Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko chce posílit svůj vliv, míní experti

  12:13aktualizováno  12:13
Schůzka americké šéfky diplomacie Riceové s ruským prezidentem Putinem skončila bez zásadních výsledků. Spojené státy neustoupí ze snah o vybudování základen protiraketového štítu v Evropě, Rusko stále tvrdí, že se cítí ohroženo. Moskva tak chce posílit svůj vliv, soudí experti.

Ilustrační foto.

Petra Kuchyňková, analytička Centra pro studium demokracie a kultury
Rusko-americké vztahy se pohybují po pomyslné sinusoidě. Rusko nechce být jen objektem, ale subjektem zahraniční politiky, který spoluutváří zahraniční politiku na mezinárodním poli.

Rusko chce být rovnocenným partnerem USA, otázkou však zůstává, zda má k tomu i ekonomické předpoklady. Nicméně Moskva moc dobře ví, co si může dovolit. Podle mě se nedá současná situace srovnávat se studenou válkou, i když na obou stranách existují velké zbrojní potenciály. Rusko využívá toho, že Česká republika je součástí Evropské unie a některé členské země mají na protiraketový systém USA vlastní názor a chtějí obranu řešit na evropské úrovni.

Petr Suchý, politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
Myslím, že pravděpodobně dojde spíše ke zmírnění rétoriky týkající se amerických prvků protiraketové obrany v Evropě. Lze předpokládat, že Rusko bude nadále silně proti takovému postupu a to i přesto, že ruské argumenty jsou nepodložené, což dobře ví i Kreml.

Prezident Putin sám před několika lety prohlásil, že Rusko nebude v nejbližších pětadvaceti letech existencí amerického protiraketového systému nijak ohroženo. Vyjádření ruských představitelů o opaku jsou tedy spíše než vystižením reality snahou zkomplikovat vzájemná jednání mezi Spojenými státy, Polskem a Českou republikou, rozštěpit NATO a případně oslabit vazby evropských spojenců na USA.

Pro Česko a Polsko chování Ruska může též naznačovat záměr nespustit zcela ze zřetele státy, jež dříve byly ve sféře sovětského vlivu.

Vladimír Nálevka, historik z Univerzity Karlovy v Praze a člen České euroatlantické rady
Jakákoliv schůzka vrcholných představitelů mocností je důležitá i bez navenek konkrétních výsledků. Obě strany si mohou vyložit argumenty. Domnívám se, že Rusko ze svých postojů ohledně umístění amerických základen protiraketového systému nebude ustupovat. Ale USA v dané situaci nemají nejmenší zájem na vyhrocení vztahů s Ruskem a snaží se zmírnit imperiální rétoriku Ruska. Cíle návštěvy americké ministryně bylo zabránit dalšímu vyhrocení situace, Spojené státy si totiž nepřejí návrat ke studené válce.

Petr Vilímek, expert z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně
Nedal se čekat nějaký překvapující výsledek. USA již hodně investovaly do protiraketové obrany, která je pro ně zásadní prioritou, finančně i politicky. Rusku v tomto ohledu proto neustoupí. Protiraketový systém nemůže Rusko ohrozit, ale Moskva situace využívá k posílení svého vlivu.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Island opět ožívá kvůli ruským ponorkám. Pátrají po nich „vzteklé lišky"

Základna v islandském Keflavíku

V dobách studené války se Sovětským svazem tady sloužilo až 15 tisíc amerických vojáků. Teď základna v Keflavíku na...

USA zmodernizují základny podél hranice s Ruskem. Dočká se i Slovensko

Americké letouny F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem

Přes 214 milionů dolarů investuje Pentagon příští rok do oprav a modernizace devíti leteckých základen v Evropě. V...

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz