Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Západ si podřezává větev, řekl Putin v besedě s Rusy. Došlo i na Zemana

  10:55aktualizováno  16:19
Na většině ruských televizních stanic běžel ve čtvrtek jediný pořad: šestnáctá beseda Vladimira Putina s občany. Prezident hovořil o ekonomické situaci největší země světa, vztahu k Milošovi Zemanovi, ruském angažmá v Sýrii, otravě Skripalových i o blížícím se fotbalovém šampionátu v Rusku.

Putin v úvodu hovořil o hospodářských úspěších země a „průlomovém“ programu vlády. „Dá se říci, že míříme od vítězství k vítězství. Dosáhli jsme stabilního růstu ekonomiky, roste průmysl i zemědělský sektor. Podstatně vzrostl objem exportu ve strojnictví. To vše naznačuje strukturální změny ekonomiky,“ prohlásil Putin. Zároveň připustil, že příznivý hospodářský vývoj nepociťuje nutně každý Rus.

O Zemanovi

Putin v besedě prozradil atmosféru svých osobních kontaktů se zahraničními státníky. S mnohými - například s nejvyššími představiteli Francie, Německa nebo Japonska - si kremelský šéf tyká. V případě českého prezidenta to ale neplatí.

"Je přece jen starší než já, myslím, že se chovám správně," konstatoval 65letý ruský prezident o vztahu se svým o osm let starším českým protějškem.

Beseda byla poznamenána nervozitou kolem prudkého růstu cen benzinu v Rusku. Prezident, očividně znepokojen stížnostmi, označil situaci za neudržitelnou, odůvodnil ji „chybnou státní regulací“ a slíbil nápravu prostřednictvím připravených vládních rozhodnutí. Ministr energetiky Alexandr Novak v přímém vstupu slíbil Rusům daňový manévr a zmrazení velkoobchodních cen.

Putin vyloučil, že by po svém březnovém znovuzvolení vyhlásil všeobecnou amnestii. Tradice prezidentských amnestií podle prezidenta v Rusku neexistuje.

Západ si podřezává větev, na které sedí

Putin si v besedě také postěžoval na politiku „zadržování“ Ruska, kterou podle něj prosazuje Západ. Řekl, že opakující se obviňování Moskvy je vyvoláno tím, že Rusko se stává konkurentem Západu. „Zadržování je chybná politika, je třeba zahájit konstruktivní spolupráci, která prospěje všem. Každý už to začíná chápat,“ uvedl Putin.

Jednostranné sankce problém jen zhoršují, konstatoval Putin. „Až naši partneři uvidí, že jejich kroky škodí všem, že budou muset ruské zájmy respektovat, sankce skončí,“ řekl Putin. Rusko musí hájit své hospodářské i bezpečnostní zájmy, vždy ale přitom hledá kompromisy, prohlásil.

Fotogalerie

Šéf Kremlu upozornil na horšící se postavení ruských podnikatelů na Západě, kde narážejí na problémy vyvolané sankcemi. Taková politika podle něj oslabuje důvěru v poměry na Západě. „Západní vlády si podřezávají větev, na které sedí,“ upozornil ruský vůdce.

Rozhodnutí USA zavést cla na hliník a ocel označil Putin za „faktické sankce“. I západní politikové podle ruského prezidenta hovoří o tom, že Washington si nemůže osobovat právo na ovládnutí jiných zemí. Kreml prý Západ už před několika lety v tomto smyslu varoval. „Nikdo neudělal nic, aby tuto politiku zastavil. Tak to teď máme,“ prohlásil Putin s tím, že svět potřebuje „jasná pravidla globálního obchodu“.

Kdyby to byla bojová látka, tak by Skripalovi nepřežili

Ruský prezident se zmínil o případu Sergeje a Julije Skripalových, otrávených v Británii jedem zvaným novičok. Podle Putina Skripalovi otráveni bojovou otravnou látkou nebyli, jinak by během minut či vteřin zemřeli. Rusko by mělo být připuštěno k vyšetřování, do té doby je těžké cokoli komentovat, řekl.

Rusko poskytuje „lidovým republikám“ v Donbasu na východě Ukrajiny pomoc a bude ji poskytovat dál, prohlásil Putin. Očekává, že během blížícího fotbalového mistrovství světa v Rusku nepodnikne Ukrajina žádnou „vojenskou provokaci“. Kyjev podle Putina není schopen situaci v Donbasu řešit, protože tamní lidé nynější ukrajinskou státní moc nikdy nepodpoří.

