Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko hrozí útokem proti Gruzii

  0:01aktualizováno  0:01
Rusko uvažuje o útoku na území Gruzie. Prezident Vladimir Putin vyslal dosud nejtvrdší varování směrem k malé kavkazské zemi a informoval OSN, že ruské vedení "může být přinuceno" k úderu proti základnám "teroristů" na jejím území. V ruském tisku se objevily spekulace, že útok, který by neměl v postsovětské éře obdoby, může přijít v dohledné době.

"Vypadá to, že Rusko je opravdu připraveno udeřit, i když se to nemusí stát v nejbližších dnech," říká Goulnara Pataridzeová, analytička Rádia Svobodná Evropa. "Situace je mimořádně vážná, v Gruzii to varování vyvolalo doslova paniku," dodává.

Jablkem sváru je Pankiská soutěska, nevelké území na severovýchodě země. Operují v něm ozbrojené skupinky napojené na nedaleké Čečensko, a Rusko proto v minulých měsících vyzývalo Gruzii ke "zjednání pořádku". Vláda v Tbilisi opakuje, že Rusko celý problém zveličuje, a v minulých týdnech zahájila vojenskou akci s cílem dostat tuto zónu bezvládí pod kontrolu.

Proto Putinovo varovaní, načasované na výročí dne útoků na USA, způsobilo šok. "Pokud vedení Gruzie neučiní konkrétní akce ke zničení teroristů, Rusko přijme přiměřená opatření proti nebezpečí terorismu, striktně v souladu s mezinárodním právem," stojí v Putinově dopisu zaslaném OSN.

Putin také prohlásil, že na území Gruzie jsou "ti, kteří se podíleli na přípravě teroristických aktů proti USA", a tvrdí, že případná ruská akce by tedy byla v souladu s rezolucemi OSN o celosvětovém boji proti terorismu. Putin také uvedl, že armádu již pověřil přípravou akce.

V Gruzii vyvolalo ruské ultimátum vlnu pobouření, ozvalo se mnoho hlasů, že země se musí bránit. Gruzínský prezident Eduard Ševardnadze reagoval zatím jen umírněně. "Byl jsem překvapen, že v ruském prohlášení není ani jednou zmíněno Čečensko. Tam přece vše začalo, nebo ne?" prohlásil. Jedním z argumentů Tbilisi je, že prvotní příčinou, proč v Pankiské soutěsce operují čečenské skupinky, je neschopnost ruské armády zlomit jejich odpor přímo v Čečensku.

Krize má ještě jednu důležitou dimenzi - Spojené státy před několika měsíci vyslaly do oblasti vojenské instruktory, kteří cvičí několik tisíc gruzínských vojáků právě pro boj s "terorismem" v Pankiské soutěsce. USA před časem dokonce prohlásily, že tamní ozbrojené skupiny mají napojení na Usámu bin Ládina a Al-Kajdu. Znalci poměrů se však k tomuto prohlášení stavějí skepticky a domnívají se, že je poněkud zveličené.

Plány zaútočit na Gruzii jsou také dávány do souvislosti s americkými úvahami o úderu na Irák. Ruský tisk spekuluje, že Moskva a Washington mohly uzavřít zákulisní dohodu. "Rusko navrhuje USA obchod: Irák za Gruzii. Kreml se nebude plést Bílému domu do plánu vypořádat se s Irákem, Bílý dům si nebude všímat plánů týkajících se Gruzie," napsal list Kommersant. "Slova Irák za Gruzii včera v refrénu zněla ruským generálním štábem," dodal.

Útok by patrně obnášel především letecké údery proti místům, kde podle ruské rozvědky operují skupinky bojovníků. Není však jasné, do jaké míry by mohly být v hornatém terénu smysluplné. "Rusko může zahájit bombardování. Ale ve většině případů ozbrojenci zasaženi nebudou," řekl agentuře Reuters Pavel Felgenhauer, respektovaný expert. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...Najdete na iDNES.cz