Spisovatelka Jelena Rževská

Spisovatelka Jelena Rževská | foto: Paseka

Zemřela rudoarmějka, která pomáhala identifikovat Hitlerovy ostatky

  • 129
Ve věku 97 let zemřela ruská spisovatelka Jelena Rževská. Žena, která za druhé světové války působila v řadách sovětské vojenské kontrarozvědky jako tlumočnice, se v troskách Berlína účastnila ohledání ostatků Adolfa Hitlera. Po roce 1945 napsala řadu válečných próz.

Slavná spisovatelka, jejíž vzpomínky Zápisky válečné tlumočnice vyšly i v češtině, se narodila v roce 1919 do židovské rodiny v běloruském Gomelu. Studovala filozofii na moskevské univerzitě a když nacisté napadli SSSR, vstoupila do Rudé armády, kde byla díky znalosti němčiny zařazena mezi překladatele kontrarozvědky Směrš.

Do Berlína vstoupila na konci dubna 1945 v řadách Kuzněcovovy 3. armády. Prvního května Němci informovali Sověty o Hitlerově smrti a o den později rudoarmějci obsadili budovu říšského kancléřství. Když na zahradě u Hitlerova bunkru objevili kráter se zasypanými ostatky dvou lidí, Jelena Rževská byla u toho. Sověti ohořelé kosti exhumovali a začali hledat někoho, kdo by potvrdil, že patřily führerovi.

Rževská dostala do úschovy červenou krabičku s Hitlerovou čelistí. Identitu vůdce později podle chrupu potvrdila asistentka Hitlerova osobního zubaře Käthe Heusermannová. Rževská byla přesvědčená, že se o tom brzy dozví celý svět, Stalin však rozhodl jinak. Pravdu o Hitlerově smrti se nesměl nikdo dozvědět.

Když se prezident USA Harry Truman v Postupimi vyptával, zda Hitler zemřel, Stalin bez váhání odpověděl, že ne. Sověti chtěli Západ udržovat v nejistotě a čas od času ho obvinili, že Hitlera ukrývá. Sovětský diktátor tak dal vzniknout mýtům, které přežívají dodnes. Milovníci konspiračních teorií například věří, že Hitler s manželkou Evou Braunovou odplul ponorkou do Argentiny či Antarktidy (více zde).

Rževská ve svých pamětech vzpomínala i na to, jak v Hitlerově bunkru našla deníky Josepha Goebbelse či různá vůdcova lejstra. „V jednom z nich se například líčilo, že partyzáni, kteří zastřelili Mussoliniho, ho navíc i s milenkou Clarou Petacciovou pověsili hlavou dolů. Toto sdělení si Hitler podtrhl modrou tužkou. Napadlo mě tehdy (a zřejmě právem), že právě tahle zpráva ho přiměla k pokynu, aby jeho vlastní tělo bylo po smrti spáleno,“ píše Rževská.

Záběry agentury Reuters z osvobozeného Berlína. Spojenci si prohlížejí kancléřství Adolfa Hitlera:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video