Pravoslaví štěpí ukrajinská krize, Moskva trhá pouta s Konstantinopolí

  15:29aktualizováno  15:29
Ruská pravoslavná církev v pátek přerušila vztahy s konstantinopolským patriarchátem a oznámila, že v jejích kostelech už dál nebudou znít modlitby za patriarchu Barloloměje. Reaguje tak na jeho ochotu uznat autonomii ukrajinské pravoslavné církve, která se snaží vymanit z ruského područí.

Ruský prezident Vladimir Putin a moskevský patriarcha Kirill, nejvyšší představitel ruské pravoslavné církve (7. května 2018) | foto: AP

„V kritické situaci, kdy konstantinopolská strana prakticky odmítla řešit problém dialogem, je moskevský patriarchát nucen pozastavit modlitby za konstantinopolského patriarchu Bartoloměje (...),“ praví se v pátečním prohlášení ruské pravoslavné církve.

V kostelích ruské pravoslavné církve tak přestanou znít modlitby za konstantinopolského patriarchu Bartoloměje a ruští církevní hodnostáři se nezúčastní žádných akcí pořádaných pod vedením konstantinopolského patriarchátu. „Je to vlastně ukončení vztahů. Pokud bychom měli vzít nějaký příklad ze světského života, tak se to dá zhruba přirovnat k přerušení diplomatických styků,“ řekl agentuře RIA Novosti volokalamský metropolita Ilarion.

Moskevští preláti označili situaci okolo Ukrajiny za „nebezpečí pro celé světové pravoslaví“ a vyzvali ke svolání zástupců všech pravoslavných církví, aby posoudili církevní situaci na Ukrajině. Napjatou situaci sleduje bedlivě také Kreml. „Pro Moskvu a pro celý pravoslavný svět by nejlepším scénářem bylo zachování jednoty,“ podotkl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

„Putina posedl ďábel“

Na Ukrajině působí pravoslavná církev kyjevského patriarchátu, která se po rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let oddělila od ukrajinské církve moskevského patriarchátu, podřízené církevním hodnostářům v Moskvě. 

Ukrajinská větev ve snaze o úplné osamostatnění vytrvale usilovala o autonomii, dosud ale bezvýsledně. Právo udělovat církevní autonomii, neboli autokefalii, má konstantinopolský patriarcha Bartoloměj sídlící v Istanbulu. Právě on se minulý týden rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc.

Fotogalerie

Moskevský patriarchát má na Ukrajině značný vliv, o který s ním kyjevský patriarchát usilovně soupeří. Od začátku ukrajinské krize a anexe Krymu zaujímá ostře kritická stanoviska vůči Moskvě a Vladimirovi Putinovi a dokonce naznačil, že ruského prezidenta posedl ďábel.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko letos na jaře přirovnal autonomii pravoslavné církve kyjevského patriarchátu k členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii a obvinil Kreml, že používá církev jako nástroj svého vlivu na Ukrajině.

Konstantinopolský patriarcha nemá v hierarchii pravoslavné církve postavení srovnatelné s římskokatolickým papežem. Je však považován za „prvního mezi patriarchy“, duchovního vůdce 300 milionů pravoslavných křesťanů po celém světě, v jehož pravomoci je udělování církevní autonomie. Ruská církev má v pravoslavném světě mimořádný vliv, protože v Rusku se k pravoslaví hlásí největší počet věřících.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Německo přitvrdí v deportacích, zvažuje obnovení vyhošťování Syřanů

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Německo v neděli představilo své plány na zjednodušení a urychlení deportací neúspěšných žadatelů o azyl nebo lidí,...

Američan ignoroval zákaz. Navštívil izolovaný kmen, ten ho zřejmě zabil

Ilustrační snímek

Příslušníci indického kmene Sentinelců zřejmě zabili Američana, který se rozhodl navštívit jejich odlehlý ostrov v...

Počet obětí požárů v Kalifornii stoupl na 81, pohřešují se stovky lidí

Americké město Paradise v Kalifornii zachvátil lesní požár. (8. listopadu 2018)

Ničivý požár na severu Kalifornie si podle nové bilance vyžádal nejméně 81 mrtvých a počet pohřešovaných stoupl na 870....

Najdete na iDNES.cz