Žádné překvapení, říká ministerstvo zahraničí ke zprávám o špionech

  16:35aktualizováno  16:35
Ruské a čínské zpravodajské služby využívají v Česku diplomatického krytí pro své aktivity, uvádí zveřejněná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby. Podle ministerstva zahraničních věcí nejde o překvapivé informace. „Snažíme se tomu čelit,“ říká mluvčí rezortu Michaela Lagronová.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě uvádí, že na území České republiky jsou aktivní zpravodajci jen z Ruska a Číny. Svou aktivitu provádí pod diplomatickým krytím a podle tuzemské kontrarozvědky byla jejich aktivita v loňském roce vyšší než dříve.

„Výrazně vzrostla intenzita zpravodajské činnosti čínských zpravodajců působících v ČR pod diplomatickým krytím a zpravodajská činnost proti českým cílům vedená z Číny (včetně důstojníků působících v ad hoc delegacích přijíždějících do ČR),“ uvádí výroční zpráva BIS. Počet zpravodajců v diplomatických službách se podle české kontrarozvědky nezvýšil.

Diplomatické krytí využívají v Česku i ruští zpravodajci. Velikost ruské diplomatické mise a její vysoká „promořenost“ osobami s afiliací na ruské zpravodajské služby podle BIS dlouhodobě způsobuje nárůst rizik spojených s lehkovážným přístupem českých občanů. Zejména jde o politiky a státní občany, přes které se ruské zpravodajské služby dostávají k neutajovaným, ale i interním a neveřejným informacím.

České ministerstvo zahraničí nebere závěry zprávy BIS za horkou novinku. „Informace obsažené ve zprávě BIS pro nás nejsou překvapivé,“ řekla iDNES.cz mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. Na tuto skutečnost upozorňovala BIS i v předešlých letech. „Je to další doklad dlouhodobého trendu,“ doplnila Lagronová.

Letité dohady o počtu aut

Za nepřekvapivé považuje závěry BIS i předseda ODS Petr Fiala. „Již delší dobu jsme svědky pronikání ruského a čínského vlivu do Evropy. Nepotýká se s ním pouze ČR, ale i ostatní evropské země. Je třeba tuto věc nepodceňovat. Především politici by si měli uvědomit, že mají hájit zájmy ČR a českých občanů a nebýt nástrojem v rukou jiných zemí,“ uvedl Fiala.

Podle Lagronové se ministerstvo zahraničí se tomuto problému intenzivně věnuje. Konkrétnější však nechtěla mluvčí být. „Smyslem diplomacie je i to, že její určitá část se neděje úplně na očích veřejnosti. Jinak by všechno mohla být veřejná diplomacie. Více se k tomu tedy vyjadřovat nebudeme,“ uvedla mluvčí.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na twitteru uvedl, že je nutné, aby se vláda informacemi BIS neprodleně zabývala. Podle něj jsou závěry výroční zprávy dostatečné pro to, aby byla svolána bezpečnostní rada státu.

03.prosince 2018 v 11:26, příspěvek archivován: 03.prosince 2018 v 13:59

Zpráva BIS potvrzuje sílící aktivitu ruských i čínských agentů v Česku i fakt, že předchozí vláda Bohuslava Sobotky téma dlouhodobě zanedbávala. Je nezbytně nutné, aby se současná vláda znepokojujícími informacemi neprodleně zabývala. Důvod pro svolání Bezpečnostní rady státu

Kupříkladu velikostí ruské diplomacie v Česku se ministerstvo zahraničí zabývá už několik let. Od roku 2015 snaží dohodnout s ruskou ambasádou, aby snížilo počet svých diplomatů a diplomatických vozů v České republice. Lidové noviny v listopadu uvedly, že ruská ambasáda má 71 vozů s diplomatickou značkou, zatímco ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by tento počet snížil na polovinu.

Důvodem ke snížení počtu diplomatických vozů je to, že je nemůže policie zastavit a prohledávat bez souhlasu diplomatů. Bez souhlasu ruské diplomacie se nemůže zmenšit ani vozový park velvyslanectví. Případně lze počet aut snížit vyhoštěním některých diplomatů, k tomu však nechce české ministerstvo zahraničí přikročit.

Do konce roku by se proto podle informací iDNES.cz mohlo uskutečnit jednání mezi úředníky českého ministerstva zahraničí s ruskými partnery. Na něm se bude řešit právě snížení počtu vozidel s diplomatickou SPZ.

Naposledy vyhostila Česká republika tři ruské diplomaty letos v dubnu v reakci na otravu bývalého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

VIDEO: Sochař vyřezal Titanic z masy ledu na brněnském náměstí

Sochař Marian Maršálek vytesal v Brně z ledu více než dvoumetrovou sochu...

Moravské náměstí v Brně se proměnilo v nevšední sochařskou dílnu. Hodinu po poledni tam umělec Marian Maršálek začal...

Ubližování a nadávky ve třídě zažila většina žáků, ukázal průzkum

Do anonymního dotazníkového šetření Mapa školy se každoročně zapojují školy,...

Více než polovina žáků základních škol se setkává s fyzickým ubližováním ve třídě a více než třetina žáků se ve škole...

Češi chodí do politiky hlavně z prospěchářství, myslí si většina dotázaných

Prázdné lavice v Poslanecké sněmovně (ilustrační snímek)

Lidé vstupují do politiky spíš kvůli osobním zájmům než ve prospěch celé společnosti. Vyplývá to z listopadového...

Najdete na iDNES.cz