Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko podalo NATO ruku

  15:24aktualizováno  15:24
Vztahy NATO a Ruska se oteplují. Rusko stojí o vybudování užších vztahů se severoatlantickou aliancí, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. "Na jedné straně je třeba říci, že Rusko zrovna nestojí ve frontě na vstup do NATO, na druhé straně je ale připraveno rozvíjet vzájemné vztahy až do té míry, na jakou aliance přistoupí," řekl Putin po jednání s generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem v Moskvě.

Putin ocenil současnou úroveň vztahů mezi Ruskem a NATO. Robertson zdůraznil, že je třeba vytvářet jednotný svaz proti společnému nepříteli, kterým je mezinárodní terorismus.

Putin s Robertsonem zažertoval
K Robertsonovým návrhům na prohloubení spolupráce Ruska a NATO Putin žertem řekl, že neočekával, že generální tajemník NATO půjde ve svých snahách rozvíjet vztahy tak daleko, jak to dal najevo v Moskvě.

"Řekli mi, že ráno jste byl ve škole. Chápu to tak, že chcete přenést standardy NATO dokonce už na školní úroveň," uvedl ruský prezident. "Bude to asi nějaký strategický krok aliance," dodal.

Robertson k tomu poznamenal, že nová situace ve světě se odráží jak v Texasu, kde Putin a jeho americký kolega George Bush navštívili tamní školu, tak v moskevské škole.

NATO zasedne jako 'dvacítka'
Ve čtvrtek Robertson při návštěvě redakce ruského deníku Izvěstija připustil možnost účasti ruských představitelů na některých zasedáních Rady NATO ve formaci "dvacítky", nikoli "19+1", s tím, že by měli hlasovací právo.

Pro zapojení Ruska do rozhodování o některých otázkách se podle něj už vyslovili i vůdci USA, Velké Británie, Německa, Kanady a Itálie. Deník Izvěstija napsal, že také ruský ministr obrany Sergej Ivanov se vyslovil pro nový mechanismus vztahů, kdy Rusko by mělo hlasovací právo, stejně jako členové NATO.

Ruský deník Izvěstija připomněl, že už v roce 1954 tehdejší Sovětský svaz zaslal vedení NATO oficiální notu obsahující přání a připravenost Moskvy vstoupit do aliance. List poznamenal, že v té době to obě strany považovaly pouze za propagandistický krok.

Proces oteplování vztahů
První kroky k "rozmrazení" vztahů s NATO Moskva podnikla v roce 1990, když sídlo aliance v Bruselu navštívil sovětský ministr zahraničí Eduard Ševardnadze.

Od roku 1992 ruské ministerstvo zahraničí začalo udržovat s aliancí regulérní kontakty. V květnu 1997 byl podepsán Ustavující akt Rusko-NATO a zřízen Stálý společný výbor jako poradní a koordinační orgán.

Bombardování Jugoslávie v březnu 1999 vztahy mezi Ruskem a NATO opět zmrazilo a teprve loni v květnu začalo jejich opětné oteplování.

Proti potenciálnímu členství Ruska v NATO se v pátek vyslovil místopředseda ruské Státní dumy Vladimir Žirinovskij. "Naše země by byla omezována ve své svobodné činnosti, což není žádoucí," řekl. V zájmu zajištění bezpečnosti ve světě je třeba podle něj vytvořit "nadnatovský orgán", jehož členy by byly Rusko, USA, sjednocená Evropa, Čína a Indie.

Generální tajemník NATO George Robertson (vlevo) se 23. listopadu v Moskvě setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. (23. listopadu 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Orkán se řítí Evropou směrem na východ. Zemřelo nejméně sedm lidí

Německo zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Komplikoval dopravu a zjevně také život...

Už nejméně sedm obětí si vyžádala čtvrteční větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a Itálie....

Trump vyhlásil nejfalešnější média. Vyhrál deník The New York Times

Donald Trump v Nashville (8. ledna 2018)

Americký prezident Donald Trump ve středu zveřejnil seznam médií, která podle něj přinášejí lživé zprávy. Držiteli cen...

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Najdete na iDNES.cz