Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko: na východ od Západu

  1:06aktualizováno  1:06
Mezinárodní postavení euroasijské Ruské federace bylo za Západem protežovaného Jelcina, pravidelného porušovatele ústavy, slaboučké. Nelítostní cizí komentátoři hovořili o "Burkině Faso s raketami".

Stávající hlava centralizovaného státního organismu, Dmitrij Medveděv, zahájila funkční období – stejně jako jeho předchůdce – vítěznou válkou. | foto: Reuters

Trapnost tehdejšího opileckého vedení, úpadek ekonomiky, odstředivé tendence ve vzdálených guberniích či hrozivá kriminalita přivedly na pomyslný trůn silnou osobnost Vladimira Putina.

Bývalý důstojník tajných služeb se uvedl krvavou, ale vítěznou válkou v Čečně a zahájil pozvolný, pragmatický, avšak nepochybný návrat své vlasti do rodiny velmocí.

Rusko se nedá ušvejkovat. Je sice daleko menší než Sovětský svaz, leč přesto největší stát planety. Přes demografickou krizi stále představuje lidnatou zemi, nejpočetnější v Evropě.

Disponuje vyspělým vojenským průmyslem a množstvím jaderných zbraní, má silnou a udržovanou tradici kosmického výzkumu (dnes na pronajatém území Kazachstánu). Ale především vlastní klíčové zásoby ropy a zemního plynu.

Důsledky možných potíží s dodávkami strategických surovin "na západ od Východu" ukázala takzvaná 2.­plynová válka mezi Moskvou a rozpolcenou Ukrajinou na počátku letošního roku.

Ačkoli lednové přerušení dodávek polostátním Gazpromem, které hodně ovlivnilo sousední Slováky, působí během teplých letních prázdnin vzdáleností světelných let, potenciál energetické (ne)bezpečnosti je nabíledni. Především Kreml to dobře ví, takže energičnost předáků "ruského medvěda" bude i napříště spolehlivě provázet energie fosilních paliv.

Stávající hlava centralizovaného státního organismu, Dmitrij Medveděv, zahájila funkční období – stejně jako jeho předchůdce – vítěznou válkou. A to s Gruzií, nepevným územím v­"blízkém zahraničí", jež se nejspíše stalo "užitečným idiotem" USA uprostřed zápolení o prezidentský post. Rozhodování, zda dál kráčet v bushovských stopách, anebo s levicovým Obamou.

Nad jednostrannou agresivitou zvítězila mediálně vděčná "nová cesta", jíž není cizí ani otevřenost vůči plnému členství východního obra v NATO. Neobyčejně vstřícný přístup k největší postkomunistické zemi vylekal hrstku starých, většinou vysloužilých antiruských, ba rusofobních revolucionářů v postkomunistických zemích střední a východní Evropy.

Jakoby nevnímavých vůči faktu globální ekonomické krize či rafinované moskevské koketerie se sílící Čínou. Lodí nejtvrdšího kapitalismu, jejž s gustem kormidluje komunistická strana.

Poslední dobou bývá znovu trochu nesmyslně srovnáván skoro před generací rozpadlý SSSR s nynějším členem G8, což působí staromilsky a nepružně. Notoricky známým se tento jev stává například před všemi českými volbami.

Daleko blíže realitě moderní geopolitické rozvahy o Ruské federaci leží její (produktovodná) spolupráce s Tureckem. Ankara kývá na projekt vážně konkurující koncepci bruselské energetické nezávislosti. Proč?

Existují různé důvody. Kromě jiného možno přece jen vzpomenout tradici. Turecká republika stále žije v odkazu Kemala Atatürka, jenž kdysi proklamoval věčné přátelství mladému Sovětskému svazu. Cítil se s ním spřízněn v boji se "zlými" imperialisty, a protože Evropská unie přijme do svých řad raději Island než problematickou maloasijskou zemi, Moskva je vítaným spojencem.

Obě nepřehlédnutelné entity s výraznými bezpečnostními kapacitami tak mohou dělat drahoty, podtrhovat svůj význam, vypichovat, že bez nich to nepůjde. Hrát kartami určitého nezájmu. Dějiny dokládají, že ostrakizace nepatří pokaždé mezi účinná řešení mezinárodního napětí. Klasickým příkladem bylo sovětské Rusko.

Nechceme-li s ním to dnešní Rusko jednou opravdu srovnávat, měli bychom konečně přijmout fakt, že skutečná nebezpečí dneška stojí jinde. Moskva, nezahnaná znovu do nežádoucí spolupráce, nám s nimi může vydatně pomoci.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz