(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Restaurace se jmenuje po Stalinově tajné službě, šokovala i otrlé Rusy

  • 129
Provozovatel restaurace v centru Moskvy vyvolal bouři nevole, když se rozhodl pojmenovat podnik po nechvalně proslulé tajné službě NKVD. Nástroj Stalinova teroru připomínal nejen název restaurace, ale také výzdoba interiéru. Svítící písmena NKVD podle zaměstnanců někdo strhl.

Moskevský restaurant se rozhodl použít název sovětského represivního orgánu pro své pojmenování a jeho insignie coby dekorace vnitřních prostor. Majitel sice popřel, že by zkratka měla odkazovat k sovětskému úřadu, a tvrdil, že iniciály značí Národní kuchyni velmoci (Nacional’noj kuchně velikoj děržavy), jídelní lístky však zdobil znak lidového komisariátu či fotografie komunistických pohlavárů a na stěně visela podobizna Stalina.

NKVD

Znak NKVD

Lidový komisariát vnitra byl v sovětské éře centrálním represivním orgánem, organizace působila v letech 1934 až 1946.

Příslušníci NKVD systematicky likvidovali jakékoli známky odporu, využívali rozsáhlé sítě donašečů a měli právo vykonávat rozsudky bez soudu.

Do kompetence NKVD patřil i vězeňský systém Gulag, pohraniční vojsko, rozvědka a armádní kontrarozvědka.

Po válce se z NKVD stalo ministerstvo vnitra.

Přestože ruská veřejnost vnímá osobu sovětského diktátora jinak než většina evropských občanů - v anketě státní televize o největšího Rusa skončil na třetím místě (psali jsme zde) a jeho portréty využívají ruští komunisté v předvolebních kampaních (více zde) -, stylizovat pohostinství podle sovětské tajné policie bylo zjevně moc i pro otrlé Rusy.

Na sociálních sítích se začaly šířit protesty a po zničení neonového nápisu nechal manažer dočasně odstranit menu se symbolikou NKVD, alespoň „do doby, než se podaří označení vrátit“, uvedla stanice BBC.

Skandál, který vyvolalo přejmenování známé restaurace, ležící nedaleko Kremlu a bývalého sídla zaniklé tajné policie v ulici Ostoženka, popsala i ruská státní televize.

„Je to rehabilitace tragických kapitol dějin naší země. Nedokážu si představit, že by v Mnichově nebo Berlíně vznikla restaurace s názvem Gestapo,“ artikuloval pobouření části Moskvanů opozičník Leonid Gozman. „Mnoho našich lidí považuje NKVD za zločineckou organizaci, jejich příbuzní kvůli ní trpěli nebo byli zabiti,“ dodal Gozman.

NKVD má na svědomí statisíce lidských životů. Jeho pracovníci páchali masové vraždy vlastních i cizích státních příslušníků, například katyňský masakr (více čtěte zde) nebo čistky nařízené Stalinem ve 30. a 40. letech.

Reportáž Rádia Svoboda o zmizelém nápisu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video