Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko si připomnělo tragédii v Černobylu

  19:46aktualizováno  19:46
Smutečním shromážděním na Mitinském hřbitově v Moskvě, kde jsou pochovány přímé oběti havárie v černobylské jaderné elektrárně, si Moskvané připomněli 15. výročí tragédie, která postihla nejen Ukrajinu, ale také Rusko a Bělorusko. Vzpomínkové akce se konaly i v dalších ruských městech. Tragédií skončil smuteční pochod pro muže, který se podílel na likvidaci havárie v Černobylu. Ve městě Čeboksary v Čuvašské republice po cestě na hřbitov upadl a na místě zemřel na zástavu srdce.

Účastníci smuteční ceremonie na Mitinském hřbitově položili věnce k pomníku obětem Černobylu a zúčastnili se panychidy po pracovnících elektrárny, kteří se podíleli na likvidaci katastrofy. Minutou ticha památku obětí uctili také poslanci ruské Státní dumy.

Katastrofu v Černobylu si připomněli i Bělorusové v Praze
Památku obětí černobylské jaderné katastrofy připomněli na Václavském náměstí v Praze také tři desítky Bělorusů žijících v České republice a jejich přátel.

Tichou demonstraci spojili s protestem proti praktikám běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, jehož vládě jsou vytýkány autoritářské metody, tvrdý postup proti opozici a nerespektování lidských práv.

Pod sochu svatého Václava přišli Bělorusové a jejich čeští přátelé s hesly proti Lukašenkovi, prapory, černými stužkami a svíčkami. Podobně tak činí již sedmým rokem ve většině běloruských měst 26. dubna, kdy se černobylská havárie stala, demokratická část Bělorusů.

V důsledku černobylské havárie bylo v Rusku zamořeno kolem 56 tisíc kilometrů čtverečních území, kde bydlelo kolem 2,3 milionu obyvatel. Šlo o 19 oblastí, přičemž nejhorší byla situace v Brjanské a Kalužské oblasti, kde radiační pozadí dosud několikanásobně převyšuje normu. Ruské zdravotnické zdroje tvrdí, že na následky radiačního ozáření v Rusku zemřelo přes 30 tisíc lidí, z nichž polovina byli přímí účastníci likvidace katastrofy. Z desítek tisíc lidí se stali invalidé. V Rusku je dnes kolem 184 tisíc účastníků likvidace havárie.
Výbuch způsobilo zemětřesení, tvrdí vědec
Ředitel Střediska pro pozorování životního prostředí a prognózy geofyzikálních procesů ministerstva obrany RF Igor Janickij v rozhovoru pro ruské agentury uvedl, že původní příčinou černobylské havárie bylo zemětřesení.

Již půl roku před neštěstím ředitel elektrárny údajně žádal o vyšetření deformací na čtvrtém energetickém bloku. Specialisté z moskevského střediska si však pro velké zaneprázdnění pracovní cestu do Černobylu naplánovali teprve na léto 1986.

Až v roce 1995 byly podle Janického objeveny záznamy tří vojenských seizmických stanic,
které pracovaly v blízkosti města Pripjať poblíž Černobylu, jež svědčí o otřesech půdy.
Zemětřesení se podle Janického mělo udát po půlnoci 26. dubna 1986, tedy dvacet vteřin před havárii.

Síla otřesů byla jeden až dva stupně podle Richterovy stupnice a samo zemětřesení by katastrofu nevyvolalo. Epicentrum ovšem prý bylo přímo pod čtvrtým reaktorem a způsobilo trhlinu v jeho základu. Pak údajně následovala reakce plazmatických substancí, které působily jako kulový blesk a vyvolaly exploze. Vědec je přesvědčen, že série těchto impulsů o vysoké teplotě aktivovala reaktor a jeho náplň byla okamžitě vyhozena do vzduchu.

Obyvatelé Slavutyče, města postaveného poblíž Černobylu v roce 1986 pro zaměstnance elektrárny, zapalovali svíčky u pomníku obětem černobylské jaderné katastrofy. Ukrajina si 26. dubna připomněla 15. výročí černobylské katastrofy. (26. dubna 2001)

S českými a běloruskými vlajkami se konala na pražském Václavském náměstí manifestace nazvaná Černobylská cesta na podporu demokratického hnutí v Bělorusku. Akci uspořádal při příležitosti 15. výročí černobylské jaderné katastrofy osvětový a vzdělávací spolek Skaryna. (26. dubna 2001)

Obyvatelé Slavutyče, města postaveného poblíž Černobylu v roce 1986 pro zaměstnance elektrárny, zapalovali svíčky u pomníku obětem černobylské jaderné katastrofy. Ukrajina si 26. dubna připomněla 15. výročí černobylské katastrofy. (26. dubna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...Najdete na iDNES.cz