Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rusko může s pomocí ekologů hatit těžbu plynu v Evropě, varují experti

  19:02
Objevení velkých zásob zemního plynu v břidlicích může rozpoutat v Evropě velkou špionážní hru. Starý kontinent je dosud závislý na plynu z Ruska. A to se nebude jen tak dívat, pokud se Evropa zkusí z této závislosti vymanit, říkají generálové v záloze Jiří Šedivý a Andor Šándor.
Rusko využívá své nerostné bohatství jako jeden z nástrojů své zahraniční politiky. Ilustrační foto

Rusko využívá své nerostné bohatství jako jeden z nástrojů své zahraniční politiky. Ilustrační foto | foto: Reuters

V té hře není v banku málo: médii nedávno proběhly zprávy o tom, že Evropa má v břidlicích ukryté značné zásoby zemního plynu. Celý kontinent by z nich podle odhadů mohl žít 60 let. Samotné Polsko, které má největší zásoby v Evropě, by pak ze svých zdrojů při současné potřebě vydrželo 400 let (více čtěte zde).

Jenže spokojenost s objeveným nerostným bohatstvím není nikde vidět. Francie, která má druhé největší zásoby břidlicového plynu v Evropě, už v dolní komoře parlamentu schválila zákaz jeho těžby kvůli ekologickým důvodům.

Obavy ekologů

Ekologičtí aktivisté varují před tím, že těžba z břidlic zatíží životní prostředí. Do vrtů se totiž pod tlakem žene směs vody a písku (aby rozpukala břidlici) s malou příměsí chemikálií - bromu, metanolu či butanolu. "Část chemikálií může znečistit podzemní zdroje pitné vody," říká ekolog Darek Urbaniak z hnutí Přátelé Země.

Britský publicista Matt Ridley ale ve své studii obavy ekologů vyvrací. Chemikálie jsou podle něj tak naředěné, že lidské zdraví ohrozit nemohou. Jeden vrt podle něj může dodat stejně energie jako 50 větrných turbin. Ridley upozorňuje, že v USA se těží na téměř 40 tisících vrtech a problémy tam nejsou.

Z Varšavy znějí ještě silnější obavy. "Podle našich informací je možné, že vznikne tlak na přijetí (omezujících) pravidel pro celou EU," prohlásil Marek Karabula z ze státní těžařské společnosti PGNiG. Poláci zároveň dali najevo, že si do možnosti vymanit se z energetické závislosti na Rusku nenechají z Bruselu mluvit.

V hledáčku Moskvy

Na otázku, jak moc objev břidlicového plynu zajímá Rusy, tedy klíčové dodavatele zemního plynu do Evropy, odpovídají bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý i exnáčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šándor zcela shodně: pro Moskvu jsou energie a zdroje surovin politickou zbraní.

"Pro Rusko je to evidentně silná konkurence," hodnotí evropské zásoby Šedivý.

"V kontextu budování dalších plynovodů musí Rusové brát informace, že se objevily další zdroje plynu, vážně. Bude to věc pro každou zpravodajskou službu, nejen ty ruské, aby sledovaly, jak to v oblasti nerostného bohatství vypadá," doplnil ho Šándor.

Budování přepravní sítě nyní pro střed Evropy nevypadá vůbec dobře. Šándorem zmíněné plynovody - North Stream a South Stream - se Česku, Slovensku a Polsku vyhýbají. Jeden vede po dně Baltu z Ruska přímo do Německa, druhý přes Bulharsko a Srbsko do Maďarska a Rakouska. "Odstrčily" tak ze společných priorit evropských zemí projekt plynovodu Nabucco, který měl přivést surovinu z kaspické oblasti a vyhnout se Rusku.

Proti ruce plné trumfů

Plynová partie s Ruskem má nyní pro Evropu hodně hořkou příchuť. Za prvé, v evropských zemích na rozdíl od Ruska dochází k protivládním demonstracím, které mohou ohrozit vlády. A když nějaká země "zlobí", jako třeba Česko s radarem, Rusko takové protesty umí - když to řekneme zdrženlivě - přiživovat.

