Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko vykázalo americkou agenturu. Ovlivňovala politické procesy, tvrdí

  12:10aktualizováno  12:10
Ruské úřady uzavírají moskevskou kancelář Americké agentury pro mezinárodní rozvoj USAID. Mluvčí ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič rozvojovou agenturu obvinil, že se snažila ovlivňovat politické procesy v Rusku.

USAID pomáhala i v Gruzii po krátké válce s Ruskem. Někdejší americký viceprezident Dick Cheney (vpravo), gruzínský prezident Michail Saakašvili (vlevo) mluví se zaměstnancem USAID v Tbilisi (4. září 2008) | foto: Profimedia.cz

Zprávu o ukončení aktivit USAID v Rusku oznámilo už v úterý americké ministerstvo zahraničí. USAID musí s pomocí skončit k 1. říjnu. "Spojené státy nedávno dostaly rozhodnutí ruské vlády, že mají ukončit činnost USAID v Rusku," uvedla v prohlášení mluvčí americké diplomacie Victoria Nulandová.

Rusko nyní informaci potvrdilo a mluvčí diplomacie Alexandr Lukaševič i přiblížil, proč se tak stalo. "Charakter činnosti zástupců USAID v naší zemi zdaleka ne vždy odpovídal deklarovaným cílům napomáhat rozvoji dvoustranné humanitární spolupráce," prohlásil.

"Jde o pokusy ovlivňovat prostřednictvím přidělovaných grantů politické procesy včetně voleb nejrůznějšího stupně, ale i instituty občanské společnosti," dodal mluvčí s tím, že "závažné otázky" vyvolávala aktivita USAID zejména na neklidném severním Kavkazu.

Rána pro Obamu

Podle amerických komentářů je ruské rozhodnutí citelnou ranou pro politiku prezidenta Baracka Obamy, který se snažil oživit komplikované vztahy s Moskvou.

Jedním z hlavních příjemců grantů USAID byla dle agentury Interfax ruská nevládní organizace Golos (Hlas), která se zabývala monitoringem voleb a neváhala hlasitě upozorňovat na zjištěné nesrovnalosti. Aktivisté skupiny jsou dlouhodobě trnem v oku ruským úřadům.

Sama organizace je jednou z těch, jichž se týkal nedávno přijatý kontroverzní zákon o "zahraničních agentech". Podle něj jsou povinny deklarovat veškeré příjmy ze zahraničí všechny nevládní spolky, které pomoc z ciziny přijímají. Na všech dokumentech musejí zároveň uvádět, že jsou závislé na zahraničním financování.

Zatím není zřejmé, do jaké míry zrušení kanceláře USAID v Rusku ovlivní činnost organizace Golos. Mluvčí ruské ústřední volební komise Majja Grišinová vyloučila, že by případné omezení monitoringu voleb mohlo mít negativní následky. "Veřejnou kontrolu volebního procesu garantují ruské federální zákony," prohlásila.

Washington ústy Nulandové oznámil, že bude hledat nové cesty, jak podporovat ty instituty ruské občanské společnosti, které mají o spolupráci s USA zájem. "Mnoho let jsme spolupracovali s ruskou vládou při boji s AIDS a tuberkulózou, při pomoci sirotkům a invalidům a při ochraně přírody. Doufáme, že Rusko nyní samo převezme plnou odpovědnost za tyto programy," podotkla mluvčí ministerstva zahraničí USA Victoria Nulandová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Americká policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Městečko u Jeruzaléma metropolí Palestiny? Abbas tajemnou nabídku odmítl

Městečko Abu Dis na Západním břehu Jordánu bezprostředně sousedí s Jeruzalémem....

Městečko Abu Dis na dohled od Jeruzaléma by se mohlo stát metropolí samostatné Palestiny. Nabídku vzdát se východního...

Najdete na iDNES.cz