Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko se loučilo s námořníky z Kursku

  15:56aktualizováno  15:56
Za účasti asi tisíce lidí se v Petrohradě odehrál pohřeb jedenácti námořníků z ruské jaderné ponorky Kursk. Ta loni havarovala v Barentsově moři, přičemž zahynulo všech 118 mužů na palubě. Jedenáct obětí bylo pohřbeno na Serafimovském hřbitově v Aleji slávy, kde už odpočívají dva jejich kolegové a kde má být zanedlouho pohřbeno dalších 19 členů posádky.

Přes všechna očekávání se panychidy nezúčastnil  ruský prezident ani nikdo z vysoce postavených velitelů Severomořské flotily.

Z ponorky, která byla letos v říjnu vyzvednuta z mořského dna, bylo zatím vyproštěno 55 těl, z nichž 45 bylo identifikováno. "Historie Kursku neskončí, dokud nebudou všichni členové posádky pohřbeni," řekl při smutečním aktu předseda petrohradského klubu vysloužilých námořníků z ponorek Igor Kurdin.

Kursk se potopil po výbuchu torpéd, jehož příčina zatím nebyla vysvětlena. Rusko za příčinu katastrofy označovalo také srážku Kursku s jinou ponorkou, to se však zatím nepodařilo potvrdit.
 
Místopředseda ruské vlády Ilja Klebanov na tiskové konferenci v Moskvě řekl, že Rusko nemá "přímé důkazy" o srážce. Vyšetřovací komise "má mnoho nepřímých důkazů, ale nemohu říci, zda odhalují pravdu", prohlásil. Zároveň odmítl upřesnit, kdy by mohlo vyšetřování dospět ke konci.

Velitel ruské Severní flotily viceadmirál Michail Mocak v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Izvěstija řekl, že v dané oblasti byla v době katastrofy jiná ponorka. Její přítomnost prý byla zjištěna hydroakustickými prostředky.

Mocak dále prohlásil, že v době, kdy už Kursk nemohl vysílat žádný signál, radary Severomořské flotily jej stále zaznamenávaly. "Na radarových vlnách se objevil neznámý korespondent, který sedm hodin vysílal stejný signál, který patřil Kursku," uvedl Mocak.

Na místě katastrofy byly také nalezeny signální bóje, které nepatřily Kursku, ale kvůli špatnému počasí je záchranáři ztratili, řekl Mocak.

Záchranná bóje se při jakékoliv havarijní situaci z ponorky sama uvolní. Bóje z Kursku to nebyla, protože tu podle Mocaka našli potápěči na trupu ponorky.

Dodal, že druhý den po neštěstí zpozorovaly ruské protiponorkové letouny nějakou ponorku, která opouštěla Barentsovo moře, ale ztratili její stopu.

Ruští námořní důstojníci nesou rakev svého kolegy - důstojníka, který zahynul ve službě na jaderné ponorce Kursk

Čestná stráž vzdává poslední poctu námořníkům z Kursku

Matka jednoho z důstojníků sloužícího na ponorce Kursk

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz