Ruský bojový vrtulník Mi-28

Ruský bojový vrtulník Mi-28 | foto: Profimedia.cz

V Sýrii se zřítil ruský vrtulník „Noční lovec“, oba piloti zahynuli

  • 254
V syrské provincii Homs se v noci na úterý zřítil ruský bojový vrtulník Mi-28N. Podle ruského ministerstva obrany při pádu zemřeli oba piloti. Ministerstvo dodalo, že stroj nebyl sestřelen. Těla pilotů byla převezena na ruskou leteckou základnu Hmímím, píše agentura Reuters.

„12. dubna v 1:29 se zřítila helikoptéra ruského letectva, oba členové posádky zahynuli. Na místě neštěstí již pracují letečtí experti, kteří zjišťují příčiny nehody,“ stojí v prohlášení ruského ministerstva obrany.

Vrtulník Mi-28 patří k nejpokročilejší technice ruské armády. Nasazení jeho varianty Mi-28N „Noční lovec“ potvrdily v polovině března záběry britských zpravodajských serverů, spekulovalo se však o tom již od října loňského roku. Podle analytika a publicisty Lukáše Visingra je tento stroj v podstatě protějškem slavného amerického AH-64 Apache.

Syrská mise stála Rusko 12 miliard. Můžeme se kdykoli vrátit, řekl Putin

„Původní verze Mi-28 vznikla za studené války, současná podoba Mi-28N je ale mnohem pokročilejší, zejména co se týče elektroniky. Mi-28N se v ruském letectvu užívá především pro ničení tanků a přímou leteckou podporu. V této roli nahrazuje starší verze známého typu Mi-24 a ruské letectvo chce koupit stovky kusů,“ řekl iDNES.cz Visingr (více o technice, kterou Rusko nasadilo v Sýrii, se dočtete zde).

Nejedná se o první pád vrtulníku Mi-28 od jeho uvedení do výzbroje Ruska v roce 1987 (prototyp Mi-28N poprvé vzlétl v roce 1997). 15. února 2011 se tento stroj zřítil v ruském regionu Stavropol. Jeden z pilotů neštěstí nepřežil. V srpnu 2015 se vrtulník Mi-28 zřítil na letecké přehlídce poblíž města Rjazaň, připomíná server The Aviationist. Podle výpovědi kopilota, který nehodu přežil, pád zapříčinila porucha hydrauliky.

Rusko dosud přišlo během nasazení své armády v Sýrii o dva stroje. V listopadu loňského roku turecká armáda nedaleko hranic se Sýrií sestřelila ruský bitevník Su-24. Podle svého prohlášení tak reagovala na narušení tureckého vzdušného prostoru (více o incidentu zde). Povstalečtí bojovníci pak zničili také vrtulník, který byl vyslán na záchranu posádky sestřeleného bitevníku.

Stahování ruské armády ze Sýrie

Rusko v polovině března na pokyn prezidenta Vladimira Putina začalo se stahováním své armádní techniky ze Sýrie. Zemi opustily například stíhací bombardéry Suchoj Su-34 (o začátku stahování letectva čtěte zde).

Rusko v zemi na dvou základnách ponechává asi tisíc členů vojenského personálu, několik posádek letadel a podle agentury Interfax i systém protiletecké obrany S-400. V zemi zůstávají i vojenští specialisté, kteří radí syrské armádě.

Agentura AFP uvedla, že Rusko od začátku intervence v září 2015 nasadilo v Sýrii zhruba padesát útočných letadel, bombardérů a vrtulníků. Moskva nikdy přesné počty o nasazených silách nezveřejnila, odhadovalo se, že měla v Sýrii asi 4 000 mužů a 80 bojových letadel a vrtulníků. Válka přišla Kreml v přepočtu na zhruba 12 miliard korun (více čtěte zde).

Ačkoli od konce února platí v Sýrii příměří, v minulých dnech byly boje ve značné síle obnoveny v okolí Halabu, v provincii Latákíja a také Hamá. Tento týden mají být v Ženevě obnoveny mírové rozhovory a jejich koordinátor Staffan de Mistura při pondělním jednáním v Damašku žádal syrskou vládu, aby se zasadila o udržení klidu zbraní.

Syrský premiér Vaíl Halkí o víkendu oznámil, že syrská armáda chystá ofenzivu k dobytí Halabu a že při ní bude pomáhat ruské letectvo. Ruské ministerstvo obrany v úterý oznámilo, že za posledních 24 hodin bylo příměří porušeno v sedmi případech. Šest z nich připadá na západní provincii Latákíja a jeden na Homs.

V Latákíji prý na syrské vojáky útočí skupina Ahrár aš-Šám. Jde o jednu z nejsilnější povstaleckých skupin, která je však zastoupena v mírových jednáních, ačkoli ji Damašek považuje za teroristickou.

Asad by měl ve funkci zůstat do konce mandátu, míní Teherán

O osud příměří v Sýrii v úterý projevila obavy Francie a také spojenec Damašku Írán. Podle mluvčího francouzského ministerstva zahraničí Romaina Nadala syrská vládní ofenziva v Halabu a také ve Východní Ghútě u Damašku příměří ohrožuje. Nadal řekl, že vláda a její spojenci ponesou „odpovědnost za humanitární krizi a neúspěch syrských rozhovorů“.

Náměstek íránského ministra zahraničí Hosejn Amír Abdolláhján po de Misturových jednáních v Teheránu řekl, že porušování příměří může ohrozit mírové rozhovory. Sdělil k nim, že se Teherán raduje z toho, že se blíží „politické řešení krize“ v Sýrii.

Írán až minulý týden přiznal, že do Sýrie poslal své vojáky a že čtyři z nich přišli o život. Dosud se uvádělo, že v Sýrii jsou členové revolučních gard a íránští vojenští poradci. De Mistura uvedl, že se s íránským diplomatem shodli na tom, že kroky vedoucí k politickému přechodu v Sýrii jsou nyní „zásadní a naléhavé“.

Podle zmocněnce OSN bylo důležité se s íránskými představiteli setkat, protože mají „vliv“ a již během únorových rozhovorů mu dávali určité rady. Íránská státní televize v neděli citovala hlavního poradce duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, podle kterého se Teherán domnívá, že by měl Asad zůstat ve funkci až do konce svého mandátu.

15. března 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue