KOMENTÁŘ: Společnost ukázala sílu, ruská spravedlnost je však dál nejistá

  21:31
V Rusku zatkli novináře Ivana Golunova a pak ho najednou propustili. Nejde však o vítězství spravedlnosti, pouze o výjimku ze zajetého režimu, který se bojí kritiků. Golunov měl jen štěstí. Spojení absurdity případu a významu lidí, kteří za něj vystoupili, bylo natolik silné, že je nešlo ignorovat.
Ruská policie zadržela účastníka demonstrace proti úřední zvůli v souvislosti s...

Ruská policie zadržela účastníka demonstrace proti úřední zvůli v souvislosti s případem zatčení novináře Ivana Golunova. (12. června 2019) | foto: AP

Ruskem posledních dní hýbe zatčení Ivana Golunova, novináře investigativního serveru Meduza. Ani protežované Petrohradské ekonomické fórum se tématu nevyhnulo a nedokázalo je zastínit. Případ byl bizarní, byť pro někoho, kdo se ruské politice věnuje dlouhodobě, nijak překvapivý.

Ivana Golunova zatkli na základě obvinění z pokusu o distribuci drog. Policie předložila „důkazy“ v podobě fotografií z údajného místa činu, přičemž okamžitě vyšlo najevo, že jen jedna z nich skutečně pocházela z Golunovova bytu. Soud na novináře uvalil domácí vězení. Až potud vše probíhalo na ruské poměry standardně.

Netypická byla reakce veřejnosti. Petici za novinářovo propuštění podepsalo přes sto tisíc lidí, konaly se jednočlenné (z důvodu ruského zákonodárství) demonstrace na jeho podporu, na 12. června byla svolána velká demonstrace do Moskvy. 

A na jeho podporu vystoupili nejen „notoričtí opozičníci“ jako Alexej Navalnyj, ale i lidé režimu loajální. Pochybnosti vyjádřily šéfredaktorka propagandistického kanálu RT Margarita Simonjan, celebrita Tina Kandelaki či šéfka Rady federace Valentina Matvijenko.

Kreml na situaci reagoval opatrně. Mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov mluvil o tom, že chyby se dějí a že úřady mají co vysvětlovat. Více ho zajímala demonstrace 12. června, která dle něj ohrožovala slavnostní atmosféru Dne Ruska.

Svůj standard si udržel jen prezident Čečenska Ramzan Kadyrov, který kritiky odsoudil, stejně jako organizátoři koncertu u příležitosti zmíněného svátku, kteří preventivně zrušili vystoupení skupiny Mašina vremeni. Báli se, že by její lídr, Andrej Makarevič, promluvil o Golunovově případu.

Všeobecně zavládla úleva, když bylo oznámeno, že je Ivan Golunov propuštěn na svobodu. Podle mnohých ukázala občanská společnost svoji sílu.

U soudu bez šance

Obavy Kremlu z demonstrace či jen promluvy jednoho zpěváka na větším shromáždění lidí (které navíc nebylo možné zakázat vzhledem k tomu, že jde o oficiální akci) ukazují, že ruský režim si ani zdaleka není tak jistý sám sebou. Situace opravdu hrozila projevy nespokojenosti srovnatelnými, ne-li většími, s rokem 2011–12. Fakt, že v Rusku rostou protestní nálady, že stále více lidí vyjadřuje svoji ochotu jít do ulic a že pozice prezidenta Vladimira Putina není až tak pevná, zaznamenávají sociologické agentury a instituty, ať již Levada centrum, považované za nezávislé, nebo VCIOM či Výbor občanských iniciativ, které mají k oficiální moci blízko.

Rusko pustí investigativního novináře Golunova. Předtím dostal výprask

Propuštění Ivana Golunova je tak spíše taktickým tahem než vítězstvím spravedlnosti. Ukazuje na slabiny režimů „pevné ruky“. Ty kolem sebe šíří auru akceschopnosti. Problém je, že co je na začátku možná výhodou, se brzy stane nevýhodou. V takto nastaveném režimu je každý jednotlivý činitel jeho představitelem, kritizovat jej znamená kritizovat prezidenta. Proto místní činovníci získávají pocit beztrestnosti.

