Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko odmítlo účast na cvičení v Gruzii

  9:01aktualizováno  9:01
Moskva, Tbilisi - Asi 600 vojáků z několika zemí, včetně členů Severoatlantické aliance, v Gruzii nacvičuje mírové operace. Rusko, které se v květnu s NATO dohodlo na užší spolupráci, však účast odmítlo. "Pozvání bylo zasláno několika státům, ale Rusko neodpovědělo," informoval kanadský plukovník a koordinátor cvičení Serge Labbe.
Moskva se neúčastnila ani podobné loňské akce v gruzínském přístavu Poti, kterou ruští komentátoři označili za nácvik útoku gruzínských sil na separatistickou provincii Abcházii.

S ohledem na nové partnerství Rusko-NATO a na přítomnost amerických vojenských instruktorů v Gruzii se však očekávalo, že Moskva letos svoje stanovisko změní.

Současné cvičení na letecké základně Vaziani, asi 20 kilometrů od hlavního města Tbilisi, se koná v rámci programu NATO Partnerství pro mír. Účastní se ho vojáci z Rakouska, Kanady, Spojených států, Řecka, Británie, Arménie, Ázerbájdžánu, Gruzie, Lotyšska, Moldavska, Rumunska, Bulharska, Maďarska, Turecka a Ukrajiny.

Gruzie, která se po získání nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1991 potýkala s válkou a sociální nepokoji, usiluje o užší spolupráci se Západem. Zároveň ale uznává význam dobrých vztahů se svým severním sousedem Ruskem.

"NATO považujeme za silného a spolehlivého partnera, který nám pomáhá udržovat regionální stabilitu," prohlásil v pondělí v této souvislosti gruzínský prezident Eduard Ševardnadze. Ten před časem prohlásil, že Gruzie bude po roce 2005 usilovat o vstup do Severoatlantické aliance.

Moskva svůj zatvrzelý postoj ke společným cvičením aliance zaujala podobně i letos v březnu při největších manévrech NATO v Polsku a Norsku.

Cvičení Strong Resolve se účastnilo na 15 tisíc vojáků z členských zemí alince a Partnertsví pro mír. O síle soustředěné armády a výzbroje svědčil i malý konflikt vyvolaný během manévrů. Velká část jednotek totiž plnila své úkoly na severovýchodě Polska, v Norsku a v rozlehlých oblastech Baltského moře, bohužel k nelibosti tiše přihlížejího Ruska.

Znepokojení ze soustředění tak velkého množství ozbrojených jednotek v Polsku a Norsku tehdy vyslovil jako první generál ruských pobřežních sil Vladimír Michailov. Ten prohlásil, že rozsáhlé cvičení armád celkem 24 členských států NATO a Partnerství pro mír se bezprostředně dotýká ruských hranic a Rusko je pro nadmíru znepokojeno.

"Rusko se nemusí bát, jde jen o cvičení," reagoval s úsměvem prezident Alexander Kwaśniewski.   Polský prezident označil ruské obavy za neopodstatněné. "Zažil jsem mnoho cvičení a není se čeho bát. Takhle bezchybné, rozsáhlé a dobře připravené jsem ještě neviděl," konstatoval Kwaśniewski.

Šéf generálního štábu Czesław Piątas vzápětí vzkázal ruské straně, že rozmístěná vojska nadále zůstanou na svých místech, aby pokračovaly ve cvičení bojových i humanitárních akcí. Moskva své obavy pak dále již nekomentovala.
Autoři: natoaktual.cz,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz