Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejhorší obchod století. Rusko muselo USA uplatit, aby koupily Aljašku

  9:30
Aby Rusové mohli prodat Aljašku Američanům, musel tenkrát jejich velvyslanec ve Washingtonu rozdat obrovské úplatky. Ale podařilo se a dodnes tak Rusové mají šaškovskou čepici za nejhloupější obchod 19. století. Táhne se to s nimi, přestože od chvíle, kdy si potřásli rukou s USA, uplynulo minulý čtvrtek už 150 let.
Obyvatelé sibiřského města Uelen hledí přes Beringův průliv směrem k Aljašce....

Obyvatelé sibiřského města Uelen hledí přes Beringův průliv směrem k Aljašce. Obrázek je z počátku 20. století. | foto: Profimedia.cz

Tehdy to ale vypadalo dost jinak. Američané byli bílí vzteky, že si vláda dovolila utratit tolik peněz za ledárnu, jak média Aljašce říkala. A Rusové věřili, že udělali dost dobrý obchod: je samozřejmě lepší, když někomu za pár milionů prodáte věc, kterou vám chtějí sebrat a vy s tím nenaděláte vůbec nic.

Když se na Aljašku díváte ruskýma očima poloviny 19. století, byla jako prázdná peněženka, kterou jste nechali na stole v nádražním bufetu sto kilometrů daleko, navíc ve chvíli, kdy nejezdí vlaky. Aljaška pro ně neměla cenu, takových kusů země měli na Sibiři spoustu, a ani se tam nemohli dostat. Ztracená varta.

Jenom pro představu: dopis z Petrohradu šel na Aljašku údajně dva roky, pokud vláda poslala spěšného posla, dovezl tam bumážku za pět měsíců a to byl rekord.

Aljaška nebyla nic moc, ostatně už první den, kdy se tam Rusové dostali, nestál za nic. Když ji malá flotila ruského mořeplavce Vituse Beringa roku 1741 objevila, domorodci jim zajali dva čluny, které vyrazily na průzkum. Jediné, co Rusové ještě spatřili, byly oba čluny, na kterých kolem nich propluli domorodci a nadávali jim. A na zpáteční cestě vlajková loď ztroskotala, Bering zemřel a třetina mužů taky.

Přesto na objevenou zemi postupně začali mířit ruští obchodníci a lovci kožešin. Nikdy jich však nebylo moc. Na celé Aljašce jich nebyly víc než dva tři tisíce. To byl velký problém.

Prodáme jim to dřív, než si to vezmou sami

S Aljaškou sousedila Kanada, britská kolonie. A Britové v 50. letech válčili s Rusy na Krymu a přetlačovali se o Afghánistán. Rusové si snadno spočítali, že kdyby jim Británie chtěla dát drobnou ťafku do týla, klidně by je mohla připravit o Aljašku. A Rusko by nezmohlo nic.

Tehdy bylo leccos jinak. Železnice na Sibiř měla jezdit až za půl století a na Aljašku se plulo kolem Afriky. Když si touto trasou roku 1905, tedy o padesát let později a s parními kotli, plula ruská flotila pro debakl u japonské Cušimy, trvala jí cesta osm měsíců.

Porážka na Krymu v roce 1856 Rusům pustila pěkně žilou. Neměli peníze a to poslední, co je zajímalo, bylo udržování spojení s kolonií na severu Ameriky. Bylo jasné, že mnohem silnější britské loďstvo by jim mohlo přetnout cesty a odříznout je od Aljašky. Vedle toho na sever Kanady přicházelo stále více osadníků. Bylo jen otázkou času, kdy se přelejí na Aljašku.

Rusové se báli i USA. Ty už dávno vyhlásily, že celý kontinent patří Američanům. A tak Rusko přišlo na pragmatický tah. Prodá celé to opuštěné a bezcenné území Americe dřív, než si ho někdo vezme sám.

Byl to další chytrý tah: Amerika sílila, rostly jí svaly, a tak Rusové počítali s tím, že když se po prodeji Aljašky ocitne britská Kanada mezi dvěma částmi USA, zhltnou i ji. Tím tradiční ruský soupeř Británie dostane pěkně přes hřbet.

„Bůj žehnej Rusku“

Jenže přišla válka Severu proti Jihu v USA, tím se vše pozdrželo. Na druhé straně to ale pozdějšímu kšeftu pomohlo. To bylo tak: Rusko bylo na straně Severu, Britové stranili Jihu. A protože Rusové měli v Evropě zrovna potíže s Brity a Francouzi a válka byla na spadnutí, uklidili své válečné loďstvo do USA, aby nebylo zablokované uvnitř Baltu.

