Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko licituje kvůli ozdravení ovzduší

  10:48aktualizováno  10:48
Rusko drží v rukou osud Kjótského protokolu. Stále neví, zda a kdy dohodu o omezení škodlivých emisí schválí. Po odstoupení USA před dvěma lety je ruský souhlas nezbytný. Moskva proto licituje. Za ratifikaci smlouvy z roku 1997, vnímané jako důležitý krok k ozdravení ovzduší, žádá ekonomické záruky.

Ruské váhání se potvrdilo hned při zahájení třetí světové konference o klimatických změnách, která se v Moskvě koná do 3. října.

"Vláda tuto otázku studuje a zkoumá. Rozhodnutí padne, až tato práce skončí," odolal na konferenci prezident Vladimír Putin tlaku Evropské unie a OSN, aby ratifikaci odsouhlasil.

Aby dokument z roku 1997 vstoupil v platnost, musí ho ratifikovat nejméně padesát pět zemí, včetně tolika států, aby jejich podíl na momentálních emisích činil nejméně 55 procent.

USA, které jsou největším znečišťovatelem na světě, od protokolu dohodnutém v japonském Kjótu odstoupily v roce 2001. Pro fungování dohody je proto souhlas Ruska nezbytný.

Moskva již dříve několikrát naznačila, že k dohodě o omezení škodlivých emisí, které způsobují globální oteplování, přistoupí, ale žádá záruky, hlavně ekonomické. Rusko má strach, že bude v případě ratifikace vytlačeno z trhu zeměmi s malou mírou znečištění.

"Musíme dostat záruky, kam budou dávány každoročně peníze. Pokud budeme protokol ratifikovat, mohly by všechny jít na Ukrajinu. Musíme mít pevné záruky o částkách," naznačil nedávno ruské obavy vysoce postavený zdroj v Kremlu.

Protokol z Kjóta vyzývá země světa, aby do roku 2012 snížily exhalaci škodlivých emisí na úroveň roku 1990. Pokud některý ze států tuto úroveň překročí, muže být přinucen ke snížení průmyslové výroby.

Ruské emise jsou nyní podstatně nižší než v roce 1990. "Exhalace skleníkových plynů klesla o 32 procent," uvedl prezident Putin, podle něhož se o snížení nepostaral jen hospodářský pokles, ale také strukturální reformy.

Moskevské konference o klimatických změnách se účastní zhruba 2000 vědců, podnikatelů a společenských činitelů z více než 80 zemí světa. Pět dní si budou vyměňovat názory na nejrůznější aspekty změny klimatu.

Ruský prezident Vladimír Putin hovoří na třetí světové konference o klimatických změnách v Moskvě. (29. září 2003)Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

OBRAZEM: Uplynulý rok na nejlepších fotografiích z ptačí perspektivy

Trend sdílení kol je v Číně stále populárnější. Za jeden jüan (zhruba 3 koruny)...

Hurikán Harvey, výbuch muničního skladu na Ukrajině, čínský smog. I to patří mezi nejvýznamnější události tohoto roku....Najdete na iDNES.cz