Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko a NATO jsou opět přátelé

  19:38aktualizováno  19:38
- Rusko a Severoatlantická aliance se ve středu dohodly na obnovení vzájemných kontaktů, které byly zmrazeny po loňské operaci NATO v Kosovu. Oznámil to ruský ministr zahraničních věcí Igor Ivanov hned poté, co skončila schůzka generálního tajemníka NATO George Robertsona a úřadujícího prezidenta a premiéra Ruské federace Vladimira Putina.
Výhrady aliance vůči ruské operaci v Čečensku tak byly odsunuty na druhou kolej.

"Chápeme, proč Rusko vyvíjí činnost v Čečensku. Nadále nesouhlasíme se způsobem, jak tam postupuje," uvedl Robertson po ukončení jednání.

Agentura Interfax s odvoláním na vyjádření Ivanova a Robertsona uvedla, že "krize důvěry mezi Ruskem a NATO byla překonána" a že "zdravý rozum nutí k zahájení postupného obnovování vztahů". Sám Putin v úvodu jednání prohlásil, že Rusko je připraveno k rozvoji vztahů se Severoatlantickou aliancí.

Dodal ale, že po loňských událostech v Jugoslávii "se tyto otázky neřeší snadno".

Podle Ivanova se Putin a Robertson při dnešním jednání v Kremlu dohodli na tom, že "Rusko a NATO se navzájem považují za významné strategické partnery, což přispěje k upevnění evropské bezpečnosti a bezpečnosti ve světě vůbec". Obě strany prý zdůraznily, že hodlají striktně dodržovat stanovy OSN a články Ustavujícího aktu o vztazích Ruska a NATO.

Na dotaz, kdy budou vztahy mezi Ruskem a aliancí plně obnoveny, Ivanov sdělil, že to bude záviset na připravenosti obou stran dodržovat podmínky zakotvené v ustavujícím aktu o spolupráci. Rusko je k tomu připraveno, prohlásil.

Podle Robertsona bylo setkání v Kremlu "mezníkem, novou stránkou ve vztazích mezi Ruskem a NATO". Uvedl, že je to v zájmu všech obyvatel Evropy a evropsko-atlantického regionu. "Jsem rád, že Vladimir Putin potvrdil důležitost naší společné práce," řekl.

Dodal, že "zledovatělá půda ve vztazích mezi NATO a RF bude krok po kroku ustupovat".

Robertson přiznal, že při jednání v Moskvě bylo mnoho času věnováno událostem v Čečensku. "Ruská strana mi poskytla rozsáhlou odpověď na tuto otázku při výměně názorů," uvedl.

Dodal, že svůj názor na tento problém ovšem nijak nezměnil.

Zároveň tvrdil, že nehledě na rozporné názory na události na Balkáně Rusko významně přispělo k nastolení míru v tomto regionu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Najdete na iDNES.cz