikoliv lidem.

Rusové zfilmovali život Trockého. Revoluce je špatná, nabádá seriál

„Z historie Ruska je vymazán nebo jednoznačně odmítnut pouze společenský boj za svobodu a osobní důstojnost,“ píše Zubov a mezi tyto opomíjené kapitoly ruské historie řadí povstání děkabristů v roce 1825, reformy cara Alexandra II. či ruský předrevoluční parlamentarismus. Za široká lidová hnutí považuje i revoluci v roce 1917 a protibolševické Bílé hnutí.

Komunisté tak mohou v listopadu vzpomínat na Lenina jako proroka nové civilizace a monarchisté se mohou modlit k carovi, kterého pravoslavná církev prohlásila za svatého. Na skutečnou debatu o revoluci a jejích důsledcích však Rusko stále čeká. 

„Rusko se se svojí historií nikdy nevyrovnalo,“ tvrdí novinář a vedoucí interaktivního projektu mapujícího události revolučního roku 1917 Michail Zygar. „Historická traumata jsou stále živá; psychologické mindráky zůstávají. Ruské dějiny jsou choroba, kterou jsme všichni nemocní,“ píše ve své nové knize Impérium musí zemřít: Ruský revoluční kolaps 1900 -1917.

Revolučním událostem v Rusku se věnujeme i v seriálu Před 100 lety:

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...