Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko sevřel ledový krunýř. Města zůstala bez proudu a letiště stála

  11:04aktualizováno  22:54
Evropskou část Ruska pokryl ledový příkrov. Způsobil výpadky v dodávce elektřiny a zkomplikoval dopravu. Nápor mrazu trápí hlavně obyvatele Moskvy, úřady musely povolat policejní posily. Bez proudu se v Rusku ocitly statisíce lidí. Příčinou potíží je silný vítr, vydatné srážky a teploty kolem nuly.

Rusko sevřel prudký mráz (26. prosince 2010) | foto: AP

Namrzající déšť pokrývá elektrické vedení těžkou vrstvou ledu a na mnoha místech dráty povolují. Kupříkladu v Moskvě led přetrhal na šedesát vedení tramvají a autobusů, takže veřejná povrchová doprava úplně zkolabovala.

Není jediná. Také doprava na letišti Domodědovo byla na dvanáct hodin zcela ochromena. Letiště se ocitlo bez proudu, spoje se rušily a v chladnoucích terminálech na uvázlo několik tisíc zoufalých lidí. Haly se navíc po setmění ponořily do naprosté tmy, takže si lidé svítili displeji mobilních telefonů. Nefungoval ani elektrický vlak spojující letiště s městem, taxíky zdesateronásobily sazby za odvoz uvízlých z letiště.

"Služby letiště jsou odloženy," řekla dopoledne agentuře Reuters tamní mluvčí Jelena Galanová. Na nejrušnějším letišti v zemi nefungovaly odbavovací ani informační systémy, práci letištní navigace částečně zajišťovaly záložní energetické zdroje. Vedení Demodědova přesunulo některé lety na další moskevská letiště Šeremeťjevo a Vnukovo, někteří cestující jsou převáženi do moskevských hotelů.

Město začal svírat ledový krunýř

Na většině míst ruské metropole nefungovalo veřejné osvětlení, na křižovatkách vypověděly službu semafory a na silnicích se kvůli silnému větru povalovaly vyvrácené stromy a popadané větve. Nápor sněhu a větru v Moskvě nevydrželo na dva tisíce stromů. Jeden z padajících kmenů usmrtil procházejícího člověka. Moskevská radnice z obavy před panikou a chaosem povolala do služby policejní posily, které ve městě dohlížely na pořádek.

V okolí Moskvy zůstalo bez proudu na 100 tisíc lidí. Bez elektřiny bylo i čtrnáct nemocnic a přerušení její dodávky způsobilo výpadky i v železničním spojení mezi metropolí a Petrohradem.

Výpadek zaznamenalo celkem 86 dálkových elektrických tras a 27 transformačních stanic. Kromě ledových krust byly hlavními příčinami prerušení dodávky elektřiny pády stromů ztěžklých sněhem.

Náporem zimy trpí i Nižegorodská oblast východně od Moskvy, úřady uzavřely mezinárodní letiště v Nižním Novgorodu. V této oblasti také nejméně 100 tisíc lidí mrzlo v domech bez proudu. Dálkové vedení elektrického proudu poničila noční vichřice, kterou doprovázel ledový déšť. O dodávku elektriktřiny přišlo na dvě stě měst a obcí.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace varovalo, že se během neděle může dál výrazně zkomplikovat povětrnostní situace v okolí Moskvy a Petrohradu, v Povolží a na Dálném východě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Najdete na iDNES.cz