Pohled na osadu Nový Archangelsk, hlavní město Aljašky, v roce 1869. Město dnes nese jméno Sitka.

A v USA se ruští námořníci stali hrdiny okamžiku. Dorazili po jedné porážce Seveřanů v roce 1863 a tisk rozpoutal vlnu nadšení, bral je za spojence. „Bůj žehnej Rusku,“ napsal si americký ministr válečného námořnictva Gideon Welles.

Ruská flotila svou přítomností odradila Brity od blokády amerických přístavů, což by odřízlo Unii od dováženého zboží. A jednou dokonce málem zasáhla do boje. Na San Francisko plul konfederační křižník Shenandoah, a protože nikde nebyla jediná seveřanská loď, vydal ruský admirál svým lodím příkaz, aby vypluly a bránily město. Jižané utekli.

Válka skončila a Rusové začali naléhat, aby Amerika Aljašku koupila. Byl to hlavní úkol ruského vyslance barona Eduarda de Stoeckla, který našel dychtivého posluchače v americkém ministru zahraničí Williamu Sewardovi (taky má za to dneska na Aljašce město). Dohodu upekli 30. března 1867.

Cena: 7,2 milionu dolarů. Bylo to za tkaničku, jak říkají Američané. Ale záleží na úhlu pohledu.

Ruské peníze kongresmanům

Rusové jim prodali něco, co jim vlastně úplně nepatřilo. Aljaška byla spolu s přístavem Fort Ross v Kalifornii a několika osadami na Havaji majetkem obchodní Ruskoamerické společnosti.

Nikdo v té době samozřejmě nemohl tušit, že na Aljašce se najdou ložiska zlata a později ropy či mědi, která mnohonásobně cenu vrátí. Přesto tahle historická smůla působí hodně rusky.

Mapa ruského impéria z roku 1802. Aljaška vpravo nahoře
William Seward, americký ministr zahraničí v letech 1861 až 1869.

Ale Americe se tenkrát moc nelíbilo, co ti nahoře koupili. Aljaška v tisku dostala přezdívku Sewardovo šílenství a odpor byl tak silný, že Kongres nechtěl smlouvu ratifikovat. Ruský vyslanec musel kongresmany vysloveně sprchovat penězi, aby dokument odhlasovali. Své vládě za to vyúčtoval 160 000 dolarů.

7,2 milionu dolarů nejsou závratné peníze: půlstoletí předtím koupily USA od Francouzů Louisianu, asi třetinu svého nejlepšího území, za patnáct milionů, půlstoletí poté zaplatily Dánsku za maličké Panenské ostrovy v Karibiku pětadvacet milionů. V roce 1867 byli z prodeje Aljašky šťastnější Rusové než Američané. Projevilo se to i tím, že de Stoecklovi šťastný car Alexandr II. vyplatil jako prémii 25 000 dolarů a udělil mu doživotní rentu 6 000 dolarů ročně, kterou si nenasytný diplomat vybíral až do 88 let.

Teď však mají Rusové protažený nos, což se pozná i podle toho, že spřádají spiklenecké teorie, dle nichž je prodej Aljašky neplatný. Například podle jedné se loď Orkney, která vezla do Ruska oněch 7,2 milionu, potopila v Baltu i s penězi, a tak je prodej neplatný. Podle jiné neplatil nikdy, protože vše bylo jen naoko: maškarádou s prodejem Aljašky Američané maskovali, že platí Rusům za pomoc v občanské válce, a pak se to s tou komedií přehrálo až moc.

Teď už se dávno smějí Američané. Už v roce 1958 si spočítali, že Aljaška se jim zaplatila 425krát.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Z Kolumbie pašoval tašku plnou kokainu, v Praze na letišti ho zadrželi celníci

2. května 2024  10:32

Na konci minulého týdne zadrželi celníci na pražském Letišti Václava Havla cizince, který měl ve...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 48 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23,  aktualizováno  10:28

Nejméně 48 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20,  aktualizováno  10:24

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

V centru Hradce hořelo podkroví domu, obyvatelé bytů se vrátit nemohou

2. května 2024  10:22

V historickém jádru Hradce Králové vyhořelo podkroví nad dvoupodlažním domem. Když hasiči dorazili,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...