Po druhé světové válce žijeme v období relativního míru, protože hlavní mocnosti dosáhly strategické rovnováhy, připomněl Putin a obvinil Spojené státy, že tuto paritu chtějí porušit. „Je čas zasednout ke stolu a vypracovat moderní schémata mezinárodní a evropské bezpečnosti,“ řekl ruský prezident.

Změna formátu

Putin, který se poprvé stal prezidentem v roce 2000 a jehož nynější mandát vyprší v roce 2024, besedoval přes televizní obrazovku s občany už pošestnácté.

O Sýrii

Nasazení ruské armády v Sýrii bylo podle Putina unikátní příležitostí prověřit stav ruských ozbrojených sil. Prezident přímo neodpověděl na dotaz diváků, kdy ruští vojáci ze Sýrie odejdou. „Nejde jen o vojáky, ale o dvě ruské základny Hmímím a Tartús. Naši vojáci jsou tam proto, aby chránili zájmy Ruska v tomto významném regionu. Budou tam do té doby, dokud je to pro Rusko výhodné, prohlásil Putin.

Oproti minulým letům byl Putin ve studiu jen s dvěma komentátory, bez zástupců veřejnosti. Měl zato možnost přímo kontaktovat členy vlády nebo gubernátory, aby jim dotazy adresoval nebo je vyzval k okamžité nápravě nedostatků. Podle deníku Vedomosti Kreml naléhavě doporučil regionálním politikům, aby během Putinova dialogu s veřejností byli na telefonu.

V novém formátu ale vázla režie, během první hodiny stihl prezident zodpovědět čtyři přímé dotazy. Zapojení ministrů a státních úředníků do besedy, zahlcené často jejich sebechválou a vřelými projevy loajality, připravilo besedu o bezprostřední atmosféru přímého dialogu.

Televizní pořad se nemohl vyhnout blížícímu se fotbalovému mistrovství světa, které v jedenácti ruských městech začne příští týden. Putin ujistil veřejnost, že nově vybudované sportovní objekty sportovci a veřejnost neopustí ani po mistrovství. Pochválil černomořské Soči, dějiště zimní olympiády v roce 2014, kde je údajně o využití sportovišť postaráno po celý rok.

Vysílání Echa Moskvy je třeba filtrovat

Nepříjemnosti zřejmě mohou čekat v opozičně naladěném rádiu Echo Moskvy. Jeho vysílání je podle ruského prezidenta zapotřebí „filtrovat“. Co se za výhrůžným výrazem skrývá, kremelský šéf neupřesnil.

Postavení Echa Moskvy ve spektru ruských médií mnozí analytici považují za kuriózní, protože provoz redakce financuje mocná plynárenská společnost Gazprom ovládaná státem. Kreml má tak všechny možnosti redakční politiku změnit nebo dosadit nové vedení výměnou za nesmlouvavého kritika režimu Alexeje Venědiktova.

Putin v televizní besedě řekl, že o financování Echa Moskvy nic neví. Rozpočet mu prý předkládají, doklady o financování nikoli. „Dříve to tak nebylo, teď mi to ale neukazují, nic o tom nevím,“ prohlásil prezident. Komentář doplnil poznámkou, že šířené informace je třeba filtrovat.

Podle Venědiktova, který se s Putinem osobně zná, žádná obsahová filtrace vysílání není možná. „Budu se snažit, aby mi to prezident objasnil. Pokud vím, Echo Moskvy zákony ani ústavu neporušuje. Veškeré jiné pokusy o filtraci by byly cenzurou, která je v Rusku zakázána,“ řekl šéfredaktor agentuře TASS. 

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Nehoda trajektu v Tanzanii má přes 200 obětí. Je čtvrtou nejhorší za desetiletí

Záchranáři v Tanzanii pomáhají přeživším z převráceného trajektu na Viktoriině...

Počet obětí nehody trajektu, který se ve čtvrtek večer potopil u tanzanských břehů Viktoriina jezera, vzrostl podle...

Podej ruku, nebo zapomeň na občanství. Dánská odpověď muslimům budí kritiku

Členky skupiny Kvinder I Dialog (Ženy v dialogu) se sešly v Kodani den před...

V Dánsku se vyostřuje debata kolem plánu pravicové vlády odmítat žádosti o občanství těch žadatelů, kteří během...

Peruánské město v říjnu volí starostu. Vybírá mezi Hitlerem a Leninem

Peruánské město Yúngar zaplavily v minulých dnech předvolební plakáty Hitlera...

Volbu nového starosty v malém peruánském městečku Yúngar vysoko v Andách poznamenaly spory mezi bývalým starostou...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!Najdete na iDNES.cz