Generál Šándor:

Generál v záloze Andor Šándor

"Ovlivňování veřejného mínění přes ekologické a mírové organizace, to je ruská karta, kterou hráli už v minulosti a hrát ji umí."

"Ovlivňování veřejného mínění přes ekologické a mírové organizace, tento 'modus operandi', to jsou způsoby, které Rusové používají hodně dlouho a docela úspěšně. Je to ruská karta, kterou hráli třeba v západní Evropě při rozmisťování amerických raket - a oni ji hrát umí," říká Andor Šándor.

"Rusko nemůže použít otevřené nástroje, to by bylo kontraproduktivní, ale skryté možnosti využije zcela určitě. Například podporu ekologických a jiných hnutí. Máme s tím sami zkušenosti z doby, kdy měl být postaven radar. Postup, který zvolili ve vztahu k radaru, budou opakovat, aby si udrželi pozici dodavatele," doplňuje Jiří Šedivý.

Generál Šedivý:

Jiří Šedivý, bývalý šéf generálního štábu

"Skryté možnosti Rusko využije zcela určitě. Máme s tím ostatně zkušenosti z doby, kdy měl být postaven radar. Postup zopakují."

Za druhé, Evropa by nyní bez ruského plynu nepřežila. Jak moc jsme zranitelní, Kreml ukázal v roce 2009, kdy 2. ledna utáhl plynové kohouty Ukrajině a do 18. ledna fungovalo "z rezerv" hned několik zemí včetně Česka.

Za třetí, Rusku sice udržování energetického panství v Evropě přijde vhod, ale životně jej nepotřebuje. Má už hotová potrubí do Číny a tedy i konkurenční odbytiště. "Oni na Evropě závislí nejsou. Nechtějí samozřejmě přerušit kontakty, ale jakmile půjde o peníze, tak zcela určitě budou čínskou kartu hrát," míní Šedivý.

Klíčem k Evropě je Německo

Oba generálové se shodují v tom, že největší ruskou pákou v EU je Německo. Právě do Německa z Ruska míří plynovod North Stream. "Německo bude nástrojem na udržení ruského vlivu. Výkonný plynovod North Stream mu dá úplnou exkluzivitu v distribuci plynu," poznamenává otevřeně Šedivý. Ostatní velmoci tak silnou vazbu na Rusko nemají, Británie například má ložiska v Severním moři.

Plynovody Nord Stream a South Stream Rusku umožní vyhnout se dodávkám přes střední Evropu. Zdroj: Wikimedia Commons

Pokud by se na úrovni EU podařilo zakázat těžbu plynu z břidlic, střední Evropa by oproti Rusku a Německu zůstala v podřízeném postavení rukojmího, kterému lze v případě potřeby například kvůli "technickým potížím" zavřít kohouty, dokud nepřijde k rozumu. Technické potíže se pak obvykle daří rychle odstranit.

Samotný fakt, že Evropa může těžit břidlicový plyn - pokud si to sama nezakáže - ale může přinést pozitivní efekt, i když těžba nezačne. "Konkurence může Rusko přimět řešit spoustu věcí - otázku kvality přepravních potrubí, průzkum ložisek, efektivitu těžby. Jestli je pravdivé, co se říká, že těžba z břidlic bude levnější, tak i Rusové budou muset jít na maximálně efektivní těžbu," vidí možné plus Šedivý.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Vrah tělo ubodaného muže hodil do žumpy, tam tlelo dva měsíce. Dostal 20 let

25. dubna 2024

Krajský soud v Ostravě poslal na dvacet let do vězení 62letého Karla Machalu za to, že předloni v...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno 

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  11:50

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Nezvládla jsem prodat svou práci. Neměla jsem lajky, řekla končící Langšádlová

25. dubna 2024  11:44

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, protože...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...