Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko obtěžuje naše lodě v Baltském moři, tvrdí Litva

  7:47aktualizováno  7:47
Litva obvinila Rusko, že jeho válečné lodě obtěžují civilní plavidla v litevských vodách Baltského moře. Tvrzení přichází v době, kdy rostou obavy z postupů Moskvy vůči Ukrajině. Kaliningradská oblast, která hraničí s Polskem a Litvou, je domovem ruské baltské válečné flotily.

Ruský torpédoborec třídy Sovremennyj | foto:  CC-BY-ND, Creative Commons

Pobaltí patří mezi oblasti, v nichž se krize na Ukrajině projevila posilováním obou stran. Spojené státy vyslaly do Polska a trojice pobaltských států 600 parašutistů, aby země uklidnily po březnové ruské anexi ukrajinského Krymu. NATO také zesílilo stíhací leteckou přítomnost nad Pobaltím.

"Ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení kvůli opakujícím se akcím ruské válečné flotily v litevské výlučné ekonomické zóně, které porušují suverénní práva a svobody Litvy a dalších zemí," oznámilo v pátek večer litevské ministerstvo po jednání s ruským velvyslancem v Litvě. Ruské ministerstvo zahraničí událost na svém webu dosud nekomentovalo.

Vyzvalo také Rusko, aby důsledně dodržovalo Úmluvu Organizace spojených národů o mořském právu a další mezinárodní právní předpisy a zajistilo, že podobné incidenty se nebudou opakovat.

Litevské ministerstvo obrany tvrdí, že ruské válečné lodě nařídily civilním plavidlům poblíž Litvy změnit kurz dvakrát v tomto týdnu a jednou už v dubnu. Odůvodnily to obavami o bezpečnost kvůli vojenskému cvičení v blízkých ruských vodách. Mimo jiné bylo nařízeno odplout i lodi, která pokládá elektrický kabel na dno Baltského moře mezi Litvou a Švédskem, napsala agentura Reuters.

Server Lithuania Tribune napsal, že litevská minolovka Suduvis v pátek v oblasti objevila ruskou korvetu a torpédoborec, které "řídily dopravu" a odkláněly civilní lodě. Poté, co se vojenská plavidla obou zemí zkontaktovala rádiem, Rusové odpluli, tvrdí Litva.

Údernou sílu ruského baltského loďstva tvoří tři fregaty a dva torpédoborce, které doplňuje řada menších plavidel. Litva má ve výzbroji jen menší plavidla - minolovky, kladeče min a protilodními raketami vyzbrojené hlídkové čluny.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Najdete na iDNES.cz