Kontrola zezdola nefunguje, protože je považována za opoziční činnost a je s ní tak i patřičně nakládáno. Rusko pro to má několik nástrojů. Pokuty za nepovolené demonstrace, zákon o zahraničních agentech a podobné velmi efektivně omezují možnosti, jak kontrolovat moc, a to i na místní úrovni. Mají ovšem omezenou platnost, jak ukázal případ v Jekatěrinburgu, kde i přes tyto nástroje musela místní moc před demonstracemi kapitulovat a odvolat stavbu chrámu v oblíbeném parku.

Volit lze, jako v Golunovově případě, i zástupná obvinění. Nezáleží na tom, do jaké míry jde o kritiku politiky a do jaké míry je předmětem kritiky zločin páchaný místní mocí či mafií za místní moc převlečenou. Případů není zrovna málo, stačí zmínit ty nejznámější. Třeba kauzu Sergeje Magnitského, který byl mimochodem odsouzen posmrtně poté, co mu ve vazbě nebyla poskytnuta lékařská péče, či známého opozičníka a jeho bratra Alexeje a Olega Navalných, kteří byli odsouzeni za zpronevěru, přestože se v jejich prospěch vyslovili manažeři údajně poškozené firmy Yves Rocher.

Ruská policie propustila novináře, jeho stoupence zmlátila a pozatýkala

Ruská policie zadržela účastnici demonstrace proti úřední zvůli v souvislosti s případem zatčeného investigativního novináře Ivana Golunova. (12. 6. 2019)

Jedno číslo mluví samo za sebe. Podle ruských úřadů je procento úspěšnosti obhajoby v případech, kdy je žalobcem stát, pouhých 0,25 procenta. Zkráceně řečeno, pokud se váš případ dostane k soudu, nemáte prakticky šanci. Šéf ruské prokuratury Alexandr Bastrykin v tom vidí kvalitu práce podřízených a srovnává to se zhruba 20 procenty úspěšných obhajob na Západě. Jak ale ukázalo zmíněné Petrohradské fórum, jeho nadšení nesdílejí představitelé byznysu a koneckonců ani část lidí spojených s Kremlem. Golunovův případ tak není projevem excesu jednotlivce, jak bude snaha vše popisovat.

A nejde o to, že zde s mírou pravděpodobnosti hraničící s jistotou nebyl Vladimir Putin tím, kdo nařídil zatčení novináře, ale že vše bylo spíše akcí místních patlalů s cílem zakrýt své podvody. Pro Putina se nejspíš případ, až do fáze, kdy vzbudil rozsáhlé protesty, nacházel pod prahem vnímání a rozhodně z něj neměl radost. Problém je to, že autokratický systém je tak nastaven.

Proto je nutné brát úspěch s rezervou. Golunov měl jen na rozdíl od jiných štěstí v tom, že spojení absurdity případu a významu lidí, kteří za něj vystoupili, bylo natolik silné, že je nešlo ignorovat. V jiných případech tomu tak není a lidé končí na dlouhé roky ve vězení. I když to nevzbudí protesty, nezůstává to bez reakce. Schopní a vzdělaní lidé odcházejí do zahraničí, investoři přestávají vkládat peníze do ekonomiky. Navíc se dá čekat, že tento případ nebude poslední, jen se o těch dalších nejspíš nedozvíme.

12. června 2019

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Agrofertu kontrolují kalhotky, zda tam zaměstnankyně nemají řízek, řekl Babiš

20. března 2024  17:05

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci popřel, že by v holdingu Agrofert byli...

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

Vrtačka jako vražedný nástroj. Za brutální smrt seniorky padl výjimečný trest

28. března 2024  5:50,  aktualizováno  9:45

Za brutální vraždu seniorky v Libišanech na Pardubicku poslal soud Davida Kučeru na pětadvacet let...

Za osahávání vnučky při hlídání dostal muž pět let. Dívka už dědu nechce vidět

28. března 2024  9:41

Pětiletý trest ve věznici s ostrahou dostal u Krajského soudu v Brně devětapadesátiletý muž z...

Česká muniční iniciativa je mistrovskou ukázkou psychologické operace, chválí Ukrajinci

28. března 2024  8:38

Podle ukrajinské agentury Unian je české shánění munice pro Ukrajinu mistrovskou ukázkou...

Muž na čerpací stanici rozléval benzin a škrtal zapalovačem. Chtěl se upálit

28. března 2024  8:06,  aktualizováno  8:31

Písecká policie zadržela ve středu večer na čerpací stanici zmateného muže, který rozléval benzin z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...