Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Rusku se nebezpečně roztahuje bída, každý desátý nemá peníze na jídlo

  19:55
V Rusku za tři roky přibyly miliony lidí žijících pod úrovní chudoby. Poslední průzkum ukázal, že každý desátý Rus se nemůže dosyta najíst. Čím dál horší situací obyčejných Rusů se musí zabývat i Vladimir Putin, který se zřejmě hodlá opět ucházet o prezidentskou funkci.
Trh s masem v ruské Kazani (9. února 2017)

Trh s masem v ruské Kazani (9. února 2017) | foto: Profimedia.cz

Z posledního průzkumu Všeruského centra výzkumu veřejného mínění (VCIOM) vyplývá, že v Rusku je nejvíc chudých od krize v roce 2009. Za chudého čtyři pětiny Rusů považují člověka, kterému sotva stačí peníze na oblečení a jídlo.

Do této skupiny v květnu spadalo 39 procent Rusů, každý desátý se kvůli finanční situaci nemůže dosyta najíst. Na jídle a oblečení nemusí šetřit 41 procent Rusů, vyšší výdaje jako nákup lednice či televizoru by však už pro ně představovaly problém. Nejméně chudých (19 procent) bylo v Rusku v květnu 2014, tedy v době, kdy začínala válka na východě Ukrajiny.

S dalšími varovnými čísly přišla ve středu Taťána Golikovová, předsedkyně Komory účetních Ruské federace. Podle ní počet Rusů žijících pod úrovní chudoby vyrostl na začátku letošního roku meziročně o dva miliony na 22 milionů lidí. To představuje 15 procent obyvatelstva. Reálné příjmy Rusů nadále klesají, přestože pomaleji než minulý rok.

„Kupní síla obyvatelstva klesá. Inflace dosahuje 4,1 procenta, ale platy rostou o 0,9 procenta, takže reálné příjmy klesají, což čím dál větší procento lidí posílá níž a níž,“ uvedl pro iDNES.cz Karel Svoboda, odborník na Rusko z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

„Například vědeckým pracovníkům bylo nedávno doporučeno, aby přešli na zkrácené úvazky, protože nejsou peníze, aby jim na univerzitách zaplatili plný úvazek,“ dodává Svoboda příklad z akademické sféry v nejrozlehlejší zemi světa.

Za čtyři roky přibylo osm milionů chudých

Důvodů hospodářské mizérie většiny Rusů je víc. „Jedním je jednoznačně pokles cen ropy, druhým důvodem je přecenění ruských sil v jeho mezinárodně politickém angažmá. Ta země provozuje něco, na co nemá,“ připomíná Svoboda nákladná vojenská angažmá na Ukrajině a v Sýrii.

Ruská ekonomika by letos podle poslední prognózy Světové banky měla růst o 1,3 procenta. Přispějí k tomu hlavně o něco vyšší ceny ropy a její rostoucí produkce, která dosáhne nových postsovětských maxim. Zvýšení spotřeby a oživení investičních aktivit by mělo povzbudit i chystané mistrovství světa ve fotbale v roce 2018.

Byznys v Rusku se nadechuje. Západní sankce ekonomice pomohly

Problémem je, že optimistické propočty se obyčejných Rusů příliš netýkají. Nůžky sociální nerovnosti jsou extrémně rozevřené, Rusko je považováno za nejméně rovnostářský stát z velkých světových ekonomik. Zpráva z loňského roku ukazuje, že 62 procent bohatství v Rusku drží dolaroví milionáři a 26 procent miliardáři.

Střední třída mizí, podle Světové banky přes okraj chudoby za poslední čtyři roky přepadlo osm milionů lidí. Agentura Bloomberg uvádí, že dvě třetiny Rusů nedosáhnou na průměrný plat (39 000 rublů, čili 15 000 korun), podle agentury Reuters 13,5 procenta Rusů bere méně než deset tisíc rublů měsíčně (3870 korun).

Putinova loterie

Téma nízkých příjmů a vysokých cen se objevilo i v tradiční televizní debatě Vladimira Putina, která se letos odehrála již popatnácté. „Stojí před námi řada úkolů. Prvním a nejdůležitějším je zajistit růst mezd. Musíme vymýtit chudobu, zbavit se chatrčí a nebezpečných obytných domů,“ prohlásil Putin před kamerami.

„Reálné příjmy našich občanů během uplynulých několika let klesaly. Obzvláště znepokojující je rostoucí počet lidí žijících pod hranicí chudoby,“ připustil zasmušilý vládce Kremlu v pořadu, který je považován za moderní obdobu setkávání cara s prostým lidem. Prezident divákům připomněl, že sám pochází ze skromných poměrů a zavzpomínal, jak jeho otec kdysi úzkostlivě šetřil elektřinou.

Potravinové lístky

V Rusku se už nejméně dva roky debatuje o zavedení potravinových lístků. Program potravinové pomoci by se podle posledních zpráv měl týkat 19 milionů lidí žijících pod úrovní životního minima. Každý z nich by měl ročně dostat na speciální kartu 10 000 rublů (asi 3 870 korun) na nákup vybraných potravin. Ministerstvo průmyslu počítá, že program vyjde na 300 miliard rublů ročně. Dřív než příští rok však prý zaveden nebude - zatím nejsou peníze. O podrobnostech plánu čtěte více zde.

Když si mu několik diváků postěžovalo, že jejich příjem činí pouhých 3 600 rublů měsíčně (asi 1 400 korun), odvětil: „To si budu muset prověřit“. Některé nářky se rozhodl vyřešit sám: například ženě z Iževska, která si stýskala, že se jí dům rozpadá nad hlavou, slíbil přestěhování.

Podle Svobody prezidentův televizní pořad funguje jako loterie, která má obyvatelstvo uchlácholit. „Putin si vybere jednu učitelku, které splní přání a zvýší jí výplatu. Každý vidí, že jí pomohl a všichni doufají, že příští rok se to stane jim. Nikdo ale už nevidí, že Putin vládne už sedmnáct let a je tak zodpovědný za to, že špatně jsou na tom všichni učitelé. Je to PR akce, díky níž si lidé říkají, že se sice mají mizerně, ale kdyby o tom prezident věděl, něco by s tím udělal,“ vysvětluje Svoboda.

Čím dál více Rusů si uvědomuje, že zatímco lidí obrací každý rubl, představitelé režimu si žijí na vysoké noze. Dokazují to i tisícové protesty svolané opozičním lídrem Alexejem Navalným, který Rusům ukázal luxusní usedlosti premiéra Dmitrije Medvěděva a zmapoval síť nadací, skrze něž bere miliardové úplatky (o protestech více zde).

Putina, který podle všeho bude příští rok opět kandidovat na prezidenta, zatím lidová nespokojenost s klesající životní úrovní a rozbujelou korupcí příliš neohrožuje. „Lidé zatím příliš nereptají, podpora prezidenta je podle posledního průzkumu 82 procent. Zato s premiérem Medveděvem je 53 procenta lidí nespokojeno, stejná čísla má vláda. Takže ta nespokojenost se neodráží na podpoře prezidenta, ale na podpoře všech ostatních,“ komentuje to Svoboda.

„Je samozřejmě otázka, kdy si lidé řeknou: je to parlament, gubernátoři, vláda, premiér, ale někdo tomu přece šéfuje. Problém je však v tom, koho místo Putina. Často slyšíte, že Putin má sice nějaké chyby, ale byl to on, kdo vytáhl zemi z krize,“ připomíná Svoboda totální zmar, v němž se Rusko ocitlo po pádu Sovětského svazu.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...