Ruské vojenské lodě blízko přístavu v Petrohradě

Ruské vojenské lodě blízko přístavu v Petrohradě | foto: Profimedia.cz

Rusko chce rozmístit své vojenské lodě v přístavech po celém světě

  • 614
Ruské vojenské lodě by mohly být rozmístěny v přístavech spřátelených zemí po celém světě. Plán vojenského námořnictva schválil generální štáb ruské armády. Rusko už podle zástupce náčelníka generálního štábu Anatolije Nogovicyna jedná se zahraničními vládami o trvalém umístění ruských plavidel.

S odvoláním na vysokého vojenského činitele o tom informovala agentura RIA-Novosti. "Generální štáb vyslovil svůj názor na tuto otázku a plně podporuje postoj hlavního výboru (námořnictva)," prohlásil Nogovicyn.

"Nikdo není s to předpovědět, kde mohou vzplanout problémy," řekl Nogovicyn. "Potřebujeme permanentní základny, ty jsou ale velice nákladné. Je třeba je velice pečlivě zvážit."

Podrobnosti odmítl sdělit. RIA-Novosti ale napsala, že ruské námořní síly už jednají o stálém černomořském přístavu v gruzínské separatistické Abcházii.

Loni v srpnu se dal jistý ruský diplomat slyšet, že se námořnictvo chystá více využívat syrský středomořský přístav. V prosinci ruské válečné plavidlo poté, co brázdilo moře u břehu Kuby, zavítalo poprvé od rozpadu SSSR v roce 1991 do jihoamerických vod.

Ruské námořní síly, které se od rozpadu SSSR v roce 1991 potýkají s nedostatkem peněz, se v posledním roce znovu prosazují díky účasti na potírání pirátství u břehů východní Afriky. Jejich lodě také podnikají plavby přes Atlantik, aby navštívily spojence v Jižní Americe.

Námořní síly by se tak mohly stát nanejvýš důležité pro strategii Ruska, jehož cílem je důrazněji se prosazovat v mezinárodních záležitostech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Abcházie, Afrika, Kuba, Loď, Rusko

Video