Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rusko otálí s prodejem zbraní, které by ochránily Írán před útokem USA

  • 14
Rusko stále nedodalo Íránu svůj vyspělý protivzdušný systém S-300 a podle vysokých úředníků se k tomu ani v nejbližší době nechystá. Dodávky zbraně, která by mohla odrazit případný útok Izraele nebo USA na Írán, prý Moskva zdržuje kvůli oteplování vztahů s Washingtonem.

"Nic se neděje, nic se nedodává," prohlásil první zástupce ředitele ruské agentury pro vojenskou spolupráci Alexandr Fomin na vojenské výstavě v brazilském Rio de Janeiru.

Kontrakt by mohl být odložený na neurčito

Podle zdroje ruské agentury Interfax může být kontrakt na pět baterií systému S-300 za 800 milionů dolarů odložený i na neurčito. Nyní prý totiž už nejde o ryze komerční projekt, ale jedná se o něm na politické úrovni.

"Další osud kontraktu bude v mnohém záviset na vývoji mezinárodní situace a rozhodnutí vedení země," dodal zdroj Interfaxu.

SYSTÉM S-300

Rakety S-300PMU1, které jsou na západě známé pod označením SA-20, mohou sestřelit raketu nebo letoun. Zasáhnou až 150 kilometrů vzdálený cíl a letí rychlostí až dva kilometry za sekundu.

Prodej systému S-300, který byl podle médií podepsán už před lety, ale Moskva ho nikdy oficiálně nepotvrdila, je citlivou otázkou ve vztazích Ruska se Spojenými státy a Izraelem.

S pomocí systému by totiž Teherán mohl odrazit útok Izraele nebo USA na svoje území. S oběma státy ale Moskva v poslední době buduje nadstandardní vztahy.

Izrael ruské armádě nedávno dodal bezpilotní letouny a po nástupu administrativy Baracka Obamy se snaží najít společnou řeč i politici z Moskvy a Washingtonu.

Rusko dodalo Íránu zbraně už dříve

Nejde o první kontroverzní obchod Moskvy a Teheránu. Rusové dodávají například palivo pro íránskou jadernou elektrárnu v Búšehru. V prosinci 2005 oba státy podepsaly kontrakt na dodávku 29 protiletadlových systémů Tor-M1 za 700 milionů dolarů, které Rusko skutečně dodalo.

Západní země podezírají Írán, že pod rouškou civilního jaderného programu připravuje výrobu atomových zbraní. Teherán trvá na tom, že cíle jeho jaderného programu jsou ryze mírové.

O jaderném programu Teheránu by se s režimem teheránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda měli bavit zástupci Ruska, Číny, USA, Velké Británie, Francie a Německa.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video